Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. září 2021 Den české státnosti

Šéf ligy: Neodehrát ani polovinu zápasů? To by byl konec fotbalového světa

  6:57
Když se novináři začali ptát na nedokončenou minulou sezonu, jen se trpce pousmál a povzdechl si: „Už na ni chci zapomenout!“ Ale ani před startem nového ročníku nemá Dušan Svoboda, šéf fotbalové ligy, klidné spaní. Předseda Ligové fotbalové asociace musí počítat se všemi scénáři - třeba i s tím, že se liga kvůli koronavirové pandemii znovu nedohraje.

LIGOVÝ ŠÉF. Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace, přichází na Ligové grémium, kde se rozhodovalo o budoucnosti ročníku 2019/20. | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Hlavní cílem pro nás je odehrát kompletní program, všech 34 kol. Ale víme, že tomu nemusí dojít,“ uvědomuje si Svoboda. „Proto jsme se na ligovém grémiu zaobírali otázkou, jak nastavit pravidla.“

Dvě zásadní zní následovně:

1) Týmy v první lize budou před každým zápasem testovat hráče na covid-19.

2) V případě nedohrání kompletního ročníku se tabulka sestaví podle koeficientu: počet bodů děleno počtem odehraných zápasů. Přičemž odehráno musí být aspoň 50 procent zápasů v celé soutěži.

„Pokud se budou znovu vyhlašovat výjimečné stavy a budou trvat dlouhé měsíce, budeme se bohužel asi muset tvářit, že sezona neexistuje,“ povzdechl si Svoboda. „Ale věříme, že padesát procent zápasů odehrajeme.“

Co když se ani to nepovede?
To bych bral jako konec fotbalového světa. Radši si to nechci představovat. Pak by nikdo nezískal titul a postupující do pohárů by mohla určit UEFA. A kdyby se neodehrálo padesát procent ani ve druhé lize, existuje varianta, že by se nesestupovalo.

Může se stát, že polovina všech zápasů v první lize se odehraje, ale některé týmy jich zvládnou méně než 50 procent. Co pak?
Kdo neodehraje 50 procent svých utkání, nemůže vyhrát ligu ani se kvalifikovat do evropských pohárů. Ale může sestoupit.

Dá se očekávat, že kluby se budou s koronavirem dál potýkat. Jak bude probíhat testování hráčů?
Všechny kluby v první lize musí před utkáním předložit test na covid u všech osob, které se objeví v zápisu o utkání, test nesmí být starší než tři dny. Vše bude kontrolovat technický delegát. Ve druhé lize se bude testovat jednou za měsíc. Primární je ochránit zdraví hráčů a neohrozit zástupce v kvalifikaci o evropské poháry. Testování si zaplatí kluby samotné. Pochopily to, souhlasily.

I když je to vyjde hrubým odhadem na dva miliony za sezonu?
Ten propočet zhruba sedí. Ale vycházím z toho, že se snad situace zlepší a nepotrvá to celou sezonu. Navíc dáme klubům doporučení na laboratoře, zkusíme vyjednat podmínky. Dva miliony není málo, ale není to ani nedosažitelná částka. Věřím také, že kdyby situace přetrvávala, testy zlevní. 

Novinky v lize: Jaké bude pořadí, když se nedohraje? A kolik týmů spadne?

Jenže klubům budou chybět peníze ze vstupného a z prodeje permanentek a naopak budou muset platit víc za bezpečnostní opatření. Nebude to pro ně likvidační?
Stát coby nejvyšší autorita poskytuje různé kompenzace, připravují se i programy, které pomohou kompenzovat ztráty v profesionálním sportu. Věřím, že k tomu dojde, nebude to stoprocentní kompenzace, ale pomůže. Situace se bohužel vyvíjí spíš hůř a hůř než že by se zlepšovala. Doufám, že se opatření nebudou zpřísňovat. 

Vyplatí partneři soutěže klubům plné plnění smluv za minulou sezonu?
Po účetní stránce ročník ještě uzavřený není, jednáme s partnery, jestli dojde ke krácení, nebo ke kompenzacím. Ale 99 procent zápasů se povedlo odehrát, takže nemyslím, že by mělo dojít k dramatickému krácení plnění. Až vše dojednáme, budeme řešit vyplácení bonusů.

Jednali jste s ministerstvem zdravotnictví o tom, co nastane, když se někdo z hráčů nakazí? Půjde i v případě nákazy jednotlivce do karantény celý tým, jako v závěru minulého ročníku?
Jsme s ministerstvem permanentně v kontaktu, ale narážíme na kompetence krajských hygienických stanic. Je velmi obtížné to řešit. Postupujeme v souladu s Národní sportovní agenturou, mělo by dojít k vydání metodických pokynů, které by to sjednotily.

Co se tedy bude dít v praxi, když se jeden hráč nakazí?
My skutečně neovlivníme, jestli bude nebo nebude v karanténě celý klub. Budeme ale dbát na to, aby se dodržoval protokol opatření. Doteď byly ve fázi doporučení, nově už budou platit jako závazné pravidlo. Kdo protokol nedodrží, poruší disciplinární řád a půjde před komisi. Do protokolu také přibyla některá nová opatření.

Třeba?
Jde hlavně o pohyb uvnitř stadionu. Hráči by neměli pohromadě trávit v šatně déle než patnáct minut. Takže se buď budou převlékat ve třech či čtyřech kabinách, nebo se budou při převlékání v jedné budou střídat, nebo přijedou převlečení už z domova. 

Co se stane ve chvíli, kdy klub sice nebude mít nakaženého, ale bude hrát domácí zápasy v rizikovém regionu, kde mohou platit přísná omezení shromažďování?
Řídící orgán soutěže může nařídit klubu povinnost sehrát zápas mimo sídlo klubu. Když tým v karanténě nebude, ale v regionu budou zakázány akce nad 20 osob, takže se nebude moci hrát, klub si sám najde místo, kde zápas odehraje. Když ne, kompetenci bude mít řídící orgán.

Jak budete reagovat, když přes všechnu snahu skončí v karanténě celý klub? Nahuštěná termínová listina moc možností pro odložení zápasů nenabízí.
Pokud bude uvalena karanténa na celý klub, nebudeme mu nařizovat, aby hrál. I když přiznávám, že jsme zvažovali variantu, že každý profitým bude muset mít áčko i béčko, které budou fungovat odděleně - aby mohlo případně nastoupit béčko. Ale došli jsme k tomu, že nechceme, aby se to stávalo v exponovaných zápasech. Nechceme, aby derby nebo zápasy o titul končily 0:8, protože za jeden tým nastoupili dorostenci. Hlavní je, aby se hráči i kluby chovaly odpovědně.

Narážíte na něco konkrétního?
Je jasné, že třeba nedává smysl si před zápasem nepodat ruce a po něm se se soupeři nebo spoluhráči hromadně objímat. Na to by si měli dávat pozor. Hráči budou pod drobnohledem, bude se dohledávat, kde případně ke koronaviru přišli, to je může přimět k větší zodpovědnosti. Všem nám už došlo, že jsme v situaci, která tady bude delší dobu. Je třeba to připomínat, uvědomit si to. 

Takže třeba za obejmutí po zápase může někdo dostat pokutu?
Bude to podnět pro disciplinární komisi. Nevím, jestli to vyřeší napomenutím, sankcí... Bude také záležet, jestli to něco způsobí, nebo ne. Ale my samozřejmě můžeme řešit jen situace v souvislosti s utkáním. Pokud se budou hráči chovat nezodpovědně, chodit na diskotéky a pít z jednoho kýble brčkem, je to nerozum. Musí si uvědomit, že je to jejich živobytí, že na nich jsou závislí spoluhráči, lidé v klubu. Jako vědí, že nemají v zimě jezdit na snowboardu, tak by si měli uvědomit i tohle. Ale zakazovat jim nic nemůžeme.

Rozhodlo grémium ještě o dalších novinkách?
Je jich několik. Doteď platilo, že za čtyři žluté karty přijde trest na jeden zápas, za osm na dva, za dvanáct na tři. Nově bude platit, že po každých čtyřech kartách hráč stojí vždy jen jeden zápas, nebude docházet ke kumulacím. Sezona se prodlouží o čtyři kola a nechceme, aby hráči ke konci soutěže vypadávali. Vzhledem k vyššímu počtu střídání budeme také pro další sezonu uvažovat o rozšíření počtu náhradníků ze sedmi na devět.

Nezvažujete také omezení počtu hostujících hráčů mezi dvěma kluby? Podobně jako v Premier League?
Zcela jistě to budeme v této sezoně řešit a do příštího ročníku regulovat. Aby existoval limit, kolik hráčů může z jednoho klubu ve druhém hostovat. Je to velké téma. 

Autor:

Statistiky

Zlín

Nejvíc inkasovaných gólů

Slavia

Nejvíc vstřelených gólů

Plzeň

Nejvíc vyhraných zápasů doma

Mužstvo Z V R P S B
1.FC Viktoria Plzeň 9 8 0 1 15:7 24
2.SK Slavia Praha 8 7 1 0 24:7 22
3.AC Sparta Praha 9 6 2 1 24:9 20
4.FC Baník Ostrava 9 6 1 2 19:11 19
5.1. FC Slovácko 9 6 1 2 16:9 19
6.SK Sigma Olomouc 8 3 4 1 20:13 13
7.FC Hradec Králové 9 3 3 3 8:12 12
8.SK Dynamo Č. Budějovice 9 3 1 5 10:12 10
9.Bohemians Praha 1905 9 2 3 4 14:21 9
10.FK Jablonec 9 2 3 4 6:13 9
  • Nejčtenější

Slavii v poháru spasil Stanciu, Baníku pomohla sporná penalta v prodloužení

Slávističtí fotbalisté zadělali na ostudu, kterou nakonec v utkání 3. kola domácího poháru odvrátili díky velkému...

Nejgólovější víkend sezony: osm v Boleslavi, sedm ve Zlíně. Ligu vede Plzeň

Fotbalová liga má za sebou nejplodnější víkend aktuálního ročníku. Jednatřicet nastřílených branek, to jsou takřka...

Do nich, vždyť jsou jaloví! Jak Velvary zaskočily mistra: Byly to nervy

Když se den před utkáním do telefonu loučil, David Vedral, prezident velvarského fotbalu, tak trochu nesměle pronesl:...

Barcelona v rozkladu. Šéf bojuje s trenérem, kterého nemůže jen tak vyhodit

Nemusíte být zrovna experti na čtení lidského chování, abyste poznali, že je ve fotbalové Barceloně něco v nepořádku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Postavíme národní stadion na Strahově, nabízí Sparta fotbalové asociaci

Fotbalová Sparta je připravena postavit národní stadion na Strahově na místě současného a chátrajícího stánku Evžena...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Byl to krásný kop, popsal Tuptovu trefu jablonecký brankář Hanuš

Na míč po přesné střele Tupty přes zeď z trestného kopu si sice jablonecký gólman Jan Hanuš sáhl, ale zkrotit ho...

Liberecký gólman Knobloch zářil. Byli jsme šťastnější tým, uznal

Lapil velkou řadu gólových střel, pod kontrolou měl téměř všechny centry a přálo mu i štěstí, když ho zachránila tyč a...

Stav před derby: Slavia bude na cestách a je na tom lépe než loni. Co Sparta?

Před fotbalovým derby číslo 300 nastala jedna na poslední dobu abnormální situace: po čtyřech letech do něj Slavia...

Ostravský Almási: Dva hroty? Bylo to pro nás nové. Nejsme na to moc zvyklí

Čtyři zápasy doma, čtyři výhry. Fotbalisté Baníku Ostrava v sobotním devátém kole první ligy porazili Bohemians Praha...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...