Olomoucký Šimon Falta (vpravo) se snaží odpoutat od Tomáše Hübschmana z...

Olomoucký Šimon Falta (vpravo) se snaží odpoutat od Tomáše Hübschmana z Jablonce. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Olomouc - Jablonec 1:2, góly padaly v závěru, rozhodl Doležal

• 70
Olomoučtí fotbalisté vstoupili na jarní cestu za záchranou v první lize porážkou, ve 20. kole základní části podlehli doma Jablonci 1:2. Souboj čtrnáctého týmu tabulky proti dosud čtvrtému rozhodl minutu před koncem Doležal, někdejší olomoucký útočník.

Jablonec se díky vítězství posunul na třetí příčku tabulky, protože v druhém pátečním utkání Baník Ostrava ztratil body na Dukle (1:1) a Jablonec ho přeskočil.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

V Olomouci padaly góly v závěru, v 78. minutě poslal hosty do vedení střídající Kubista, vzápětí krásnou hlavičkou srovnal Beneš, který donedávna hrál za Jablonec a do Olomouce přišel v lednu z angažmá v Maďarsku.

Ale poslední slovo měl olomoucký odchovanec, který však svůj bývalý klub rozesmutněl. Doležal, kterého chce Slavie, dal devátým gól ročníku.

„Padly laciné góly na obou stranách. Vepřek s Jemelkou se tam nedomluvili, přitom to podle mě bylo docela jednoduše řešitelné. U druhé branky nemůže Lalkovič odkopávat balon na střed hřiště, to jsou triviální situace. Pokud vyrovnáme po takovém průběhu proti takovému soupeři, bod prostě musíme uhrát,“ řekl olomoucký kouč Václav Jílek.

Jablonec, který prohrál poslední dvě podzimní kola, začal aktivněji a měl první velkou šanci. Zimní posila Vatajelu v sedmé minutě na levé straně dobře zakombinoval s Jovovičem, jehož centr prošel ke Kratochvílovi, který však sám na malém vápně trefil pouze padajícího brankáře Buchtu.

Zbytek první půle se nesl v opatrném duchu. Po půlhodině hry po Vepřekově centru sice domácí Plšek orazítkoval tyč, ale rozhodčí Houdek už předtím odpískal útočný faul Nešporovi.

Druhý poločas nabídl promrzlým divákům více vzruchu. Odražený míč po rohovém kopu si chvíli po přestávce našel Kalvach a poprvé v zápase prověřil hostujícího brankáře Hrubého. V 51. minutě se domácí marně dožadovali penalty po ruce jednoho z bránících hráčů.

Jablonec poté zahrozil sérií rohových kopů. Po jednom z nich se míč dostal k Hovorkovi, který však nepropálil hráče před sebou. Opatrné utkání pomalu začínalo směřovat k bezbrankové remíze, závěrečná čtvrthodina ale vše změnila.

V 78. minutě po chybě olomoucké obrany vrátil Holeš míč před branku a Kubista jej nekompromisně napálil pod břevno. Střídající defenzivní záložník Severočechů si připsal svůj první ligový gól od října 2016.

Olomouc přidala a v 87. minutě srovnala. Po centru z levé strany se protlačil k hlavičce Beneš a z krkolomné pozice překonal Hrubého.

Radost z vyrovnání ale domácím vydržela jen dvě minuty. Aktivní Vatajelu našel ve vápně volného Doležala, který zblízka prostřelil brankáře Buchtu.

„Když domácí vyrvonali, už jsem zase měl černé můry, že jsme zase dostali branku před koncem. Poté jsme ale pořád chtěli hrát a kombinace před druhým gólem byla ukázková. Hodně se mi líbil přístup a nasazení hráčů. Hlavně levá strana nám skvěle fungovala. Vatajelu přišel, protože jsme potřebovali někoho, kdo dokáže odcentrovat v plném běhu, já už to být nemůžu. Vítězství si hodně cením,“ řekl jablonecký trenér Petr Rada.

Jablonec má proti Olomouci výbornou bilanci a znovu ji potvrdil: prohrál s ní v jediném z posledních 13 ligových utkání.