Čtvrté místo nebyla náhoda. Chceme hrát jako loni, vyhlašují v Olomouci

Olomoucký trenér Václav Jílek (vlevo) hovoří na předsezónní tiskové konferenci. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

19 2018
Olomoučtí fotbalisté doplnili talenty zkušeností a před sebou mají výzvu dokázat, že 4. místo nebyla náhoda. Vedení klubu zároveň připouští, že může ještě přijít posila, stejně jako může jeden hráč odejít.

Znovu dosáhnout na šokující čtvrté místo? Možná o tom olomoučtí fotbalisté v koutku duše sní, navenek se však drží při zemi a plánují střízlivě. „Mám vnitřní cíl, abychom opakovali výkony z loňské sezony. Dávat si nějaký bodový cíl není na začátku sezony relevantní. Když budeme opakovat výkony, k bodům nás dovedou,“ vysvětluje trenér Sigmy Olomouc Václav Jílek.

Na tiskové konferenci před víkendovým startem sezony vládla u vedení klubu dobrá nálada plná vtípků a uvolnění. Po čtvrtém místě, které Hanáci slavili před dvěma měsíci, ani není divu.

Olomouc - Slavia

Sledujte v neděli od 18.00 podrobně.

A tak se funkcionářský bard Jaromír Gajda nebál nadhodit i konkrétní a ambiciózní číslo. „Mě i představenstvo a určitě i fandy by potěšilo, kdybychom skončili v první šestce, což by se při zopakování výkonů mohlo podařit. A co se týká Evropské ligy, přejeme si ji důstojně zvládnout, a co se podaří, to bude nadplán a budeme z toho nadšení,“ prozradil. Číslice šest dostává v letošním ročníku magické kouzlo. Poprvé se totiž po 30 kolech rozdělí tabulka do tří skupin a ta nejlepší, která si to rozdá o titul i nejlukrativnější místa v pohárech, bude mít právě šest členů.

„Všichni trenéři chtějí vyhrát a být v horní nebo střední skupině. Jiné cíle mít asi nebudeme,“ říká pragmaticky Jílek. „Po loňském ročníku je i pro mě vnitřně šestka lákavá a měla by být i pro mužstvo, ale umístění po mně nechtějte. Honicích psů je hodně a cíl se dá říct po desátém kole,“ naznačil kouč.

Olomoucký kouč Václav Jílek
Olomoucký kouč Václav Jílek

Důvodů k dobré náladě však mají v Sigmě víc než jen vydařený minulý ročník. Vždyť dokázali udržet pohromadě talentovaný tým s objevy ligy Jemelkou a Kalvachem či Plškem, který s jedenácti góly prožil průlomovou sezonu. A navrch zvládli přivést posily s nečekaně dobrým zvukem.

Ze základní sestavy tak kromě hosta z Plzně Řezníčka odešel jen stoper Radakovič, na straně příchodů je bývalý reprezentant Václav Pilař a do útoku, na nejpalčivější post v sestavě modrých, přišli Pavel Dvořák s Martinem Nešporem. „Jsem stoprocentně přesvědčený, že oba budou přínosem,“ říká Jílek a těší se i na práci s Pilařem.

„Každý bude asi zpochybňovat zdravotní stav, ale s tím do toho nejdu. Předpokládám, že je připravený a ukazuje to v každém tréninku i v zápase, kde dostal minutáž. Jsem přesvědčený, že i Venca nám pomůže. Z celkového pohledu si mužstvo sílu zachovalo,“ zdůrazňuje.

„O klauzulích už nechci slyšet“

Dobré konstelace hvězd po úspěšné sezoně využil management k prodloužení kontraktů sedmi hráčů z prvního mužstva včetně Housky a Plška, čehož si v klubu cení stejně jako posil. „A teď se chystám ještě na další dva nebo tři chlapce,“ plánuje sportovní manažer Minář.

Nechce už se dostat do podobných kleští jako tohle léto, kdy mohla Sigma přijít o tři opory, které mají ve smlouvě výstupní klauzuli. Nakonec ji uplatnila jen Sparta v případě Radakoviče. „Nebudu se vůbec bavit o tom, jestli teď někde klauzule jsou, nebo ne. Hráči jsou vázaní mlčenlivostí a z naší strany neuslyšíte podrobnosti kromě toho, dokdy je kontrakt uzavřený,“ zdůrazňoval Minář a netajil se tím, jak mu tahle klička ve smlouvách pije krev.

Ladislav Minář, sportovní ředitel Olomouce, hovoří na předsezónní tiskové...

„Olomouc nemá zájem dávat výstupní klauzule a nechtěla ji dát ani u jednoho hráče. Ale když jsme se dostali do stavu, že nám hráči po sestupech řekli, že bez klauzule smlouvu neprodlouží, hledáte kompromis. Kdybychom ho nenašli, už by možná dnes odcházeli zadarmo,“ cítil Minář potřebu se obhájit.

Ještě nedávno složitě prodlužoval hráčům smlouvy vždy o rok, v rauši po úspěšné sezoně se však všechno změnilo. V Sigmě vládne pocit, že po letech bídy přichází dobré období. Hráči věří, že pod trenérem Jílkem mohou úspěchy zopakovat, a podepisují delší smlouvy.

„Dnes máme gros hráčů prodloužené do roku 2021, což je ideální stav. Pokud se mi podaří ještě ti dva až tři, měli bychom mít kostru prodlouženou tak, že nemusíme být pod tlakem. Pak může být i prostor jednat o odchodu jednoho hráče,“ naznačuje Minář, že Sigma ještě může někoho prodat.

Ačkoliv Hanáci mohou směle hledět vstříc nové sezoně, musí si i připomenout jojo, které s nimi házelo posledních pět let. Sestup, návrat, další pád a postup zpět. „Bojím se toho a ne že bych nevěřil mužstvu nebo trenérům. Co jsem tady, je pořád jojo,“ připomíná Minář.

„Dvakrát sestoupit v jednom klubu? Mám to v sobě dodneška. A možná i kdybychom ještě dvakrát po sobě zopakovali čtvrté místo, tak mě to nepustí. Je to můj osobní strach, ale o mužstvo se nebojím, protože kvalitu má,“ zdůrazňuje.

Gajda sní o začlenění klubu pod holding

Jaromír Gajda, předseda spolku, jenž drží majoritní akcie fotbalové Olomouce

Jaromír Gajda, předseda spolku, jenž drží majoritní akcie fotbalové Olomouce

Jsou to právě dva měsíce, kdy vrcholil prodej majoritního podílu akcií fotbalové Sigmy opavskému podnikateli Lukáši Urbancovi. Ačkoliv si obě strany v jeden okamžik plácly, za pár dní to neplatilo a jednání následně zkrachovala. Nyní už klub, zdá se, žádného investora nehledá. „Dali jsme to nějak dohromady i díky tomu, že mužstvo hrálo dobře,“ vysvětluje Jaromír Gajda, předseda spolku, jenž drží majoritní akcie klubu.

Je to až k nevíře, co dokáže čtvrté místo v lize, ze kterého neplynou žádné kolosální finanční odměny. Ve skutečnosti Sigmě při skládání rozpočtu pomohlo převedení stadionu na město, které jim bude následující tucet let posílat každoročně dvanáct milionů korun.

A navrch přišla patnáctimilionová injekce za přestup srbského stopera Uroše Radakoviče do Sparty Praha. „Že Uroš odešel za nějaké peníze, o to lépe se nám pracuje. Ale i kdyby neodešel, zvládli bychom to i bez těchto peněz, vzhledem k tomu, že se podařilo čtvrté místo,“ opakuje Gajda a přidává vysvětlení. „Máme nárok na větší podíl z televizních práv. A co se týká reklamních partnerů, daří se uzavírat smlouvy s tradičními partnery, i sem tam něco vylepšit. Nemyslím, že bychom měli mít obavy.“

Zní to skoro jako idyla. Zvlášť když loni musela Sigma prodávat tréninkové hřiště, aby mohla vyplatit odcházejícího akcionáře Josefa Lébra. A místopředseda představenstva Petr Konečný přiznával, že peníze za zimní prodej Tomáše Chorého do Plzně pomůžou klubu přežít do konce sezony. „Dlouhodobě nám tohle hospodaření nemůže umožnit hrát o ta místa v tabulce, která bychom si všichni přáli. K tomu nutně potřebujeme mecenáše,“ prohlásil Konečný před pouhým půl rokem.

Nyní je zřejmě vše jinak. Gajda děkuje kraji, městu, partnerům a také naznačuje řešení, kde by spolek našel zdroje pro případné hluché období. „Přáním výboru spolku by bylo, kdybychom se zařadili společensky a sponzorsky do rodiny jako pevný článek holdingu Sigmy (SPL Holding, a. s., dříve Sigma Group, historický a hlavní partner klubu – pozn. red.). Není to vyloučeno, ale zřejmě na to ještě nedozrála doba. Snad se ještě dožiju toho, že se tak stane,“ sní čerstvý sedmdesátník.

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Jarní část začne 9. února. Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch, Peter Olayinka Jean-David BeauguelMichael Krmenčík, Lukáš Masopust, David Moberg Karlsson, Petr Ševčík

SPORT 2019: Liga mistrů, Evropská liga, SP v biatlonu, MS v alpském lyžování, MS v biatlonu, MS v hokeji, MS basketbalistů, MS v ragby, MS v atletice 

Tabulka ligy

Známky

2,1

Vladimír Coufal

Slavia

2,11

Miroslav Stoch

Slavia

2,14

Michal Trávník

Jablonec

Góly

18

Nikolaj Komličenko

Mladá Boleslav

11

Miroslav Stoch

Slavia

9

Benjamin Tetteh

Sparta

Mužstvo Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 19 16 1 2 48:16 49
2. FC Viktoria Plzeň 19 14 3 2 29:15 45
3. FC Baník Ostrava 19 10 4 5 25:15 34
4. FK Jablonec 19 10 3 6 38:18 33
5. AC Sparta Praha 19 9 5 5 30:16 32
6. Fastav Zlín 19 9 3 7 25:22 30
7. FC Slovan Liberec 19 6 7 6 17:17 25
8. FK Teplice 19 7 4 8 21:25 25
9. Slezský FC Opava 19 7 2 10 26:30 23
10. FK Mladá Boleslav 19 6 4 9 36:36 22
11. 1. FC Slovácko 19 7 0 12 21:31 21
12. 1. FK Příbram 19 5 5 9 24:43 20
13. Bohemians Praha 1905 19 4 7 8 18:27 19
14. SK Sigma Olomouc 19 5 4 10 17:32 19
15. MFK Karviná 19 4 3 12 24:37 15
16. Dukla Praha 19 4 3 12 15:34 15

Nejčtenější

Sparta na soustředění ve Španělsku porazila účastníka Evropské ligy

Ross Barkley (vlevo) z Chelsea vystřelil na branku Vidi Székesfehérvár.

Sparťanští fotbalisté ve svém úvodním utkání na soustředění ve Španělsku vyhráli. Elitní maďarský...

Končí na vrcholu, což je umění krále, říká o Čechovi jeho manažer

Petr Čech s agentem Viktorem Kolářem (vlevo) a Davidem Trávníčkem, šéfem...

VIDEO Když v pondělí projížděl kolem pražského hotelu Pyramida, před očima mu proběhla patnáct let stará...

Messi pečetil vydřenou výhru, Vaclík na Realu v závěru dvakrát inkasoval

Hráči Barcelony se radují ze vstřeleného gólu v zápase proti Leganés.

Fotbalisté Barcelony měli nečekaně těžkou práci, domácí utkání 20. kola španělské ligy proti...

POHLED: Pivarník za Bílka. Nešťastně načasovaná změna

Zlínský trenér Michal Bílek zamyšleně sleduje výkon svých svěřenců proti Mladé...

Když v létě přicházel do Zlína, málokdo mu věřil. S podceňovaným týmem, který se na jaře v lize...

Další zúžení bude až po Španělsku, hlásí plzeňský trenér Vrba

Plzeňský kouč Pavel Vrba dává pokyny svým svěřencům.

Nejtěžší část přípravy zřejmě mají fotbalisté Viktorie Plzeň za sebou. V neděli vyráží na...

Další z rubriky

Trenér Pivarník začal výhrou 5:0, za Slovácko skóroval Harba

Brněnský trenér Roman Pivarník dává pokyny svým svěřencům.

Brzdil přehnaný optimismus. Radost po premiéře na lavičce fotbalistů Fastavu Zlín však trenér Roman...

Oba Korejci v Pardubicích zůstávají. Mladší touží po startu v lize

Korejec Lee (na snímku) bojuje o místo v pardubické sestavě.  :

Během zimní přestávky se v Pardubicích objevil fanouškům dobře známý Daewon Kim. Střelec nejen...

Beneš v olomoucké premiéře zaujal, sobě však vynadal do dřeváků

Vít Beneš při své olomoucké premiéře v zápase s Ružomberokem.

K umělému trávníku v areálu Androva stadionu po sobotním obědě zavítaly dvě stovky fanoušků...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRODUCT ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz