Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. února 2023 Nela
Reportáž skončila 5. 6. 2014 15:09

Fotbal před soudem

Soudní proces popisují Miloslav Novák a Radim Trusina

Fotbalová kauza před soudem
15:08
Státní zástupce se po vynesení rozsudku odvolal, kauza tedy nekončí... Pro dnešek je to vše. Během odpoledne si na iDNES.cz budete moci přečíst rozhovory s Martinem Svobodou a plzeňským majitelem Tomášem Paclíkem. Děkujeme za pozornost, na shledanou.
14:37
Soudkyně: "Nebylo prokázáno, že se stal skutek, z něhož jsou obžalováni. Zprostštěni obžaloby."
14:33
Soud všechny tři - Svobodu, Adámka i Býmu - zprostil obžaloby.
14:06
Svoboda ve své závěrečné řeči: "Byl jsem vtažen do hry, ve které jsem nehrál."

Soudkyně přerušila líčení, pak už vynese rozsudek.
14:05
A ještě jednou Svobodův advokát Šerák: "Tento případ není o zápase Jablonec - Plzeň, ale o tom, aby se zevnitř očistil český fotbal, aby si určité osoby vyřídily účty mezi sebou."
14:03
Svobodův advokát: "Neslyšel jsem jediný přímý důkaz. Svědci, nikdo nic neslyšel, nikdo nic neviděl. Nelze dojít k jinému závěru než ke zproštění obžaloby mého klienta."
14:01
Svobodův advokát Šerák pokračuje: "Policie šetří, ale nic. Disciplinárka žádá pana Křetínského, aby dodal důkazy. Nic. Sparta chtěla upozornit: chovejte se všichni korektně. Ale vymklo se to z ruky."
13:58
Svobodův advokát: "Slyšeli jsme nelogičnosti. Například Býma má krátce před sepsáním notářského zápisu problémy s jinou trestnou činností a přitom se běží udat. Nerozumím tomu. Klíčové datum, 15. 9. Plzeň - Sparta 1:0. V poločase vedení Sparty zvažuje nestandardní situaci, že sudí Matějek straní Plzni. V tom bych hledal příčinu, proč jsme tady. Pak Křetínský vykládá příběh. Příběh. Pan Pelta říká, že je z příběhu zděšen. Použil slovo zděšen, i proto jsme dnes tady. Pak předá příběh policii.

Šéf policie Martinec poté říká, že v kabele nebylo nic, co se týká důkazů. Den nato se v Praze zjeví muž z Moravy a sepíše zápis, kde se kaje, že byl na něj nátlak a že už to nevydržel. Od té doby se Tomáš Adámek nevyjadřuje. Něco oznámí a pak nespolupracuje. Nedává to logiku.

Nabízí se souboj Plzeň - Sparta. Jednoznačná motivace.

Přikláním se k tomu, že notářský zápis byl vytvořen uměle k tomu, aby byla poškozena Plzeň. Poškozen však byl fotbal. Nedovedu si to jinak vysvětlit, než že tam byl poslán někým ze Sparty.

Pak se objevuje druhý notářský zápis. A opět jede do Prahy k notáři, pak anonym zase předává dopis na Strahov."
13:49
Býmův advokát: "Býma vyjádření Svobody ´Máte tam dvě kila, když to klapne´ nepovažoval za nabídku úplatku, aby to mohl oznámit. Poté, co utkání bylo řízeno korektně, uvědomil si, že pokud to oznámí, neměl by v ruce žádný důkaz, vystavil se trestnímu stíhání pro pomluvu. Ale když se pak od Adámka dozvěděl, že úplatek byl předán, tak oznámení učinili. Jsem přesvědčen, že obžalovaný Býma oznámil nabídku úplatku ve chvíli, kdy se o ní hodnověrně dozvěděl. Proto se nemohl dopustit trestného činu. Navrhuji zprosit obžaloby v plném rozsahu."
13:46
Adámkův advokát navrhuje zproštění obžaloby: "Navrhuji, aby soud přihlédl k polehčujícím okolnostem, k jeho doznání, že trestný čin sám oznámil. Je připraven vydat částku, kterou svým jednáním získal."
13:43
Státní zástupce: "Adámkovi navrhuji trest mezi 2 až 3 lety s odložením na tři až čtyři roky, zákaz činnosti výkonu rozhodčího a 200 tisíc pokuty. Svobodovi 14 měsíců na zkušební dobu v trvání dvou let. U Býmy navrhuju trest ve výměře dvou let, odložen na zkušební dobu pěti let."
13:41
Státní zástupce navrhuje uznat obžalované vinnými. Adámka z příjetí úplatku, Svobodu z přečinu podplácení. A Býmu z neoznámení trestného činu.
13:32
Státní zástupce čte závěrečnou řeč, v níž shrnuje průběh kauzy, výpovědi jednotlivých obžalovaných a svědků.
13:26
Soudní líčení pokračuje.
12:37
Líčení přerušeno do 13.15, pak přijdou na řadu závěrečné řeči.
12:19
Soudkyně pořád čte ze spisu, tentokrát jde o podrobnosti ze života Martina Svobody. On a jeho partnerka měli několik účtů u sázkových kanceláří. Ze slov soudkyně vyplynulo, že za poslední roky prodělali stovky tisíc korun.
11:49
Dále soudkyně čte kupní smlouvu mezi Viktorií Plzeň a Svobodou, který si od klubu kupoval auto, a zápis z disciplinární komise z podzimu 2012. Zazněly věty, které se případu netýkají. Například trest pro vyloučeného hráče Brna Mezlíka. Komise dále rozhodla o předvolání rozhodčího Adámka.
11:48
Soudkyně čte věci ze spisu, mj. notářské zápisy rozhodčích Adámka a Býmy, v nichž přiznávají nabídku 200 tisícového úplatku, když Plzeň v Jablonci vyhraje. Adámek píše, že několik dnů po utkání mu Svoboda částku v hotovosti předal.
11:26
Soudkyně čte znalecké posudky. Dnes by měl padnout rozsudek.

Mohlo by vás zajímat