Pondělí 24. února 2020, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Fandovství ke klubu se nejčastěji dědí po otci

18 2000
P r a h a - Příznivcem svého klubu se člověk stane nejčastěji proto, že jím byl také jeho otec. Z ankety, která do včerejška probíhala současně na sportovních stránkách přílohy Praha a ve fotbalové části internetového magazínu iDNES, vyplývá, že fandovství se velmi často dědí. "Děda byl sparťanem, táta je sparťanem, a tak já musím fandit také Spartě," napsal muž, který se v internetové poště podepsal pouze jako Jirka.

Příznivcem svého klubu se člověk stane nejčastěji proto, že jím byl také jeho otec. Z ankety, která do včerejška probíhala současně na sportovních stránkách přílohy Praha a ve fotbalové části internetového magazínu iDNES, vyplývá, že fandovství se velmi často dědí. "Děda byl sparťanem, táta je sparťanem, a tak já musím fandit také Spartě," napsal muž, který se v internetové poště podepsal pouze jako Jirka.
Podobný osud potkal i jiného příznivce letenského klubu, pana Havelku: "Sparťanem jsem odmalička, je to rodinná tradice." Šestadvacetiletý Pavel je vděčný tátovi, že fandí Spartě. Podobně znějí i další hlasy. "Sparťanem jsem se stal odmalička, když jsem viděl tátovu vlaječku pověšenou nad televizí," píše Olda.

Davida Macha z České Lípy přivedla k jeho milovanému klubu, Slavii, také přízeň otce. "Ale slávista jsem také proto, že mužstvo produkuje nejatraktivnější fotbal a má historii, na kterou jsem hrdý. Navíc my slávisté jsme zvláštní skupina lidí, myslím to v dobrém slova smyslu, a mě těší, že k ní patřím." Protože se jí líbí předváděná hra, tíhne ke Slavii rovněž Zdeňka Málková. "Útočné pojetí, kluci jsou sehraní a myslím si, že je to nejlepší klub u nás," vyjmenovala důvody.

Další žena, která uvedla pouze příjmení Brožová, si kromě toho, že Spartě fandí její otec, vybrala klub z Letné i z následujícího důvodu: "Sparta je pojem, kdežto ostatní kluby nestojí za nic."

Miroslav Dolejš si oblíbil Slavii již od narození. "V pětašedesátém, když se slavil postup do ligy, jsem byl v Edenu dokonce ještě v kočárku."

Tomáš Kuptík fandí Bohemians od svých šesti let, a jak říká, přišlo to samo od sebe. "V té době totiž hrála velice dobře."

František Rudl byl před devatenácti lety sice vyhoštěn do Rakouska, ale co se týče Sparty, sleduje její výsledky v každém odvětví. "Členem klubu jsem od roku 1965. Moji prastrýcové, bratři Rudlové, Spartu založili, takže se není čemu divit."

Fanoušek Bohemians Dan Sobotka se o fotbal začal zajímat před osmnácti lety, kdy se ve vršovickém Dolíčku hrála slavná partie Bohemians - Ajax Amsterdam. "Takže je logické, proč fandím Bohemce."

Jinou zkušenost s pohárovým vystoupením "klokanů" zažil Jaroslav Hromádko. "Fandil jsem Bohemce, ale neodpustil jsem jí, když prohrála v roce 1983 ve druhém kole Poháru mistrů s Rapidem Vídeň. Začal jsem přát Spartě, která v té době hrála fantasticky v Poháru UEFA. Jsem rád, že jsem u ní zůstal, protože mi dělá radost stále."

Rudý kabát za červenobílý převlékl Jan Šprachta. "Jako malý kluk jsem fandil Spartě a s dědou chodil na její zápasy. Když jsem se však dozvěděl, že Spartu podporují ti lidé, kvůli nimž musela část naší rodiny emigrovat do zahraničí, přestal jsem mít Spartu rád. Pak jsem si vybral Slavii."

Autor: min

Konečný stav hlasování (telefonicky a na internetu dohromady):
Slavia: 1731
Sparta: 1508
Bohemians: 1461
Viktoria: 505
Jiné kluby: 187

Jak se hlasovalo pouze na internetu najdete ZDE

Sparťanský bůh nedá na letenské fandy dopustit
Bylo to jedno velké pouto, jak k sobě tíhli. Jan Berger a sparťanští fanoušci. "Honza není člověk, Honza je bůh" bylo nejčastější heslo, jež se neslo v první polovině osmdesátých let stadionem na Letné. "Nedám na sparťanské fanoušky dopustit," říká čtyřiačtyřicetiletý Jan Berger.

"Když se nevedlo, vždycky nám pomohli. Vzchopili jsme se a šli do vítězství." Často se dnes nevidí, aby diváci fandili, když se nedaří, spíš pískají. "Za naší éry se také pískalo, když se nedařilo, ale na Spartě nás vždycky dokázali povzbudit."

Kus svého srdce nechal Spartě stále. Od října loňského roku je asistentem trenéra třetiligové letenské rezervy.

Zbytečné je ptát se ho, který klub má nejlepší fanoušky. "Přikláním se ke Spartě," zní očekávaná odpověď. "Kontakt s tribunami je tady blízký. Bohemka má také dobré fanoušky, ale sparťanů je daleko víc."

Dříve, kdy ještě hrál ligu, měli diváci na fotbal víc času, vypozoroval Berger. "Nic jiného lidé ani nemohli dělat než chodit na fotbal či jiné sporty. Nyní si však každý hledí hlavně zaměstnání, aby se uživil."

Markantní je podle něj i úbytek těch skalních příznivců, vlajkonošů. "Mohlo je odradit, že musí být ve vyhrazeném sektoru, často na nejhorších místech stadionu. Pořadatelé je dávají do klecí, aby nedělali nepořádek."

Změny nastaly také co se týká chování fanoušků. "Když jsem ještě hrál, jako beránkové se nechovali, ale nebylo to takové jako nyní. Dnes si totiž myslí, že si mohou dovolit všechno, což koresponduje se stavem celé společnosti."

Ač hrál za klub, kromě Letné všude jinde neoblíbený, s nevraživostí cizích fanoušků se až na jednu výjimku nesetkal. "V pětaosmdesátém, když jsme hráli v Ostravě, celý stadion skandoval 'Berger je ožrala'. Alkohol se totiž se mnou táhnul celý fotbalový život. Ovšem mně se dařilo, vyhráli jsme dva nula a po zápase mi ti křiklouni podávali ruku a chtěli podpisy. Mohl jsem říct 'Vy chachaři, vlezte mi na záda', ale já byl hrozně ochotný a ti lidé si pak možná uvědomili, že mi ublížili."

Autor: min

Veselý tvrdí: Lidé už asi nemají fotbal tolik rádi
P r a h a - Otázkou, který klub má víc fanoušků, se nechtěl František Veselý, bývalý reprezentant a hráč pražské Slavie a Rapidu Vídeň, vůbec zabývat. "Nechci polemizovat o tom, který z klubů má víc fanoušků. Situaci spíš vidím tak, že na fotbal v Česku chodí málo lidí. Spíš jezdí na chatu a už podle mě nemají tolik rádi fotbal jako třeba po válce," míní.

Šestapadesátiletý hráč, jehož minulost je neodmyslitelně spjatá se Slavií, se domnívá, že u fanoušků z Edenu přetrvává i po letech jakási ukřivděnost z toho, že je klubu stále ubližováno. I proto jsou podle Veselého někteří fanoušci tak kritičtí. "Ve slávistech přetrvává nepříjemný pocit z dob socialismu, že se klubu ubližuje. Sparta těžila z toho, že byla jako klub spojena s tehdejšími politickými potentáty," soudí Veselý.

Podle fotbalového mistra Evropy z roku 1976 mají oproti Slavii velkou výhodu fanoušci Bohemians. "Na jejich stadionu mají lidi bezprostřední kontakt s hráči, vidí fotbal krásně zblízka. Třeba v Edenu pak musí koukat pomalu z padesáti metrů," hledal příčiny lepší atmosféry na Bohemians Veselý, který bere vážně i příznivce Žižkova, kterých má tento prvoligový klub oproti slavným S míň. "Žižkov má tradici, a i když má teď fanoušků méně, určité své věrné příznivce má a bude mít," věří fotbalista, který i v šestapadesáti letech nastupuje pravidelně v dresu Kozlovny na turnaji starých gard.

Veselý je přesvědčen o tom, že fanoušci jsou schopni klubu pomoci, ale týká se to spíš zahraničí. "Když je plný stadion, dokážou být fanoušci dvanáctým hráčem. Tady bývají slušné návštěvy na derby a pak už moc ne. V tomhle směru se nemůžeme s Anglií, Itálií nebo Německem vůbec srovnávat. Třeba výmluvy, že jsou drahé lístky, neobstojí. V Anglii dá fanoušek za lístek třeba svoje poslední peníze," míní Veselý, který je přesvědčen, že část lidí odradí od návštěvy zápasů také chování chuligánů. "Nechápu ty lidi, proč to dělají. Určitě kvůli nim chodí na fotbal míň lidí."

Autor: rjm

Nejlepší fanoušky mají Bohemians, ujišťuje Panenka
Jednoznačnou odpověď na otázku, který pražský prvoligový fotbalový klub zdobí nejlepší fanoušci, má Antonín Panenka, bývalý reprezentant a hráč Bohemians a rakouského Rapidu Vídeň. "Řekl bych, že Bohemka. Vůbec to neříkám proto, že teď v klubu pracuji. V 'Dolíčku' totiž fanoušci dokážou být dvanáctým hráčem, ale mužstvu zatleskají i po prohraném zápase."

Podle vyhlášeného technika je na stadionu Bohemians také nejlepší atmosféra. "Hodně tomu pomáhá stadion anglického typu. Už za mých dob, když jsem třeba chodil kopat roh, využívali diváci bezprostředního kontaktu, sáhli na vás nebo něco prohodili," vzpomíná Panenka.

"Záleží taky na tom, kolik lidí přijde. U nás jich na fotbal chodí všeobecně málo. Počet fanoušků Bohemky ale podle mě v poslední době roste. Fanoušci dokážou ocenit a jsou vděční za to, že kluci makají nadoraz a nechají na hřišti srdce. Pak fandí a kluky tím strhnou."

Naproti tomu se současný asistent kouče Bohemians Vlastimila Petržely domnívá, že Viktoria Žižkov má méně fanoušků proto, že klub v sedmdesátých a osmdesátých letech hrával jen nižší soutěže. "Také někomu nemusí vyhovovat hrací termín v neděli dopoledne."

I na zápasy klubů s největší tradicí - Sparty a Slavie - chodí podle Panenky málo fanoušků. "Sparta má své skalní fanoušky, kteří fandí slušně, a spolu se Slavií jich má asi nejvíc. Pak má ale také rowdies. Ti jsou velkým problémem a hodně lidí na fotbal kvůli nim nechodí, nebo třeba nejde celá rodina kvůli možnému zranění. Lidi odpuzují projevy těchto fanoušků. Dostalo se to sem z Anglie, kde už ale problém zvládli, a teď tam na stadionech jsou fanoušci metr od hřiště a nemusí tam být žádné ploty."

Přesto bývalý reprezentant říká, že třeba na Spartě žádný velký konflikt neměl. "Nějaké nadávky padly, člověk se přece nemůže líbit všem. Já jsem se na Letné chodil rozcvičovat k jejich kotli. Oni na mě sice křičeli urážky, ale já jsem se usmál a třeba jim zamával. Nemělo cenu je provokovat."

Naproti tomu na Slavii nemá Panenka dobré vzpomínky. "Když si vzpomenu na dobu, co jsem sám hrál, tak v Edenu jsem hodně vnímal chování a kritiku fanoušků na tribuně. Tam byli nejnepříjemnější diváci, hrával jsem tam nerad. Raději jsem hrál v Brně nebo Bratislavě."

Autor: rjm

Šilhavý o fanoušcích: V Brně nám třásli autobusem 
P r a h a - Říká se, že nejméně skalních fanoušků z pražských prvoligových klubů má Viktoria Žižkov. "Bohužel je to zřejmě tak," lituje Jaroslav Šilhavý, její bývalý hráč a nyní asistent žižkovského trenéra Zdeňka Ščasného.

"Klub má bohatou historickou tradici, je to škoda," smutní. S nadějí však přidá: "Pár jich tu máme. Scházejí se ve svém malém sektoru. Jsou velmi obětaví, jezdí s námi i ven. Jsme hrozně vděčni i za tu hrstku."

Proč má Viktoria Žižkov málo skalních fandů, je nasnadě. V poválečné době se mužstvo trápilo v nižších soutěžích, mezi elitu se vrátilo v devadesátých letech. Nebyl prostor ani možnosti vychovávat fanoušky. Během pár let nemůže mít Žižkov kotel jako Sparta. "Věřím, že našich příznivců bude přibývat, až se v lize zabydlíme a začneme vytvářet image klubu od mládeže až po fanoušky," říká osmatřicetiletý Šilhavý, rekordman v počtu odehraných ligových zápasů. "Nyní se k nám lidi spíš chodí dívat na fotbal jako takový, vyplňují si volný čas před nedělním obědem, než aby šli zafandit Viktorce."

V tuzemsku je málo fandů, kteří mužstvu pomohou, když se nedaří, tvrdí Šilhavý. "Dokonce bych řekl, že u nás žádné takové publikum není, aby hráčům pomohlo, když jim to nejde. Český člověk je zkrátka dost náročný," soudí. "Musím se ovšem zmínit o těch našich. Myslím, že nejsou vůbec špatní. Když se nedařilo, věřili nám. Neuvědomuju si, že by nám spílali, spíš zafandili."

K těm, co dokážou vytvořit v Praze nejlepší atmosféru, patří podle Šilhavého příznivci Bohemians. "Těžko říct, zda jsou nejlepší, ale hřiště Bohemky je blízko k ochozům. Navíc se ztotožnili s hrou svého mužstva, které předvádí fyzicky náročný a agresivní fotbal, založený na bojovnosti a nasazení. Když přijde hodně lidí i jinam, dokážou také vytvořit pěknou atmosféru."

Nejvíc příznivců má podle žižkovského asistenta Sparta. "Ale také jsou nejdivočejší. Když přijedou ven, je s nimi všude hodně práce. Samozřejmě že má Sparta i slušné fanoušky, ale ti druzí jsou víc vidět. Mnohdy se s nimi klub ani nechlubí."

K příznivcům Slavie, sedících na proslulé dřevěné tribuně a "proslavených" věčnou nespokojeností, Šilhavý říká. "Upozorňuji, že to nechci dávat do světla, že jsem tam působil. Těm na dřevěné tribuně se říká Žabáci. Jsou to kritici. Je to další sorta fanoušků, ta starší generace. Jsou nespokojení se vším a dávají to znát."

Nadávky na obyvatele hlavního města, které jsou na pořadu téměř v každém utkání mimo Prahu, považuje žižkovský asistent za národní zvyk. "Nejhorší to bylo v Brně. Kromě vulgárních výrazů tam tehdy inzultovali bývalého trenéra Viktorky Hřebíka. Když jsme tam hráli ještě se Slavií, tak nám třásli autobusem."

Autor: min

Který fotbalový klub má nejvíc příznivců?
Ještě šest dní, počítají fotbaloví příznivci. Tolik zbývá do zahájení jarní části první ligy. Už se nemohou dočkat. První zápas po přestávce, ať už po zimní či letní, bývá nejlákavější. Fanoušci jsou natěšeni na nové posily, zvědavi, jak se tým zářící v přípravě předvede v ostrém startu. Většinou, když vyjde počasí, bývá na úvodní kolo plno. Ale kolik mají vlastně pražské prvoligové kluby příznivců?

Koho je víc? Sparťaňů, jejichž tým hostí deset dní před zápasem Ligy mistrů v Berlíně průměrnou Opavu? Příznivců Bohemians, o nichž se říká, že patří k nejlepším v Praze? Slávistů, jejichž klub čeká jarní start v Ostravě? Nebo pravověrných Žižkováků, kteří jistě pojedou se svou Viktorií v prvním jarním kole do Českých Budějovic?

Pražská příloha MF DNES a internetový magazín iDNES se pokusí zjistit odpovědi na předchozí otázky.

Anketa, na jejímž konci by mělo být známo, který pražský klub má nejvíc fanoušků, startuje dnes a skončí za necelý týden, až začne skutečné fotbalové jaro.

Hlasovat pro svůj klub můžete telefonem, nebo na internetu.

V Praze jsou jistě i příznivci jiných klubů než zmíněná prvoligové čtyřka, i oni mohou hlasovat.

Od pondělí až do startu ligy vyjde vždy na tomto místě rozhovor s fotbalovou osobností některého z klubů. Dozvíte se, co o fanoušcích soudí Antonín Panenka, Jaroslav Šilhavý, Jan Berger a František Veselý. Spolu s rozhovorem se dozvíte i průběžný stav ankety.

A v pátek, v den prvního ligového souboje, přineseme konečné výsledky telefonického a internetového hlasování.

Hlasovat můžete ZDE
Napište nám mail , proč jste se stal fanouškem právě vámi zvoleného klubu.

Hlasování připravujeme ve spolupráci s pražskou přílohou deníku MF DNES a je určeno našim čtenářům z hlavního města. V průběhu jarní části fotbalové ligy pro vás chystáme i další ankety, ve kterých rádi přivítáme hlasy našich čtenářů z celé republiky i ze zahraničí.

Autor:

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).

Statistiky

Ostrava

Aktuálně nejdelší série bez porážky

Příbram

Aktuálně nejdéle bez vítězství

Příbram

Aktuálně nejdelší série porážek

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 22 18 3 1 47:5 57
2.FC Viktoria Plzeň 22 13 5 4 42:19 44
3.FK Jablonec 21 11 5 5 39:27 38
4.SK Dynamo Č. Budějovice 22 11 3 8 39:35 36
5.FC Baník Ostrava 21 10 4 7 31:23 34
6.AC Sparta Praha 22 9 6 7 39:29 33
7.FC Slovan Liberec 22 10 3 9 38:31 33
8.FK Mladá Boleslav 22 10 3 9 39:35 33
9.1. FC Slovácko 22 9 6 7 28:27 33
10.SK Sigma Olomouc 22 7 10 5 29:26 31
  • Nejčtenější

Olomouc - Sparta 1:0, hosté selhali při rohu, v závěru nedali šance

Ani se změnou trenéra nepřišla změna na hřišti. Sparťanští fotbalisté po nepříliš výrazném výkonu podlehli v 22. kole...

Nejmladší střelec reprezentace už hrát nebude. Kadlec ukončil kariéru

Sparťanský fotbalista Václav Kadlec ukončil profesionální kariéru. Už v sedmadvaceti letech. „Díky za všechno. Sparta...

Opustil hřiště, rasistům vzkázal: Jděte do hajzlu. A sudí, vy jste ostudy

Když míjel střídačku, ukázal směrem k tribunám dva prostředníčky. Fotbalovým světem hýbe video, na kterém se Moussa...

Jílek skončil, Spartu povede Kotal od třetiligové rezervy, oznámil klub

Václav Jílek už do Olomouce jako trenér sparťanských fotbalistů nepojede. V nedělním ligovém utkání povede mužstvo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ať už někdo bouchne do stolu. Bývalí sparťané nástup Kotala vítají

Když loni v létě Sparta angažovala Václava Jílka a k třetiligové rezervě dala Václava Kotala, klubová legenda Jaromír...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Ostrava - Jablonec 1:1 po půli, domácí rychle srovnali a jsou aktivnější

Souboj pátého se třetím, bitva týmů, které vítězně zvládly úvodní jarní duely. Dvaadvacáté kolo fotbalové ligy uzavírá...

Znovu tři góly za poločas. Nemusí to skončit dobře, ví gólman Grigar

Další blamáž, další strašidelný 1. poločas. Fotbalové Teplice jsou na jaře v lize jen sparingpartnerem, po Olomouci je...

Trenér Kameník: Každá domácí porážka je bolestná. Je to komplikace

Stačila pouhá dvě jarní kola a fotbalisté Fastavu Zlín se musí obávat o příslušnost k tuzemské elitě. Z osmibodového...

Trenér Horejš: Jsme rádi, že jsme navázali na první jarní zápas

Druhý zápas jarní části a druhé vítězství. Fotbalisté českobudějovického Dynama dál pokračují v dobrých výkonech. V...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?

Najdete na iDNES.cz