Liberec - Ostrava 2:1, góly padaly až v závěru, Baník snížil pozdě

• 44
Liberečtí fotbalisté přinejmenším dočasně přeskočili čtvrtý Jablonec, ve třetím kole nadstavbové skupiny o titul totiž zdolali ostravský Baník 2:1. Slovan měl víc ze hry, zasloužené vedení přišlo však až 75. minutě zásluhou Peška. Krátce na to se trefil ještě Mara, za hosty snižoval v nastavení z penalty Stronati.

Liberec vyhrál po pěti kolech a dobře se naladil na středeční domácí finále poháru se Spartou. Slovan v neúplné tabulce poskočil na čtvrté místo a má jistotu, že skončí před Ostravou. Naopak Baník v nadstavbě i potřetí prohrál a zůstala mu jen teoretická šance na účast v evropských pohárech.

ONLINE

utkání jsme sledovali minutu po minutě

Do hlediště se při limitu 5000 osob a vzhledem k dalším omezením kvůli novému koronaviru dostalo 2488 diváků a mezi nimi nechybělo pár hostujících fanoušků. V Liberci začala před utkáním bouřka a v první půli se hrálo za stálého deště.

Ostrava sice více držela míč, ale šance si vytvářel Liberec. Hrozil především Kuchta, který byl pro Baník hlavní útočnou hrozbou při absenci domácí ofenzivních opor Malinského s Balutou. Severočechům kvůli žlutým kartám scházel i hlavní kouč Hoftych, jenž sledoval zápas z hlediště.

Na lavičce ho zastoupili asistenti Pavel Medynský a Miroslav Holeňák. „Taktické pokyny jsme ladili dnes na hotelu Maruška při relaxaci a při procházce po kráse Jizerských hor. Měli jsme připravenou strategii, samozřejmě detaily jsme vyřešili s Mírou Holeňákem,“ řekl v nahrávce pro média Medynský.

První velkou možnost měl Kuchta v 11. minutě, kdy zblízka trefil jen Laštůvku. Hostující gólman vyhrál souboj s Kuchtou i v 37. minutě, kdy útočníkův oblouček dokázal lehce přizvednout na břevno. O chvíli později si pak Laštůvka poradil s Kuchtovou technickou střelou.

Kouč Baníku Kozel v poločase dvakrát střídal a poslal na trávník Smolu s uzdraveným De Azevedem, který si připsal jubilejní 100. start v české lize. Jako první ale znovu zahrozili domácí, po akci mladíka Berana Pešek v dobré pozici ve vápně minul.

Slezané, kteří potřebovali k oživení nadějí na účast v evropských pohárech zvítězit, se v druhé půli nemohli dostat do tempa a dál hrozili spíše domácí. Beran v 65. minutě minul, v 76. minutě však už Liberec slavil. Po chybě v hostující obraně se otevřel prostor před Peškem a jeho tečovaná střela zpoza vápna zapadla k tyči. Záložník Slovanu skóroval pošesté v ligové sezoně.

„Vypadnul tam odražený balon. Sebral jsem si to, byl jsem tam úplně sám. Rondič mi odtáhl Stronatiho do strany, mohl jsem mu přihrát, ale zvolil jsem takovou skrytou střelu. Asi byla tečovaná, ale byla přesná k tyči,“ uvedl Pešek.

V 85. minutě přidal Liberec pojistku. Zemanův centr z přímého kopu se odrazil přímo před Maru a ten zblízka hlavou nezaváhal. Baník se dočkal snížení až příliš pozdě. Ve čtvrté minutě nastavení zahrál Mikula ve vlastním vápně rukou a sudí Proske po zhlédnutí záznamu na videu nařídil penaltu, kterou Stronati o dvě minuty později s přehledem proměnil.

Před dvěma týdny Liberec v závěru základní části doma s Ostravou remizoval bez branek. „I v minulém utkání jsme měli druhý poločas tři čtyři šance, kdy jsme mohli vstřelit branku, to se nám nepovedlo. O to větší radost máme dnes, protože jsme góly dali. Kluci byli trpěliví, čekali jsme na svoji šanci,“ řekl Medynský.

„Naše hra byla podobná jako v zápase tady před 14 dny, zase jsme tahali za kratší konec. Dnes jsme neměli čím uspět. Zápasy v první šestce nám ukazují zrcadlo, které je k nám bohužel trochu nemilosrdné. Ale je to prostě realita, vidíme, že na nejlepší týmy teď nemáme,“ podotkl ostravský trenér Kozel.