Budějovický Ivan Schranz se raduje, olomoucký Václav Jemelka (vpravo) na kolenou. | foto: ČTK

Budějovice - Olomouc 2:0, body po čtyřech prohrách, trefil se i Kladrubský

• 13
Bez potrestaného kapitána Tomáše Sivoka si českobudějovičtí fotbalisté museli poradit v důležitém ligovém utkání. A poradili si. V 27. kole v boji o udržení v elitní desítce zdolali Olomouc 2:0. Oba góly padly po přestávce, trefili se Čavoš a Kladrubský.

Olomouc prožívá těžké období, jaro sice začala dvěma výhrami, porazila i Spartu, ale z posledních pěti zápasů vytěžila jen dva body za remízy. A v Budějovicích z mizérie nevybředla.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Olomouc tak vypadla z elitní desítky a propadla se na jedenácté místo, které v nadstavbě znamená boj o záchranu. Naopak Budějovice si pro nadstavbu takřka jistě zajistily boj o poháry.

Jihočeši udělali v porovnání s minulými koly několik změn v sestavě. Potrestaného Sivoka nahradil na stoperu Talověrov a na levém kraji obrany se objevil po dlouhé době v základní sestavě Kladrubský. Po zranění také naskočili od první minuty Čolič a Mršič.

„Věděli jsme, že dnes k úspěchu budeme potřebovat houževnatý výkon. Na Bohemce jsem říkal, že jsme neměli tu vůli po vítězství a dnes ji kluci měli větší než Olomouc. Udělali jsme změny v sestavě, některé byly vynucené, ale i tak jsme do toho chtěli sáhnout, protože dva předchozí zápasy se nám nelíbily. Myslím si, že každý hráč odvedl maximum. Musím pochválit stoperskou dvojici, která zahrála výborný zápas,“ řekl budějovický trenér David Horejš.

První poločas přinesl minimum pohledných akcí a tím pádem si ani jeden tým nevytvořil výraznější šanci. Hosté navíc museli po pár minutách změnit složení obrany, když kvůli zranění střídal stoper Beneš.

Druhý poločas nabídl o něco urovnanější hru, i když často vítězila bojovnost. V 50. minutě se však přece jen Jihočechům podařilo vymyslet pohlednou akci. Šulc vybojoval na váhající dvojici olomouckých hráčů míč, uvolnil se a přesnou přihrávkou našel nabíhajícího Čavoše, jenž překonal brankáře Mandouse.

O několik minut později měl nadějnou příležitost i Schranz, ale míč se mu po hlavě svezl a skončil mimo hostující branku. Klid domácím přinesla až situace v 79. minutě. Několik střel za sebou dokázala olomoucká defenziva zablokovat, ale Kladrubského pokus už skončil v síti.

Nováček porazil Sigmu i podruhé v sezoně.

„První poločas byl vyrovnaný a čekalo se na jednu chybu, na což jsem hráče o přestávce upozorňoval. Bohužel už se opakovalo poněkolikáté, že jsme tu chybu udělali my a po ní jsme dostali branku. Pak to bylo pro Dynamo výhodné, protože chodilo do brejků, na což má hráče. Po druhém gólu to už byl z naší strany chaos,“ zlobil se olomoucký kouč Radoslav Látal.