Josef Jinoch, sportovní manažer FC Vysočina Jihlava. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Jihlavský manažer Jinoch: Hráči potřebovali kouče, který žije s kabinou

  • 2
Jako noc a den se v uplynulém ročníku změnily výsledky jihlavských fotbalistů. Tým, který byl po polovině soutěže na poslední příčce tabulky, dokázal po vynuceném odchodu trenéra Františka Komňackého zabrat a na jaře pod taktovkou Petra Rady patřil k nejlepším celkům ligy. "Chtěli jsme člověka, který hráčům ukáže, že nejsou horší než hráči jiných klubů tady v Čechách," říká sportovní manažer FC Vysočina Josef Jinoch.

Máte za sebou druhou sezonu po postupu do nejvyšší soutěže, o které se říká, že bývá složitější než první. Jak ji tedy hodnotíte?
Jako úspěšnou. V konečné tabulce jsme se posunuli zase o dvě místa výš. A o kolo dál jsme postoupili i v českém poháru, což je další úspěch. Přitom začátek sezony nebyl úplně jednoduchý, v půlce jsme měnili trenéra. A myslím, že právě to mužstvu pomohlo.

K tomuto kroku jste sáhli po patnáctém kole, kdy jste byli na poslední příčce. Cítili jste v tu chvíli velký tlak?
Já se do průběžné tabulky – na kterém místě po daném kole zrovna jsme – až tak nedívám. Beru sezonu tak, že se zajíci počítají po honu a rozhodne se až po třicátém kole. Mužstvu jsem věřil, že sílu má. I v té době jsem byl optimista. Jen jsem cítil, že je potřeba se s týmem více semknout, více mu věřit.

Změny v kádru FC Vysočina

Prodloužení smlouvy
Jaromír Blažek, Václav Koloušek, Tomáš Marek, Ondřej Šourek
Konec smlouvy
Tomáš Josl, Karol Karlík
Konec hostování
Michal Vepřek
Návrat z hostování
Jan Kliment, Lukáš Kryštůfek, Jindřich Kučera, Arnold Šimonek, Jakub Teplý
Přeřazen z juniorky
Jakub Fulnek
V jednání
Petr Tlustý, Muris Mešanovič (oba prodloužení smlouvy), Adam Jánoš, Jan Mikula (oba prodloužení hostování)

Proč došlo k odvolání trenéra Komňackého, který premiérovou sezonu zvládl se ctí?
Když to hodnotím teď zpětně, některé signály nás měly trknout už loni, kdy jsme jarní sezonu nezvládli tak jako podzimní. Už tam se objevily některé výkyvy, které nebyly úplně ideální. Ale tím, že jsme se vezli na euforii z ligy a měli nahráno, vše se zdálo jednodušší. Některé věci jsme špatně vyhodnotili, nebo v tu chvíli nebyly až tak důležité.

V čem konkrétně nastal největší problém?
V tom, že se ztratila vzájemná důvěra, že to může takhle fungovat dál.

Co říkáte na kritické názory, že kádr nebyl před sezonou dostatečně posílen?
Myslím si, že to je jedna z důležitých věcí trenéra, aby si hráče připravoval. Můžeme se bavit o tom, že fanoušci chtějí hned náhradu zvučného jména. Já toho nejsem úplně zastáncem, protože jména fotbal nehrajou. A fanoušci v Jihlavě – ale i ti z ostatních klubů – by si vždycky měli dokázat najít svého oblíbence. Nebo toho, kvůli komu budou na fotbal chodit. A nemusí ho znát v tu dobu, když sem přichází. Je potřeba mu věřit a být fanouškem. Podporovat všechny hráče, které klub v tu chvíli má. A věřit, že jsou to ti správní, kteří tady mají být.

Sledujete názory fanoušků? Čtete třeba diskusní fórum na klubovém webu?
Ohlasy určitě sleduju. Na fóru čekám některé nápady, které by byly zajímavé. Občas se proto na to podívám. Každý může mít svůj názor. Fanoušek chce vidět mužstvo vyhrávat, být nejlepší. Chce vidět zvučná jména a velký fotbal. Já se tím snažím nezabývat. Jdu za svou vizí, kterou mám v hlavě a kterou jsem prokázal za tu dobu, co fotbal dělám. A pro mě je tou nejlepší odpovědí, co jsem říkal hned na začátku – rozhodují výsledky a to, jak se k nim dojde. Věřím, když to na konci zhodnotíme, že jsme se zase posunuli o kus dál. A hrajeme tak dobře, abychom mohli být další sezonu ještě dál.

Proč jste se rozhodli právě pro trenéra Petra Radu?
Petra jsem znal ze společného ročního působení v Jablonci (sezona 2006/2007 – pozn. red.). V jihlavském klubu jsem pátý rok, atmosféru v kabině nebo složení mužstva znám. Jsou tu dobří hráči, kteří potřebují větší impulz a někoho, kdo bude s kabinou víc žít.

Tohle asi pan Rada splňuje do puntíku...
Někdy tím žije možná ještě víc než hráči (usmívá se). Chtěli jsme zkrátka člověka, který hráčům ukáže, že nejsou horší než hráči z jiných klubů tady v Čechách.

Josef Jinoch, sportovní manažer FC Vysočina Jihlava.
Josef Jinoch, sportovní manažer FC Vysočina Jihlava.

Po jarních výsledcích asi nemůžete změnu hodnotit jinak než kladně?
Určitě jsme spokojení. Jednak se dařilo – i když se jako vždy můžeme bavit o tom, že jsme některé zápasy mohli zvládnout líp. Ale hlavně: nemůžu říct, že by přístup hráčů, souznění mužstva a trenéra nefungovalo.

Trenéru Radovi po sezoně skončila smlouva. Už jste se dohodli na jejím prodloužení?
 Domluvili, smlouvu prodloužíme. Trenér tady se mnou seděl, podali jsme si na to ruku. Takže to beru tak, že jsme domluvení a on zde pokračuje. Jestli novou smlouvu podepíše dneska, zítra nebo 18. června, v tom nevidím žádný zásadní problém. Jak Petra znám, když řekne nějaké slovo, tak vždy platí.

Smlouvy končily zhruba dvanácti hráčům. Kolik práce vás tedy nyní čeká?
Někteří hráči smlouvy prodloužili, jiní řekli, že chtějí odejít. Ještě tu máme dva hráče, se kterými jsme v jednání – a to je Mešanovič a Tlustý. S těmi jsme v kontaktu a chtěl bych vše dotáhnout do konce co nejdřív. Pak jsou hráči, kteří zde byli na hostování: Mikula, Jánoš a Vepřek. O Mikulovi s Jánošem jednáme intenzivně s jejich kluby, jestli je možnost, aby zde zůstali na další sezonu. Protože jsou to kmenoví hráči Slavie a Sparty.

A u Michala Vepřeka?
 U něj jsme nevyužili opci, která byla ve smlouvě. Olomouc o něj měla zájem, tak se připravuje s ní.

Kdo sleduje média, ví, že se hodně mluví o odchodu Harby s Masopustem. Tu by měli posílit Spartu, pak zase Plzeň či Jablonec. Jaká je jejich situace?
Vidíte tady nějaké nabídky? (ukazuje na uklizený stůl) Noviny moc nečtu, ale dostalo se mi to k uším. Jsem rád, že o naše hráče je takový zájem. A byl bych rád, kdyby se tady přetlačovali zájemci a ťukali na dveře. Ale tak to není.

Jihlavský fotbalista Lukáš Vaculík v souboji s příbramským Tomášem Krbečkem.
V RYCHLOSTI. Ostravský útočník Francis Narh (vpravo) se snaží utéct Petru

Takže žádná konkrétní nabídka zatím nepřišla?
Oficiální kontakt proběhl, co se týká Harby. Tam byla jedna nabídka, která je nyní pouze ve stádiu povídání. Harba je na dovolené doma, takže zatím se nic neděje.

Jedná se o důležité hráče. Budete se snažit je udržet?
U jakéhokoli hráče, který v Jihlavě je, platí, že budeme jednat o jakékoliv nabídce. Nikomu v odchodu nebráníme. Když někdo přijde a řekne, že chce z klubu odejít, budeme se snažit s kýmkoliv dohodnout. A je pouze na hráčích, jestli kývnou na každou nabídku, nebo jen na tu správnou. My nečekáme nějaké navyšování odstupného, mám o něm nějakou představu. Ale je to vždy o komunikaci tří stran: hráč, nový klub a my. Je potřeba, abychom našli řešení, které je pro Jihlavu i toho hráče nejlepší.

A co posilování kádru, máte už vytipováno, na které posty se při něm zaměříte?
Když víte, že odešel Vepřek i Josl, tak nás určitě zajímá levá strana obrany. A jelikož Mikula ještě není domluven se Slavií, tak hledáme beka také na pravou stranu. Jinak věřím, že jsme prodloužili smlouvy s těmi správnými hráči. Pokud by přišel někdo další, pak už by to museli být hráči, kteří by kádr zkvalitnili. Nebo by to byly přímo náhrady za hráče, kteří odejdou.

O kolika nových tvářích se v tuto chvíli bavíme?
Je to na základě toho, kteří hráči odejdou. Když nebudu počítat Mikulu a Jánoše, tak bych to viděl, že by kádr měli doplnit tak tři čtyři noví hráči. Plus ti, kteří se nám vrátí z hostování. Třeba Honza Kliment odehrál půl sezony ve slovenské lize. Uvidíme, v jakém bude stavu. A Kryštůfek ve Vlašimi taky odehrál stabilně všechny zápasy a měl by dostat svoji šanci.

Slavia v Lize mistrů

23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Kvalifikace o Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 13 11 2 0 28:3 35
2.FC Viktoria Plzeň 13 9 2 2 26:12 29
3.FK Mladá Boleslav 13 8 1 4 27:16 25
4.FC Baník Ostrava 13 7 0 6 22:16 21
5.FK Jablonec 13 6 3 4 22:19 21
6.1. FC Slovácko 13 6 3 4 16:19 21
7.AC Sparta Praha 13 5 3 5 23:19 18
8.FK Teplice 13 4 6 3 11:13 18
9.SK Sigma Olomouc 13 4 5 4 18:18 17
10.FC Slovan Liberec 13 4 3 6 18:19 15
11.Bohemians Praha 1905 13 4 3 6 17:22 15
12.SK Dynamo Č. Budějovice 13 4 2 7 18:25 14
13.MFK Karviná 13 2 5 6 11:16 11
14.1.FK Příbram 13 3 2 8 12:25 11
15.FC FASTAV Zlín 13 3 1 9 9:21 10
16.Slezský FC Opava 13 2 3 8 7:22 9