Čtvrté místo nebyla náhoda. Chceme hrát jako loni, vyhlašují v Olomouci

Olomoucký trenér Václav Jílek (vlevo) hovoří na předsezónní tiskové konferenci. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

19 2018
Olomoučtí fotbalisté doplnili talenty zkušeností a před sebou mají výzvu dokázat, že 4. místo nebyla náhoda. Vedení klubu zároveň připouští, že může ještě přijít posila, stejně jako může jeden hráč odejít.

Znovu dosáhnout na šokující čtvrté místo? Možná o tom olomoučtí fotbalisté v koutku duše sní, navenek se však drží při zemi a plánují střízlivě. „Mám vnitřní cíl, abychom opakovali výkony z loňské sezony. Dávat si nějaký bodový cíl není na začátku sezony relevantní. Když budeme opakovat výkony, k bodům nás dovedou,“ vysvětluje trenér Sigmy Olomouc Václav Jílek.

Na tiskové konferenci před víkendovým startem sezony vládla u vedení klubu dobrá nálada plná vtípků a uvolnění. Po čtvrtém místě, které Hanáci slavili před dvěma měsíci, ani není divu.

Olomouc - Slavia

Sledujte v neděli od 18.00 podrobně.

A tak se funkcionářský bard Jaromír Gajda nebál nadhodit i konkrétní a ambiciózní číslo. „Mě i představenstvo a určitě i fandy by potěšilo, kdybychom skončili v první šestce, což by se při zopakování výkonů mohlo podařit. A co se týká Evropské ligy, přejeme si ji důstojně zvládnout, a co se podaří, to bude nadplán a budeme z toho nadšení,“ prozradil. Číslice šest dostává v letošním ročníku magické kouzlo. Poprvé se totiž po 30 kolech rozdělí tabulka do tří skupin a ta nejlepší, která si to rozdá o titul i nejlukrativnější místa v pohárech, bude mít právě šest členů.

„Všichni trenéři chtějí vyhrát a být v horní nebo střední skupině. Jiné cíle mít asi nebudeme,“ říká pragmaticky Jílek. „Po loňském ročníku je i pro mě vnitřně šestka lákavá a měla by být i pro mužstvo, ale umístění po mně nechtějte. Honicích psů je hodně a cíl se dá říct po desátém kole,“ naznačil kouč.

Olomoucký kouč Václav Jílek
Olomoucký kouč Václav Jílek

Důvodů k dobré náladě však mají v Sigmě víc než jen vydařený minulý ročník. Vždyť dokázali udržet pohromadě talentovaný tým s objevy ligy Jemelkou a Kalvachem či Plškem, který s jedenácti góly prožil průlomovou sezonu. A navrch zvládli přivést posily s nečekaně dobrým zvukem.

Ze základní sestavy tak kromě hosta z Plzně Řezníčka odešel jen stoper Radakovič, na straně příchodů je bývalý reprezentant Václav Pilař a do útoku, na nejpalčivější post v sestavě modrých, přišli Pavel Dvořák s Martinem Nešporem. „Jsem stoprocentně přesvědčený, že oba budou přínosem,“ říká Jílek a těší se i na práci s Pilařem.

„Každý bude asi zpochybňovat zdravotní stav, ale s tím do toho nejdu. Předpokládám, že je připravený a ukazuje to v každém tréninku i v zápase, kde dostal minutáž. Jsem přesvědčený, že i Venca nám pomůže. Z celkového pohledu si mužstvo sílu zachovalo,“ zdůrazňuje.

„O klauzulích už nechci slyšet“

Dobré konstelace hvězd po úspěšné sezoně využil management k prodloužení kontraktů sedmi hráčů z prvního mužstva včetně Housky a Plška, čehož si v klubu cení stejně jako posil. „A teď se chystám ještě na další dva nebo tři chlapce,“ plánuje sportovní manažer Minář.

Nechce už se dostat do podobných kleští jako tohle léto, kdy mohla Sigma přijít o tři opory, které mají ve smlouvě výstupní klauzuli. Nakonec ji uplatnila jen Sparta v případě Radakoviče. „Nebudu se vůbec bavit o tom, jestli teď někde klauzule jsou, nebo ne. Hráči jsou vázaní mlčenlivostí a z naší strany neuslyšíte podrobnosti kromě toho, dokdy je kontrakt uzavřený,“ zdůrazňoval Minář a netajil se tím, jak mu tahle klička ve smlouvách pije krev.

Ladislav Minář, sportovní ředitel Olomouce, hovoří na předsezónní tiskové...

„Olomouc nemá zájem dávat výstupní klauzule a nechtěla ji dát ani u jednoho hráče. Ale když jsme se dostali do stavu, že nám hráči po sestupech řekli, že bez klauzule smlouvu neprodlouží, hledáte kompromis. Kdybychom ho nenašli, už by možná dnes odcházeli zadarmo,“ cítil Minář potřebu se obhájit.

Ještě nedávno složitě prodlužoval hráčům smlouvy vždy o rok, v rauši po úspěšné sezoně se však všechno změnilo. V Sigmě vládne pocit, že po letech bídy přichází dobré období. Hráči věří, že pod trenérem Jílkem mohou úspěchy zopakovat, a podepisují delší smlouvy.

„Dnes máme gros hráčů prodloužené do roku 2021, což je ideální stav. Pokud se mi podaří ještě ti dva až tři, měli bychom mít kostru prodlouženou tak, že nemusíme být pod tlakem. Pak může být i prostor jednat o odchodu jednoho hráče,“ naznačuje Minář, že Sigma ještě může někoho prodat.

Ačkoliv Hanáci mohou směle hledět vstříc nové sezoně, musí si i připomenout jojo, které s nimi házelo posledních pět let. Sestup, návrat, další pád a postup zpět. „Bojím se toho a ne že bych nevěřil mužstvu nebo trenérům. Co jsem tady, je pořád jojo,“ připomíná Minář.

„Dvakrát sestoupit v jednom klubu? Mám to v sobě dodneška. A možná i kdybychom ještě dvakrát po sobě zopakovali čtvrté místo, tak mě to nepustí. Je to můj osobní strach, ale o mužstvo se nebojím, protože kvalitu má,“ zdůrazňuje.

Gajda sní o začlenění klubu pod holding

Jaromír Gajda, předseda spolku, jenž drží majoritní akcie fotbalové Olomouce

Jaromír Gajda, předseda spolku, jenž drží majoritní akcie fotbalové Olomouce

Jsou to právě dva měsíce, kdy vrcholil prodej majoritního podílu akcií fotbalové Sigmy opavskému podnikateli Lukáši Urbancovi. Ačkoliv si obě strany v jeden okamžik plácly, za pár dní to neplatilo a jednání následně zkrachovala. Nyní už klub, zdá se, žádného investora nehledá. „Dali jsme to nějak dohromady i díky tomu, že mužstvo hrálo dobře,“ vysvětluje Jaromír Gajda, předseda spolku, jenž drží majoritní akcie klubu.

Je to až k nevíře, co dokáže čtvrté místo v lize, ze kterého neplynou žádné kolosální finanční odměny. Ve skutečnosti Sigmě při skládání rozpočtu pomohlo převedení stadionu na město, které jim bude následující tucet let posílat každoročně dvanáct milionů korun.

A navrch přišla patnáctimilionová injekce za přestup srbského stopera Uroše Radakoviče do Sparty Praha. „Že Uroš odešel za nějaké peníze, o to lépe se nám pracuje. Ale i kdyby neodešel, zvládli bychom to i bez těchto peněz, vzhledem k tomu, že se podařilo čtvrté místo,“ opakuje Gajda a přidává vysvětlení. „Máme nárok na větší podíl z televizních práv. A co se týká reklamních partnerů, daří se uzavírat smlouvy s tradičními partnery, i sem tam něco vylepšit. Nemyslím, že bychom měli mít obavy.“

Zní to skoro jako idyla. Zvlášť když loni musela Sigma prodávat tréninkové hřiště, aby mohla vyplatit odcházejícího akcionáře Josefa Lébra. A místopředseda představenstva Petr Konečný přiznával, že peníze za zimní prodej Tomáše Chorého do Plzně pomůžou klubu přežít do konce sezony. „Dlouhodobě nám tohle hospodaření nemůže umožnit hrát o ta místa v tabulce, která bychom si všichni přáli. K tomu nutně potřebujeme mecenáše,“ prohlásil Konečný před pouhým půl rokem.

Nyní je zřejmě vše jinak. Gajda děkuje kraji, městu, partnerům a také naznačuje řešení, kde by spolek našel zdroje pro případné hluché období. „Přáním výboru spolku by bylo, kdybychom se zařadili společensky a sponzorsky do rodiny jako pevný článek holdingu Sigmy (SPL Holding, a. s., dříve Sigma Group, historický a hlavní partner klubu – pozn. red.). Není to vyloučeno, ale zřejmě na to ještě nedozrála doba. Snad se ještě dožiju toho, že se tak stane,“ sní čerstvý sedmdesátník.

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 34 25 5 4 77:25 80
2.FC Viktoria Plzeň 34 24 5 5 56:31 77
3.AC Sparta Praha 34 20 6 8 58:31 66
4.FK Jablonec 34 16 6 12 57:32 54
5.FC Slovan Liberec 34 12 10 12 34:31 46
6.FC Baník Ostrava 34 13 7 14 38:42 46
Mužstvo Z V R P S B
11.1. FC Slovácko 34 12 6 16 41:47 42
12.Slezský FC Opava 34 12 6 16 46:56 42
13.Bohemians Praha 1905 34 9 12 13 32:42 39
14.1. FK Příbram 34 10 7 17 40:71 37
15.MFK Karviná 34 9 5 20 42:56 32
16.Dukla Praha 34 5 7 22 28:69 22

Statistiky

Plzeň

Nejdéle bez obdrženého gólu

Jablonec

Aktuálně nejdelší série porážek

Dukla

Nejvíc vlastních gólů

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 30 23 3 4 72:23 72
2.FC Viktoria Plzeň 30 21 5 4 47:27 68
3.AC Sparta Praha 30 17 6 7 52:27 57
4.FK Jablonec 30 15 6 9 53:26 51
5.FC Baník Ostrava 30 13 6 11 38:36 45
6.FC Slovan Liberec 30 11 9 10 33:28 42
7.FK Mladá Boleslav 30 11 9 10 52:44 42
8.SK Sigma Olomouc 30 12 4 14 37:43 40
9.Fastav Zlín 30 12 3 15 32:40 39
10.FK Teplice 30 10 6 14 32:42 36

Nejčtenější

Čech půjde porazit Chelsea, pak se stane jejím sportovním ředitelem

Český brankář Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům po zápase s Brightonem.

Fotbalový brankář Petr Čech z Arsenalu se brzy vrátí do Chelsea. V klubu, kde prožil jedenáct...

Sparta dotáhla přestup Vindheima. Pravý obránce ji zaujal proti Chelsea

Norský obránce Andreas Vindheim z Malmö FF se stal novou posilou Sparty.

Fotbalová Sparta má první posilu pro příští sezonu. V úterý dotáhla avizovaný přestup norského...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

VIDEO Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou...

Kauza Mchitarjan. Na finále do Baku Armén z politických důvodů nejede

Trenér Arsenalu Unai Emery udílí pokyny střídajícímu Henrichu Mchitarjanovi v...

Arménský fotbalista Henrik Mchitarjan na finále Evropské ligy do Baku, hlavního města Ázerbájdžánu,...

Stanciu v Arábii dostal peníze a otočil: Zůstávám, s klubem mám skvělý vztah

Kapitán Sparty Nicolae Stanciu v zápase s Opavou

Zdálo se, že ho v Saúdské Arábii nic neudrží. Místo, aby v závěru sezony zůstal s týmem, odcestoval...

Další z rubriky

Opavští fotbalisté se zachránili, ale klub musí řešit svou budoucnost

Opavští fotbalisté se radují z gólu v utkání s Příbramí.

Nebýt nadstavbové části, měli fotbalisté Slezského FC Opava už dávno klid. A byť nemají dostatečně...

Slavia může vyšperkovat parádní sezonu. Baník se jí chce vzepřít

Simon Deli ze Slavie (uprostřed) se snaží odhlavičkovat balon během zápasu...

VIDEO Buď Slavia popáté, nebo Baník Ostrava podruhé. Fotbalový pohár ve středu večer pozná vítěze....

POHLED: Slávistická vize? Bavit fanoušky, posilovat, troufat si

Fotbalisté Slavie se radují ze zisku mistrovského titulu.

VIDEO Na jeden večer povolili. Z rychlovlaku, který je dovezl z Ostravy do Prahy, se trousili...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz