Fotbalisté Slavie se radují z gólu Ondřeje Lingra proti Plzni.

Fotbalisté Slavie se radují z gólu Ondřeje Lingra proti Plzni. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Slavia - Plzeň 2:1, lídr musel skóre otáčet, před koncem rozhodl Lingr

• 322
Napravili nevydařený první poločas. Slávističtí fotbalisté v 23. ligovém kole otočili domácí duel s Plzní a po vítězství 2:1 zůstávají na prvním místě tabulky. Na gól Tomáše Chorého po pauze odpověděli Peter Olayinka s Ondřejem Lingrem.

Slavia má dvoubodový náskok před druhou Spartou, která v sobotu odpoledne suverénně zvítězila v Ostravě. Třetí Plzeň ztrácí na lídra aktuálně čtyři body.

Duel v Edenu přitom měla skvěle rozehraný. Slavii v prvním poločase nepouštěla do vyložených šancí a sama se po čtvrthodině dostala do vedení.

Gól vstřelila po autovém vhazování soupeře. Balon si po dvou vzdušných soubojích ideálně do běhu zpracoval Bucha, z pravé strany přihrával pod sebe do vápna, kde míč nejprve minul Květ, nezasáhli ani Holeš s Hromadou a Ogbu míč následně tečoval k Chorému, který zblízka prostřelil Koláře.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

Druhý gól mohli hosté přidat po rychlém brejku Mosquery, kterého sprintem doplnili tři nebo čtyři parťáci. Kolumbijský křídelník ale nezvládl centr, což hosty po přestávce muselo mrzet.

„Věděli jsme, že Slavia vystupňuje tempo. Ožila, měla tlak a my jsme vůbec nedokázali podržet balon,“ mrzelo hostujícího kouče Michala Bílka.

Domácí zvedli z lavičky van Burena s Lingrem, po rohu a nešťastné teči bránícího Květa rychle srovnal Olayinka a pak už červenobílí skoro jenom útočili.

Plzeň měla po změně stran jediný náznak a už žádnou střelu na bránu.

Na druhé straně naopak nebezpečných akcí přibývalo: Ševčíkovu ránu pod břevno bravurně vyrazit Staněk, střela Matěje Juráska se zase otřela o boční síť, což zmátlo skoro půlku stadionu, která už slavila gól.

Ten dal až v 76. minutě jiný střídající fotbalista.

Krásnou akci na pravé straně rozjel Masopust, Oscar příhodně patičkou nahrál právě Matěji Juráskovi, jehož přihrávka prolétla pokutovým územím až k Lingrovi, který balon nekompromisně napálil do sítě.

Při bouřlivé oslavě pak při nepovedeném skluzu po kolenou málem ublížil sobě i jednomu z členů realizačního týmu.

Slávisté si oddechli. Po nečekané porážce v Českých Budějovicích potřebovali i s ohledem na rozjetou Spartu nutně zabrat. Za povedený druhý poločas si body zasloužili.

Výkop zápasu zdržel ohňostroj domácích fanoušků, kteří nejprve na tribuně za bránou rozvinuli obří choreo s nápisem Chemická laboratoř Tribuna Sever a pak odpálili salvu rachejtlí přímo na trávník.

Odpad po vystřelovací pyrotechnice pak společně s pořadateli ve žlutých vestách poslušně uklízeli i hráči obou týmů, což před začátkem velkého šlágru o první místo působilo bizarně.

Slávističtí fanoušci s pyrotechnikou během domácího utkání proti Plzni

Je jasné, že taková ouvertura neunikne pozornosti disciplinární komise. Výrazněji se neuchytil ani apel obou klubů, aby se jejich příznivci chovali slušně.

Nadávkami se počastovali ještě před výkopem. A když to přímo na hřišti během prvních deseti minut párkrát zajiskřilo, hněv se z hlediště vracel jako hlasitá ozvěna. Na druhou stranu: kulisa byla rozhodně důstojnější než při poslední návštěvě Plzně v Edenu loni v květnu...

V sobotu nejprve frustraci propadali domácí fanoušci, protože jejich Slavia herně zkraje zápasu neoslnila. Začala opatrně až nervózně a záhy čelila dvěma standardkám soupeře.

„Byli jsme zabrždění, špatně jsme se rozhodovali,“ kroutil hlavou Trpišovský.

V sestavě tentokrát udělal pět změn, k Ogbuovi stáhl do stoperské dvojice kapitána Holeše, do středu zálohy nasadil Oscara či uzdraveného Holeše a útočníka Tecla kromě Olayinky doplňoval Schranz.

Slavii dlouho scházela překvapivá myšlenka, zajímavé řešení nebo nečekaná přihrávka. Když Holeš po necelé půlhodině podsekl balon a poslal ho do šestnáctky soupeře za obranu, Tecl se z úhlu netrefil. Vzápětí nedosáhl ani na ostrý centr Juráska.

Peter Olayinka ze Slavie oslavuje vyrovnávací trefu proti Viktorii Plzeň.

Nejblíž k vyrovnání byl v první půli hlavičkující Olayinka, ale gólman Staněk se ke své levé tyči po jednom z mnoha domácích rohů složil včas.

Ihned po změně stran už ale domácí devítka jásala. A celý stadion s ní.

Druhý poločas totiž patřil takřka výhradně domácím, kteří přimáčkli soupeře k na jeho polovinu. Měli několik šancí i slibných příležitostí, nadějné momenty po standardních situacích.

A pak i krásnou akci, na konci které rozhodl střídající Lingr.

„Výkon jsme postupně stupňovali, celý tým ve druhé půli zahrál velice dobře, dominovali jsme a měli jsme velice dobrý pohyb. Střídající hráči nám hodně pomohli, obrovskou intenzitu vnesl do hry právě Lingr,“ chválil Trpišovský.

1. AC Sparta PrahaSparta 29 23 4 2 66:25 73
2. SK Slavia PrahaSlavia 29 21 6 2 60:22 69
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 29 18 5 6 64:33 59
4. FC Baník OstravaOstrava 29 13 5 11 46:37 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 29 12 7 10 49:45 43
6. 1. FC SlováckoSlovácko 29 11 7 11 37:38 40
7. FC Slovan LiberecLiberec 29 10 9 10 44:44 39
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 29 10 7 12 39:41 37