Ostravský Milan Baroš (vlevo) hlavičkuje v utkání proti Českým Budějovicím. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostrava - Budějovice 2:1, hosté marně dotahovali, Sivok dostal červenou

• 18
Fotbalisté Baníku Ostrava před vlastními fanoušky zvítězili potřetí za sebou. Nováčka z Českých Budějovic zdolali v devátém kole první ligy 2:1. Baník vedl díky brankám Filla a Diopa, za hosty v závěru snížil střídající Rabušic, ale na vyrovnání už to nestačilo. Naopak v nastavení jihočeský tým oslabil svým vyloučením navrátilec Sivok.

Sivok se do Českých Budějovic vrátil po jedenácti letech v zahraničí a v dresu Dynama se v ligovém duelu představil po 16 letech. Několik navrátilců představila i Ostrava, když se v sestavě po zranění objevil obránce Stronati a kapitán Baroš, jenž byl mimo hru šest týdnů.

ONLINE

Zápas jsme sledovali minutu po minutě.

Baník nováčka od počátku zatlačil. Převaha domácích byla čtvrthodinu územní, pak ale přišly i šance. Po rohovém kopu Hrubého se po vedoucím gólu natahoval ve skluzu Procházka, ale pár decimetrů mu chybělo. Další možnost měl ve 21. minutě Diop, ale odražený balon poslal z dobré pozice vedle brány.

Už o minutu později Baník pronikl jihočeskou defenzívou rychlou kombinační akcí. Po Barošově přihrávce centroval zleva na malé vápno Hrubý, ale Diop ani Reiter balon do prázdné brány dopravit nedokázali.

Dynamo odolávalo 43 minut. Pak se Fillo na zadní tyči hlavičkou opřel do ideálního centru De Azeveda a mohl oslavit svůj padesátý gól v nejvyšší soutěži. „Byl to velice těžký záps, protože Budějky kvalitně bránily a my jsme dlouho nevěděli, jak se tam dostat,“ řekl Fillo.

„Naštěstí jsme před poločasem skórovali, ve druhé půli na začátku jsme hráli velice dobře a potvrdili to druhým gólem. Mohli jsme to v klidu dohrát, ale udělali jsme jednu chybičku a v závěru to bylo trošku ubojované,“ přidal třiatřicetiletý útočník, který se prosadil poprvé v sezoně.

Baník ovládal dění na hřišti i ve druhém poločase. Jeho vedení zdvojnásobil Diop, který v 54. minutě mohl přihrávat lépe postavenému spoluhráči, ale nakonec hostujícího brankáře Staňka překvapil z šestnácti metrů střelou k tyči.

Poté se jako jediná komplikace Ostravy dlouho jevilo zranění brankáře Laštůvky, kterého na posledních dvacet minut musel vystřídat Budinský. Jenže devět minut před koncem po chybě domácí obrany šel sám na bránu Rabušic a domácího gólmana technicky obstřelil.

Z podobné situace mohl na druhé uklidnit Ostravu Smola, ale těsně minul. Ostrava však třetí domácí výhru v řadě uhájila a pomohlo jí k tomu i vyloučení Sivoka, který v nastavení dostal druhou žlutou kartu.

„Sivok akorát zatleskal a rozhodčí hned tasil kartu, přišlo mi to směšné. Ten kluk se dva měsíce připravuje, je mi ho líto,“ řekl trenér jihočeského celku David Horejš. „Místo, abychom si vážili hráčů jako Baroš nebo Sivok, kteří něco v kariéře dokázali... Tohle mě mrzí a přijde mi to smutné,“ dodal.