Fotbalisté Slavie se radují ze vstřeleného gólu proti Spartě.

Fotbalisté Slavie se radují ze vstřeleného gólu proti Spartě. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Derby ovládla Slavia a odskočila Spartě, Plzeň podlehla Karviné

• 54
Přímý souboj o první místo jasně patřil vedoucí Slavii, která v 297. pražském derby zdolala Spartu 3:0. Červenobílí počtvrté v samostatné historii vyhráli nad rivalem tříbrankovým rozdílem. Celkově se v 10. kole nedařilo domácím týmům, vrcholem jejich zmaru je porážka Plzně s Karvinou.

V derby poprvé od podzimu 2008 hrál druhý s prvním. A dopadlo to stejně jako tenkrát (4:1) – třígólovou výhrou Slavie.

Svěřenci kouče Trpišovského nadále drží ligovou neporazitelnost, dvěma góly se blýskl zázrak Abdallah Sima. Třetí přidal po změně stran Ondřej Lingr, klíčovým momentem však byla neproměněná penalta, která předcházela úvodnímu zásahu hostů.

Byl to nejlepší sparťanský střelec Lukáš Juliš, který při střele z puntíku selhal. Domácí vzápětí inkasovali a už se nedokázali zvednout. Opět ukázali, že se jim v bitvách se Slavií nedaří: nezdolali ji už ve 12 soutěžních utkáních po sobě.

Oslnivé časy neprožívají ani v Plzni, posuďte sami.

0:1 ve Zlíně. 0:0 v Českých Budějovicích. Naposledy 0:1 doma proti Karviné.

„Je to velké zklamání. Nejsme klidní v poslední třetině hřiště, kde se zápasy rozhodují. Vždyť kolikrát jen nastřelíme sami sebe,“ povzdechl si plzeňský trenér Adrian Guľa po sobotní porážce s Karvinou.

Plzeň prohrála doma poprvé od 15. prosince 2019, byl to i první domácí nezdar pod vedením kouče Guľy. Vzhledem k ambicím a netrpělivosti vedení klubu se zdá, že jeho pozice může být v ohrožení.

Každá prohra je bolestivá a komplikuje vám situaci vzhledem k ambicím a touze. Samozřejmě obzvlášť doma,“ podotkl Guľa.

Plzeň tak zůstala čtvrtá za Olomoucí, která rovněž přestala vyhrávat.

Sigma před týdnem mohla v průběžné tabulce přeskočit Spartu, ale na hřišti Pardubic inkasovala v nastavení a remizovala 1:1.

Podobný průběh měl i její sobotní duel proti poslední Příbrami. Gól dala zase jen z penalty a jelikož pojistku nepřidala, snaživý soupeř ji vytrestal. Nejdřív dvě šance neproměnil, pak trefil tyč, ale v závěru Antwi srovnal. Příbram už není poslední, na dno klesla Opava po prohře s Baníkem.

Ten nastoupil k ligovému utkání poprvé od 7. listopadu, kdy vyhrál v Příbrami. Pak kvůli vyššímu počtu nakažených osob muselo mužstvo do karantény a na hřiště se vrátilo vítězstvím v lokálním derby, které je pro oba kluby a především jejich fanoušky velmi prestižní.

Opava mohla vést, ale kapitán Žídek nedal penaltu, kterou Laštůvka zlikvidoval. V závěru poločasu dostal druhou žlutou kartu ostravský Pokorný, ale i tak Baník v oslabení dal dva góly. První z penalty, druhý v nastavení z dorážky. Žídek v 86. minutě srovnával na 1:1.

Bohemians proti Pardubicím, které pro domácí zápasy využívají stejný stadion, neměli k dispozici tři brankáře. A tak si ligovou premiéru odbyl Marek Kouba, synovec bývalého reprezentanta Petra Kouby. Inkasoval jen jednou od Hufa, který ve druhém poločase vyrovnal na konečných 1:1. Střídající Huf zajistil Pardubicím remízu i minule proti OIomouci.

Bohemians poslal do vedení v úvodu Tomáš Necid, pro někdejšího reprezentanta to byl první gól po nedávném návratu ze zahraničí.

Vítěznou premiéru na lavičce Teplic prožil trenér Radim Kučera, jenž na začátku týdne nahradil odvolaného Stanislava Hejkala. Jeho nový tým vyhrál v Mladé Boleslavi 2:0, hostům pomohla i zahozená penalta Michala Škody.

O dva góly vyhrály také České Budějovice v Brně (3:1).