Fotbal mě živí poslední dva roky, říká slávistický objev Boudjemaa

Damien Boudjemaa | foto: Twitter SK Slavia Praha

22 2014
Zní to skoro neuvěřitelně. Jak mohl tenhle šikula, který v české lize vyniká rychlostí a parádičkami, tak dlouho hrát fotbal jen pro zábavu? A přece je to tak. Damien Boudjemaa, nový tahoun fotbalové Slavie, se do světa profesionálního fotbalu dostal až v šestadvaceti. A od února už jeho styl znají fanoušci po celém Česku.

Damiene, co jste věděl o českém fotbalu, než jste přišel do Slavie?
Znal jsem velké týmy a ty nejslavnější hráče. Nedvěd, Rosický, Čech, Šmicer... Ty zná každý.

A co Slavia? O ní jste si něco zjišťoval?
Ta patří mezi ty velké týmy. Věděl jsem, že je to slavný klub, že hrál Ligu mistrů. Vybavil se mi sice třeba i nešťastný zápas s Arsenalem, který tehdy prohrála 0:7... Ale tušil jsem, že jdu do týmu s velkou historií a tradicí. Na internetu jsem si našel fotky stadionu, který se mi taky hned líbil.

Damien Boudjemaa

■ Narodil se 7. června 1985 v Paříži.
■ Fotbal začal hrát v Montreuil nedaleko Paříže, odkud poté přestoupil do Maccabi Paris.
■ S týmem z hlavního města postoupil ze sedmé ligy do třetí, tam si ho v roce 2012 vyhlédl rumunský Petrolul Ploješť.
■ Od února 2014 je hráčem Slavie, rychle si získal místo v sestavě i přízeň fanoušků.
■ Po rodičích má kromě francouzského i alžírské občanství

Ale první zápas musel být pro vás trochu šok, v Olomouci jste prohráli 1:5. Neříkal jste si: Kam jsem to přestoupil?
Bylo to trochu bláznivé. Přišel jsem, těšil jsem se na první zápas a ten dopadl takhle. Napadlo mě, že to možná bude těžké, že budeme mít problémy se záchranou. Ale uběhlo pár dní, lépe jsem poznal kluky z týmu a došlo mi, že všechno bude O. K. Pak to potvrdily i další zápasy, hodně jsme se zlepšili.

Nezarazilo vás ani to, když se po dvou utkáních hned měnil trenér?
Ani ne. Co můžete v takovou chvíli dělat? Nic. Stejně neovlivníte, jak se rozhodne majitel klubu. Prostě jsem se dál soustředil na to, abych hrál co nejlíp, žádný problém to pro mě nebyl.

Čekal jste, že si na českou ligu tak snadno zvyknete? Už máte gól a několik asistencí...
Zase tak snadné to nebylo... Každopádně je to fajn, statistiky jsou důležité pro každého hráče. Ale víte, co se říká: ještě důležitější je týmový výsledek.

Rychle jste ale taky pocítil, jak může být česká liga tvrdá. Zákrok teplického Matuly na vás dokonce řešila disciplinární komise. Byl jste na něj naštvaný?
Nebyl. Nevím, jestli mě opravdu chtěl takhle trefit, těžko říct. Bolelo to, to je jasné, ale nebyl jsem naštvaný ani na něj, ani na rozhodčího, že to nepískl. Každý může udělat chybu.

V Česku jste chvíli. Můžete už teď porovnat českou ligu s rumunskou?
Česká liga je podle mě o trochu výš, je rychlejší, víc v tempu. Když se podívám na výsledky, padá tady taky víc gólů: 4:0, 3:1... Taky 5:1, u toho jsem dokonce byl. Ale zas tak velký rozdíl to není. Taky v Rumunsku je pět nebo šest silných týmů, které hrají o poháry, zbytek za nimi o trochu zaostává.

Čeho byste rád se Slavií dosáhl?
Tenhle rok bych určitě chtěl vyhrát český pohár. A příští sezonu se nám třeba povede zaútočit na vyšší příčky. Uvidíme.

A jak jste si zatím zvykl v Česku?
Praha se mi moc líbí, připomíná mi Paříž. Nejen město, ale i lidé jsou hrozně fajn. Už jsem se byl podívat na Karlově mostě, na Starém Městě... Je to velký rozdíl proti Rumunsku. Bukurešť je sice taky pěkné město, ale já jsem byl v Ploješti a tam moc možností co dělat ve volném čase nebylo.

Česky toho asi zatím moc neumíte, chcete se jazyk naučit? Nebo si vystačíte s angličtinou?
Čeština je hrozně těžká. Umím jen dobrý den a nějaká slova o zranění, která jsem slyšel od doktorů. Spíš se chci naučit lépe anglicky a pak časem odposlouchat češtinu od spoluhráčů. Důležité je umět slova, která potřebuju na hřišti.

Damien Boudjemaa (vlevo) a Karel Piták se radují z gólu.
Damien Boudjemaa (vlevo) ze Slavie a Anes Haurdič ze Znojma.

Na konci února se vám narodila dcera. Už za vámi rodina přicestovala?
Ještě ne, dorazí asi za deset dní. Už se těším, určitě mi to trochu pomůže se tady ještě víc zabydlet. 

Do šestadvaceti amatérem

Překvapilo mě, že až do šestadvaceti jste hrál nejvýš třetí francouzskou ligu. Čím to bylo, že si vás nikdo nevšiml dřív?
Vyrůstal jsem v malém městě, kde jsme dlouho hráli jen na ulici s kamarády. V té době jsem ani nepřemýšlel o tom, že bych se někdy fotbalem měl živit. Až pak mi jeden kamarád řekl, jestli si nechci zkusit zahrát za místní klub. To byla asi osmá liga, takže jsem taky hrál jen pro zábavu.

Pak jste přestoupil do Maccabi Paris. Tam se vaše kariéra začala zvedat, že?
Ano. Přišel jsem tam, když hráli sedmou ligu a pak jsme každý rok postupovali výš, jen ve čtvrté jsme se na rok zasekli.

Jaké jsou v takovém klubu podmínky? Stali se z vás po postupu do třetí ligy profesionálové?
Ne, ne. Pořád jsme byli amatéři a kromě fotbalu jsme museli pracovat. Ráno jsem odtrénoval, pak jsem šel do práce.

Co jste dělal?
Asi půl roku jsem pracoval v nemocnici, pak jsem pomáhal tátovi. Bylo to potřeba, protože fotbalem jsem se prostě v té době neuživil.

Věřil jste, že se z vás časem stane profesionál?
Dlouho ne, ale když jsme postoupili do třetí ligy, už mi to trochu proběhlo hlavou. Ale taky jsem věděl, že ve Francii to bude těžké. Když je vám pětadvacet nebo víc a celou dobu hrajete jako amatér, už vám těžko někde nabídnou profesionální smlouvu.

Uvažoval jste o tom, co byste dělal, kdyby fotbalová kariéra nevyšla?
To opravdu nevím. Třeba bych byl řidič autobusu, nebo bych dělal prodavače v Tesku, těžko říct. Ve škole mi to moc nešlo, takže studovat bych asi nešel.

Místo prodavače se z vás nakonec přece jen stal profesionální fotbalista – díky nabídce z Rumunska. Jak jste se před dvěma lety do týmu Petrolul Ploješť dostal?
Sledovali nějakého hráče z mého týmu, ale jeden rumunský manažer viděl na YouTube video se sestřihem mých akcí. Řekl jim: Proč radši nekoupíte Boudjemaau? Ten je lepší. Můj manažer mi řekl, že se na mě přijedou podívat a asi mě pozvou na testy. To se stalo, uspěl jsem a hned jsem tam podepsal smlouvu.

Damien Boudjemaa (vlevo) ze Slavie a snaží uniknout Anesu Haurdičovi ze Znojma.
Damien Boudjemaa ze Slavie (vlevo) a Matúš Lacko ze Znojma.

Fanoušci si vás hodně oblíbili. Čím to bylo?
Když jsem do Rumunska přišel, tým na tom byl trochu podobně jako teď Slavia. Hrálo se o záchranu a ligu jsme nakonec udrželi, i když v klubu nebylo moc peněz. A pak jsme se jen zlepšovali: vyhráli jsme pohár, v lize jsme skončili třetí a hráli jsme Evropskou ligu třeba proti Swansea nebo Vitesse Arnhem. To všechno fanoušci hodně oceňovali.

Byl jste pro ně největší hvězda?
To bych zase neřekl. Byli tam dva hodně dobří útočníci, kteří dávali spoustu gólů. Ti byli ještě o dost populárnější než já. Teď když jsem odcházel, přišel také Adrian Mutu, velká hvězda. Ale Ploješť není velké město, takže lidé vás tam znají. Když jsem šel do centra, hodně fanoušků chtělo podpis nebo fotku.

Líbilo se vám to? Nebo už toho pak bylo moc?
Ze začátku jsem byl nadšený. Říkal jsem si: Paráda, jsem slavný. Pak už jsem chtěl občas mít klid, ale to je asi normální.

Teď si vás hodně oblíbili i fanoušci Slavie, vnímáte to?
Neumím česky, takže sám jsem to tolik nezaznamenal. Ale lidé z klubu mi to řekli a samozřejmě jsem za to moc rád. Vím, že při zápase se Znojmem kotel vyvolával moje jméno, to mě potěšilo. Asi je to důkaz, že tu zatím odvádím dobrou práci. A chci v ní pokračovat.

Proč jste se vlastně rozhodl přestoupit do Slavie? Měl jste přece nabídky i z první francouzské ligy..
Věděl jsem, že je to ta správná nabídka a chtěl jsem si taky vyzkoušet život v jiné zemi. Nabídky z Francie opravdu byly, ale nebylo to tak jednoduché. Někde už to vypadalo, že je přestup skoro hotový, ale na poslední chvíli se něco změnilo, podpis smlouvy se odkládal... Proto jsem zvolil Slavii, která jednala rychle.

Přesto: nelákalo by vás vrátit se domů a hrát nejvyšší soutěž?
Po tom, jak dlouho jsem hrál na nižší úrovni, by to bylo trochu zadostiučinění. Ale že by to byl nějaký můj sen, to ne, ve Slavii jsem spokojený. Navíc tam už se to bere tak, že od pětadvaceti let je hráč starý.

Francouzskému fotbalu udělali ve Slavii dobré jméno Tijani Belaid a Mickael Tavares. Říkají vám ta jména něco?
 V klubu už se mě ptali, ale bohužel je osobně neznám.

Zajímavé je, že oba využili druhých národností a reprezentovali Tunisko a Senegal. Vy byste zase mohl hrát za Alžírsko, že?
Jo, to je pravda. Mám taky dva pasy a o tomhle samozřejmě uvažuju. Osobně jsem s nikým nemluvil, ale manažer už s lidmi ze svazu jednal. To, že jsem teď ve Slavii, mi určitě pomůže i v tomhle ohledu, budu víc na očích. Ale budu muset hrát hodně dobře, protože i Alžírsko má silný tým.

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Jarní část začne 9. února. Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch, Peter Olayinka Jean-David BeauguelMichael Krmenčík, Lukáš Masopust, David Moberg Karlsson, Petr Ševčík

SPORT 2019: Liga mistrů, Evropská liga, SP v biatlonu, MS v alpském lyžování, MS v biatlonu, MS v hokeji, MS basketbalistů, MS v ragby, MS v atletice 

Tabulka ligy

Známky

2,16

Michal Trávník

Jablonec

2,17

Miroslav Stoch

Slavia

2,21

Tomáš Hübschman

Jablonec

Góly

20

Nikolaj Komličenko

Mladá Boleslav

11

Jean-David Beauguel

Plzeň

11

Miroslav Stoch

Slavia

Mužstvo Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 21 17 1 3 50:18 52
2. FC Viktoria Plzeň 21 15 4 2 32:16 49
3. AC Sparta Praha 21 11 5 5 34:18 38
4. FC Baník Ostrava 21 11 5 5 28:17 38
5. FK Jablonec 21 11 4 6 42:21 37
6. FC Slovan Liberec 22 8 7 7 24:19 31
7. Fastav Zlín 21 9 3 9 27:26 30
8. 1. FC Slovácko 21 9 0 12 24:31 27
9. FK Mladá Boleslav 21 7 5 9 39:37 26
10. Slezský FC Opava 21 7 4 10 29:33 25
11. FK Teplice 21 7 4 10 21:29 25
12. 1. FK Příbram 21 6 5 10 27:49 23
13. SK Sigma Olomouc 21 6 4 11 19:34 22
14. Bohemians Praha 1905 21 4 7 10 18:29 19
15. MFK Karviná 21 4 4 13 25:40 16
16. Dukla Praha 22 4 4 14 18:40 16

Nejčtenější

Spousta hráčů podala průměrný nebo podprůměrný výkon, řekl kouč Vrba

Plzeňský kouč Pavel Vrba během utkání Evropské ligy v Záhřebu.

Záhřeb (Od našeho zpravodaje) Na závěr tiskové konference po utkání, ve kterém fotbalisté plzeňské Viktorie podlehli domácímu...

Všichni proti všem. Slavia může narazit na Chelsea, Arsenal i Kyjev

Bývalá německá fotbalista Celia Šašičová losovala vyřazovací fázi Evropské ligy.

Dynamo Kyjev, s kterým vypadli v Lize mistrů. Petrohrad, s kterým se utkali v základní skupině...

Já to říkal, že chytneme Slavii. Gólman Vaclík si soupeře předpověděl

Brankář Tomáš Vaclík ze Sevilly diriguje své spoluhráče v utkání Evropské ligy...

Se spoluhráči po tréninku obědvali a v televizi sledovali los Evropské ligy. „Když jsem viděl, jak...

Za Spartu by Brabec dýchal, ale... Jak si Plzeň bere rudé srdcaře

Jakub Brabec se raduje z gólu, kterým posunul Spartu do skupinové fáze Evropské...

Minulý týden vzal malou dcerku na Letnou a přímo naproti sparťanskému stadionu ji na malém kluzišti...

Arsenal jasně vyhrál, i díky Neapoli zůstane v pohárech pět českých týmů

Fotbalisté Arsenalu slaví gól.

Fotbalisté Arsenalu odčinili porážku z Běloruska, v odvetě 1. kola vyřazovací fáze Evropské ligy...

Další z rubriky

Olomoucký Yunis přesvědčuje, že na ligu stačí. Tlačí na Nešpora

David Bartek z Bohemians Praha (vpravo) svádí hlavičkový souboj s Jakubem...

V taktické přípravě před posledním zápasem fotbalového podzimu na Baníku dostal Jakub Yunis od...

Zlínský Matejov: Máme co zlepšovat, ale není třeba panikařit

Zlínský Róbert Matějov odkopává míč před Davidem Bartkem z Bohemians

Róbert Matejov věří, že fotbalisté Zlína dají v domácím zápase proti Bohemians zapomenout na...

Karvinští fotbalisté vyzvou Teplice. A už musí pořádně zabrat

Zklamaní fotbalisté Karviné během utkání se Slováckem

Karvinští fotbalisté si uvědomují, že už musejí v boji o záchranu naplno bodovat. Ve 22. kole první...

Najdete na iDNES.cz