Abdallah Sima (uprostřed ve výskoku) dává gól Slavie v derby proti Spartě.

Abdallah Sima (uprostřed ve výskoku) dává gól Slavie v derby proti Spartě. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Sparta - Slavia 0:3, derby mělo jednoznačný průběh, rozhodl Sima už v půli

• 1161
Víc faulů než pohledných akcí a přesvědčivé vítězství Slavie 3:0. Očekávaný průběh mělo 297. fotbalové derby, po kterém rozdíl v tabulce mezi oběma elitními týmy Fortuna ligy vzrostl už na pět bodů. Slavia velebí hvězdu posledních dnů, Sima dal v první půli dva góly a rozhodl. Třetí branku vstřelil po pauze Lingr.

Ligový zápas podzimu měl o vítězi jasno po půlhodině, kdy nejdřív Juliš zahodil pokutový kop.

ONLINE

sledovali jsme minutu po minutě

Z protiútoku slávisté zahrávali dva rohy za sebou, po tom druhém se Sima odrazil jak basketbalista v NBA, dostal se vysoko nad všechny hráče a hlavou poslal míč do sítě.

Od té chvíle se herní projev i výkonnostní rozdíl ještě víc zvýraznil ve prospěch hostující Slavie. Bylo vidět, jak jsou si slávisté jistí sami sebou, dávali na odiv suverenitu, velké sebevědomí, v každém momentu si věděli rady.

Sparťané ukazovali respekt, malou víru, báli se hrát, nebo neměli s kým. Když se dostali k vápnu, nevěděli si rady, neměli čím soupeře překvapit. V defenzívě plavali, nestíhali.

Přesto za bezbrankového stavu měli první vyloženou šanci. Po chybě brankáře Koláře, který si zakřičel „mám“, ale neměl, dostala možnost pokutového kopu. Gólman vyběhl proti nakopnutému míči, pak se zastavil, nedohodl se s Kúdelou a pak srazil staršího z Krejčích.

Jenže Juliš naložil s nabídnutou možností mizerně, podle kopu si na ni ani nevěřil. Střelu vůbec neumístil, dal jen ránu po zemi do středu brány a trefil nohy padajícího Koláře, který tak byl vzápětí za hrdinu.

Když se záhy hra dostala na druhou stranu hřiště, sparťané nepochopitelně Simu při rohu vůbec neatakovali. Nikdo s ním neskákal, přitom vědí, jaký má výskok i formu.

Sparťanský obránce Dávid Hancko a Jan Kuchta ze Slavie v souboji o balon.

I druhý gól padl ve chvíli, kdy nejdřív mohla skórovat Sparta, aby hned inkasovala. Kolář se zaskvěl proti hlavičce Hancka, z protiakce Bořil přesným pasem našel za obranou Simu. Ten si jedním dotykem míč zpracoval a dalším vypálil křížem přesně. Proč Hanousek nešel do něj, ale jen ho stínoval, ví jen on.

Sparťanský zmar dokreslila situace před třetím gólem v 53. minutě. Dočkal dával zpětnou narážečku Trávníkovi, který uklouzl, volný míč si vzal Lingr, udělal s ním tři rychlé kroky a z osmnácti metrů trefil přesně k tyči.

Všechny tři góly dali hráči, kteří v derby nastoupili poprvé.

Když před dvěma a půl lety slávistický kouč Trpišovský prožíval své první derby, na Letné v poločase prohrával 0:3. Ale za posledních dvacet minut jeho tým stihl vyrovnat.

To teď od Sparty nehrozilo, byla ráda, že neprohrála výraznějším rozdílem.

Z její strany by se přece jen našel jeden pozitivní moment, když si střídající sedmnáctiletý Karabec ve středu pole pohrál se dvěma slávisty. V 90. minutě to bylo snad poprvé, kdy sparťan přešel přes protihráče.

Naposledy se v derby odehrál přímý souboj o první místo v říjnu 2008, kdy červenobílí zvítězili na Letné rekordně 4:1. O tři góly to skončilo i teď.

1. AC Sparta PrahaSparta 28 22 4 2 62:22 70
2. SK Slavia PrahaSlavia 28 21 5 2 58:20 68
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 28 18 4 6 63:32 58
4. FC Baník OstravaOstrava 28 13 5 10 43:33 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 28 11 7 10 47:44 40
6. 1. FC SlováckoSlovácko 28 11 6 11 36:37 39
7. FC Slovan LiberecLiberec 28 10 8 10 44:44 38
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 28 10 6 12 37:39 36