Expert: Fotbalisté Ústí nejspíš sestoupí, Teplice z ligy Evropu neoslaví

Teplický útočník Aidin Mahmutovič (vlevo) se dere přes obránce Ústí Michala Valentu. | foto: Zavoral LiborČTK

24 2010
Teplice chtějí do evropských pohárů, nováček z Ústí fotbalovou ligu zachránit. Po podzimu ale mají oba týmy k vytyčeným cílům daleko. Teplice jsou v lize šesté a do pohárů jdou jen tři nejlepší, Ústí je poslední.

"Kvalita teplické hry a kombinací se musí zásadně změnit. Jinak výsledky nepřijdou a z ligy se na pohárovou příčku nedostanou," míní Jaroslav Melichar, jedna z legend teplického fotbalu.

Marian Řízek, bývalý stoper Ústí i Teplic, nováčka ani přes poslední místo nezatracuje. "Když Ústí vyhraje dva tři zápasy za sebou, může jít ještě nahoru." Ligový podzim skončil v pondělí, znovu se nejvyšší soutěž rozběhne až po zimní přestávce.

Teplice na hřišti nespolupracují

Podzim Teplic

Umístění: 6.
Body: 25
Skóre: 22:23
Diváci doma celkem:
33 445
Diváci doma průměr:
3 716
Nejlepší střelci: Mareš, Mahmutovič 5 Kalivoda 3

Melichar vyčítá hráčům Teplic špatnou spolupráci na hřišti. "A z té se dobrý výsledek zrodit nemůže. Vždyť fotbal je kolektivní hra," říká. "Projev Plzně, Olomouce, Mladé Boleslavi i Jablonce je mnohem lepší. I co se týče provedení a spolupráce hráčů."

Přesně tímhle se Teplice podle Melichara blýskly při zápase v Plzni, ačkoli padly 2:4. "Jejich hra splňovala náročnější kritéria, byla kombinační. Tepličtí to nezabalili, běhali, byli ochotní spolupracovat a lídra dostali do úzkých."

Jenže proč z Teplic necítí, že by si hráči na hřišti pomáhali? "Chtějí, nebo nechtějí?" klade si Melichar řečnickou otázku. "Viděl jsem útočníka Mahmutoviče. Kdybych s ním hrál já a moji kolegové, vytrestali bychom ho. Nechal bych ho pětkrát proběhnout 50 metrů a přihrávku bych mu nedal. Jeho první myšlenka je nespolupracovat," domnívá se Melichar.

Pokud tohle nezlepší, podle legendy se žlutomodří do pohárové Evropy neprotlačí. "Kvalita jejich hry a kombinací se musí zásadně změnit. Jinak výsledky nepřijdou a z ligy se na pohárovou příčku nedostanou," míní Melichar. "Šance je z Českého poháru, jenže Slavia se přes zimu může dát dohromady a zase bude silný soupeř."

Podle Řízka by Teplice měly hrát ofenzivněji. "I Ústí hraje útočnější fotbal, byť jim zase vznikají vzadu větší okénka. Teplice hrají na jednoho útočníka Mahmutoviče, který je sice schopný, ale je to málo. Góly chybí."

Známkování Teplic

Umístění - 3

Šesté místo není zklamání ani důvod k jásotu. Teplice i při přestavbě týmu zůstaly v širší špičce, ale loni ligu vedly, takže je to ústup. Aspoň že pokračují v domácím poháru.

Ofenziva - 3

S 22 góly patří Teplice k průměru, duo nejlepších střelců Mahmutovič - Mareš má s pěti zásahy do špičky taky daleko. Nedotažené šance i špatná koncovka tým srážejí.

Defenziva - 4

Ani defenziva není už tak nepropustná, jako bývala. Složení obrany se často mění, souhra ještě chybí. Vzpomeňte na kuriózní gól Budějovic či Vidličkův vlastenec se Slavií.

Atraktivita hry - 3

Nic, čím by se Teplice mohly chlubit. Silné týmy jako Spartu porazily spíš díky úporné defenzivě, když měly doma tvořit, narazily i s outsidery Brnem či Příbramí.

Bojovnost - 4

Kolísavá. Málokdy kouč Jiří Plíšek otevřeně kritizuje svůj tým, za nedostatečné nasazení to ale udělal po poháru s Budějovicemi i podzimní derniéře s Jabloncem.

Perspektiva - 1

Čajič, Rosa, Hošek, Vondrášek, Mareš, ale taky Moulis či Lácha. Teplické talenty dozrávají, postupně se stávají oporami. Tenhle tým má o budoucnost postaráno.

* Stupnice známkování: jako ve škole - 1 je nejlepší, 5 nejhorší.

Teplické výkony Řízka zklamaly. "Zápasy doma vůbec nezvládly, uprostřed sezony měly dobrou sérii, což je vyhodilo nahoru a měly být v pohodě. Ale bohužel nezvládly konec podzimu, a proto jsou až šesté,"mrzí Řízka.

Cesta z ligy do evropských pohárů je prý pro Teplice nejspíše uzavřená. "Po porážce s Jabloncem tam zavládlo velké zklamání, na pohárové příčky už ztrácejí dost. Olomouc, Boleslav i Jablonec se vyšvihly, už to nebudou chtít pustit a rozdají si to o poslední pohárové místo. Vrchní pozice v lize už jsou asi obsazené, moc se to nejspíš měnit nebude," předvídá Řízek.

Větší šanci mají Teplice proniknout do Evropy z Ondrášovka Cupu, v němž jsou už ve čtvrtfinále. "Tam je docela reálná. Domácí pohár Teplice umí."

Ústí hrálo lépe než Teplice

Ačkoli poslední Ústí dělí od Teplic propastných 10 míst v tabulce a 13 bodů, Melicharovi se projev nováčka zamlouval víc. "Herně se mi vážně Ústí líbilo víc než Teplice. V kombinaci, spolupráci, přípravě šancí," podotýká Melichar. "Strašnou bolestí mužstva je ale koncovka."

Podzim Ústí

Umístění: 16.
Body: 12
Skóre: 13:37
Diváci doma celkem:
25 595
Diváci doma průměr:
3 199
Nejlepší střelci: Volek, Kraut 3 Doležal 2

A za příklad dal domácí zápas s Ostravou, který Habancova družina projela 0:4. "Kdo si pustí teletext a uvidí výsledek, řekne si: Co to dělali?" líčí Melichar. "Přitom já po zápase ostravskému trenéru Ličkovi povídal, ať moc nejásá. Seděli jsme s Přemkem Bičovským pár řad pod sebou a na ruce jsme si ukazovali počet šancí Ústí ve 2. půli. Skončili jsme na sedmi prstech! Ale ve finále to bylo nula gólů."

Nováčka srážela i křehká defenziva, vinu na jeho postavení ale Melichar rozdělil takto: "70 procent koncovka, 30 procent chyby v obraně. Kdyby měli Wilfrieda, tutově by získali nejméně o osm bodů víc. Jenže oni stříleli zbrkle, nezvedli hlavu. Z druhé ligy na to nebyli zvyklí, tam měli na koncovku o mnoho víc času."

Přestože se na Ústí díval rád, věští mu Melichar sestupovou budoucnost. "Jsou schopni ve 13 kolech udělat potřebných 20 bodů, když jich v 17 získali jen 12? Asi to bude hodně těžké," míní. "Na druhou stranu to byla zkušenost a nemusí je to mrzet, protože mě jako fajnšmekra kluci potěšili. Nevěřil jsem, že budou hrát takhle dobře."

Řízek svůj bývalý tým ještě zdaleka neodepisuje. "Stačí vyhrát dva tři zápasy v řadě a vytáhnou se nahoru," věří bývalé libero.

Známkování Ústí nad Labem

Umístění - 5

Tabulkově už to horší být nemohlo. Experti Ústí pasovali na dno a vyjma slušného startu na něm zůstal nováček přibitý. Od záchrany ho dělí ale jen 4 body, to není marné.

Ofenziva - 4

Útočení má Habancova družina v krvi. Na počet šancí by byla v popředí ligy. Pěkně se na fotbal Ústí koukalo, hůř už na zahozené šance; 13 gólů je málo. Chybějí zkušenosti.

Defenziva – 5

Hrozně to skřípe! Ústí bránit neumí. Co stačilo ve druhé lize, je v první hrozně málo. 37 gólů znamená propadák. Sedmička od Plzně, v závěru ligy defenzivní rozklad.

Atraktivita hry - 2

Umělecký dojem? Výborný! Žádný zanďour, ale útočný rej, byť vzhledem ke koncovce bezúčelný. Bodovat fotbal jako krasobruslení, Ústí by bylo hodně vysoko.

Bojovnost - 3

Tým se snažil. Až když se přestávalo dařit výsledkově, ztrácel elán a mladíci byli kritizovaní za slabší nasazení. V závěru chyběly síly, asi i kvůli krátké dovolené.

Perspektiva - 4

Problémem je, že řada hráčů v Ústí hostuje. A právě oni patří mezi ty nejtalentovanější. Hráči tedy růst můžou, ale perspektiva týmu bude odvislá od toho, kdo zůstane.

* Stupnice známkování: jako ve škole - 1 je nejlepší, 5 nejhorší.

Jenže zatím umělecký dojem vítězí nad výsledky. "Ty jsou špatné. V domácích zápasech měli získat tak o osm bodů víc. Zbytečné byly porážky s Libercem, Boleslaví, remíza s Budějovicemi i prohra s Brnem. Psychika hráčů se zhoršovala, poslední zápasy už se pomalu netrefili ani do prázdné brány. Je vidět, že deka na nich opravdu ležela. Přitom já tipoval, že mohli být do 10. místa. Kdyby tolik neztráceli doma, určitě tam byli a měli na jaro vystaráno," tvrdí.

Problém je hlavně koncovka, v tom se experti shodnou. "Šancí mají hodně, ale když si dovolí dostat tři góly, musejí dát čtyři, aby ty body udělali. Kdyby proměnili 50 procent šancí, tak by bodovali v mnoha zápasech naplno. To je jejich velká rezerva."

Ústí moc nenahrává, že na chvostu tabulky s ním zůstaly silné týmy, u nichž se předpokládá, že na jaře půjdou nahoru. "Ostrava ani Slavia se asi zachraňovat až do konce ligy nebudou. Co jsem živý, tak Slavia hraje asi poprvé o padáka a moc bych se divil, kdyby s tím přes zimu něco neudělala. Ústí potřebuje posílit o dva tři hráče, což není jednoduché při jejich ekonomické situaci. Ale stále je ještě 13 zápasů, rozdíl není propastný. Čtyři body se vymazat dají, herně Ústí určitě na záchranu má," je přesvědčený Řízek.

Podzim? Pozitivní, ale i varovný


OČIMA TRENÉRA: Jiří Plíšek, trenér Teplic

Není to moc veselý pohled na podzim, když jsme pokazili závěr, ztratili jsme energii. Ani jsme ligu dobře nezačali. Proto jsme se rozhodli udělat změny, které nesou riziko. Zvlášť v rozjeté soutěži. Spousta týmů po takových rošádách hraje o záchranu. Odešli nám hráči z kostry, dali jsme prostor mladým.

Střed podzimu byl dobrý, porazili jsme silné soupeře, splnili úkol v poháru. Ukázalo nám to potenciál mužstva. Jenže závěr půlsezony odhalil, že týmu něco chybí. V mnoha pohledech byl podzim pozitivní, v mnoha varovný. Že co jsme postavili, by se nám mohlo zhroutit. Že něco není v pořádku.

Když pomineme taktické věci a technické dovednosti, tak co nemůžeme odpustit je, že hráči nedají do zápasu srdce. Z toho vychází pohyb, agresivita, jasně patrná chuť jít za vítězstvím. To se nesmí opakovat! Musíme vytvořit ochranné mechanismy uvnitř týmu, aby si to hráči nemohli dovolit.

Jiří Plíšek

Loni jsme byli opěvovaní, jak hrajeme ofenzivně, dynamicky. Dva roky jsme byli úspěšní, vyrovnali teplické rekordy – vyhráli jsme pohár a bodově dosáhli na maximum v lize. Rychle se zapomíná. Ale teď se rázně tým tvoří, mění se role hráčů, kostra. To je složité.

Náš rukopis platil, když jsme hráli ze zabezpečené obrany, ale už ne v kombinaci a nátlakové hře. Na hráče se pak valilo, že je hra kostrbatá, nehezká. A místo aby je to nakoplo, někteří tlaku podlehli.

Za půlrok jsme hráče a jejich přínos poznali. Přáli bychom si hrát ofenzivněji, ale nový tým se tvoří vždy od obrany. Prohrát třikrát 3:5, taky by nás lidi nemilosrdně proklínali, že jim chybělo vítězství.

Když se podíváme na věkový průměr, v mnoha zápasech jsme se dostali asi na pozici nejmladšího týmu v lize. Do přípravy jsou zařazeni čtyři dorostenci. Víc už omladit nemůžeme.

Nebudu utíkat z lodi, kterou jsem piplal


OČIMA TRENÉRA: Svatopluk Habanec, trenér Ústí

Podzim nebyl úspěšný. Chtěli jsme mít minimálně o pět bodů víc a to jsme nesplnili, takže boj o záchranu bude o to složitější. Na druhou stranu musím říct, že na to bylo. Ve čtyřech zápasech jsme mohli bodovat trochu víc - v Hradci, na Slovácku, doma s Budějovicemi a s Brnem. Když jsme dostali tolik branek, tak největší problém je v defenzivě.

Byť outsideři, měli jsme mnoho šancí, ale neproměňovali je. Takže je to taková spojená nádoba - defenziva a ofenziva. Máme -li se k něčemu odrazit, musíme na tom zapracovat a hlavně vytipovat vhodné posily, abychom o tu záchranu mohli hrát fakticky.

Pozitivní bylo, že jsme se nějakých 5 - 6 kol drželi od pásma sestupu, vyzkoušeli si ligu. Není v tom úplně abnormální rozdíl, samozřejmě kromě utkání v Plzni a v Liberci, tyhle silné týmy nás přejely. Musí dorazit posily, minimálně čtyři. Ale druhá věc jsou naše možnosti.

Svatopluk Habanec

Některým hráčům, kteří by měli být u nás v základu, by se musely vytvořit lepší podmínky, aby byly spokojené obě strany. Když mi ale vedení posily nepřivede, utíkat nebudu. Žádnou nabídku nemám, ty přicházejí jen úspěšným trenérům. A za druhé, nechtěl bych z té lodi, kterou jsem si tady piplal, utéct jako nějaký záškolák, a čekat na vhodnější angažmá.

Nechci, aby to vypadalo alibisticky, ale řeknu jeden fakt. Se čtyřmi pěti hráči, kteří jsou momentálně v základu, jsme se před dvěma a půl lety zachraňovali v 2. lize. Tím chci říct, že jako tým máme taky určité hranice, kam až to jde.

Když koukám na tabulku, nejsme bez šance na záchranu. Jenže první 3 zápasy hrajeme na Stínadlech - s Olomoucí, s Teplicemi a se Slováckem, což je obrovsky těžký los. Porveme se, ale naši konkurenti v boji o záchranu jsou o 6 bodů výš, takže potřebujeme vyhrát nejmíň dvakrát za sebou.

Los Fortuna ligy 2019-2020

Nový ročník fotbalové ligy začal 12. července. Titul obhajuje Slavia, jediným nováčkem jsou České Budějovice.

Los předkol evropských soutěží

Liga mistrů, 2. předkolo: Plzeň - Olympiakos Pireus 23. 7. v 19.00,
odveta 2. předkola: Olympiakos Pireus - Plzeň 30. 7. ve 20.30

Evropské liga, 2. předkolo: Pjunik Jerevan - Jablonec, Mladá Boleslav - Šymkent (Kaz.). Hraje se 25. 7. a 1. 8.

Statistiky

Č. Budějovice

Nejvíc rohových kopů

Slavia

Nejvíc vyhraných zápasů venku

Sparta

Nejvíc vyhraných zápasů doma

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 2 2 0 0 6:1 6
2.FC Viktoria Plzeň 2 2 0 0 5:2 6
3.Slezský FC Opava 2 2 0 0 2:0 6
4.Bohemians Praha 1905 2 1 0 1 3:2 3
5.SK Dynamo Č. Budějovice 2 1 0 1 2:1 3
6.AC Sparta Praha 2 1 0 1 2:2 3
7.1. FC Slovácko 2 1 0 1 2:2 3
8.FC Slovan Liberec 2 1 0 1 3:3 3
9.FK Jablonec 2 1 0 1 2:2 3
10.SK Sigma Olomouc 2 1 0 1 2:3 3

Nejčtenější

Hložek si užil ovace a popíchl Kangu: Bude těžké dostat ho z hrušky dolů

Adam Hložek ze Sparty oslavuje svůj zásah do sítě Jablonce.

VIDEO Díky novému pravidlu střídal u lajny naproti lavičkám – a mohl si tak cestou kolem hřiště pořádně...

Dukla načala druhou ligu porážkou, fotbalisté Brna i Hradce remizovali

Hradecký brankář Patrik Vízek zasahuje v utkání proti Sokolovu.

Pražská Dukla po sestupu z elitní soutěže nezahájila druhou ligu dobře, v úvodním kole doma...

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

VIDEO Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2....

Weber: Nedostali jsme facku. Spíš se bojím, aby to nebyla naše realita

Zadumaný mladoboleslavský kouč Jozef Weber během ligového utkání na Bohemians.

Bylo vidět, jak moc ho první půle v podání mladoboleslavských fotbalistů zklamala. Trenér Jozef...

Rozkoukával jsem se, líčil Krejčí. Hodně pomohl, chválil trenér Sparty

Ladislav Krejčí ze Sparty (v červeném) lituje zmařené šance v utkání s...

VIDEO Za Spartu zase hraje Ladislav Krejčí. Levá noha, dvacet let, záložník. "Dvacet minut jsem se...

Další z rubriky

Weber: Nedostali jsme facku. Spíš se bojím, aby to nebyla naše realita

Zadumaný mladoboleslavský kouč Jozef Weber během ligového utkání na Bohemians.

Bylo vidět, jak moc ho první půle v podání mladoboleslavských fotbalistů zklamala. Trenér Jozef...

Bohemians - Boleslav 3:0, skvělá první půle, u dvou gólů byl Podaný

Fotbalisté Bohemians s fanoušky v Ďolíčku slaví vítězství nad Mladou Boleslaví.

Fotbalisté Bohemians v prvním domácím utkání nového ligového ročníku porazili Mladou Boleslav...

Muž, jenž mění fotbalovou ligu. Dušan Svoboda bude v Rozstřelu, ptejte se

Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace (LFA), která řídí první a...

Nadstavbová část a video. Za nejvýraznějšími novinkami poslední doby ve fotbalové lize stojí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz