Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Ekpai ve hře dopředu Provoda nahradí, věří trenér Horejš

  9:56
Ačkoli v první fotbalové lize odehrál jako hráč dvanáct sezon, jako trenér má premiéru. Dvaačtyřicetiletý David Horejš vedl nováčka z Českých Budějovic před reprezentační pauzou v osmi zápasech nového ročníku. Hrál už proti Spartě a Slavii. Se svým týmem nasbíral osm bodů a v tabulce patří Jihočechům třináctá příčka. „Ke spokojenosti nám kousek chybí,“ uznává David Horejš.

David Horejš | foto: Petr Lundák, MF DNES

Máte za sebou osm zápasů první ligy. Jaké byly?
Byly ohromně těžké. Los byl pro nás jako pro nováčka obtížný. Dostali jsme Spartu, Jablonec i Slavii doma. Venku jsou pak v lize všechny zápasy enormně těžké. Prvních osm utkání jsme nějakým způsobem odehráli. Doufám, že se poučíme z chyb, které jsme udělali, a v další části sezony budeme silnější.

Byl start do ligy těžší, než jste čekal?
Věděl jsem, že to bude těžké. Všichni jsme si přáli, abychom do sezony dobře vstoupili. Měli jsme doma Opavu. U ní si všichni mysleli, že to je hratelný soupeř, ale první poločas jsme dojeli na takovou tu nováčkovskou daň. To jsme prospali. Druhou půli jsme hráli fotbal, co jsme chtěli, ale Opava dozadu odvedla výborný výkon a vyhrála 1:0. Zvládli jsme druhé utkání na Slovácku (2:0). To mužstvo hodně nakoplo a pak přišly souboje doma se Spartou (2:2) i Jabloncem (1:1). Byly to krásné zápasy a hodně mě mrzí, že jsme alespoň jeden z nich nedotáhli do vítězného konce. Do dneška si myslím, že jsme z toho měli vytěžit víc.

A pak přišly tři porážky v řadě. Nevyskočilo hráčům až příliš vysoko sebevědomí po chvále po Spartě a Jablonci?
Já jsem hráče po Jablonci nechválil.

Ale všeobecně se po zápase mluvilo o tom, že to zvládli slušně. I na tiskové konferenci jste říkal, že jste odehráli dobrý zápas...
To jo, ale co se řekne v kabině, to zůstane mezi námi. Já jsem přesvědčený, že v zápase s Jabloncem jsme měli daleko na víc než jen na ten bod, a to jsem hráčům řekl a ukázal chyby, které jsme udělali. Věděli jsme, že není čas na chválení a sebeuspokojení. To z naší strany nenastalo. Jeli jsme do Příbrami a kde kdo si řekne: To je jen Příbram. Ale je to kvalitní a zkušené mužstvo. Prokazuje to i v jiných zápasech. Prohráli jsme tam 0:2 hlavně kvůli hloupým chybám. Ve druhém poločase nějaké možnosti byly, ale v lize se těžko otáčí utkání, kdy prohráváte o dva góly. Mrzelo nás to. Pak jsme doma měli Slavii. Ta nás jednoznačně přehrála. A pak přišla Boleslav. Tam jsme vedli 2:0, v prvním poločase podali nadstandardní výkon, ale srazily nás obrovské chyby vzadu a prohráli jsme 2:4. Jsem rád, že po třech zápasech přišel Zlín a ten jsme zvládli velice dobře. Nepanikařili jsme, připravili se dobře.

Byl to důležitý zápas, abyste měli v reprezentační pauze klid?
Bylo to hodně důležité. Třikrát jsme prohráli a věděli jsme, že potřebujeme bodovat. Zlín byl po delší době normální hratelný soupeř. Hlavně první poločas jsme podali dobrý výkon. Za to přišla i odměna v podobě vítězství 2:0.

Českobudějovický trenér David Horejš gestikuluje během utkání se Slováckem.

Po Boleslavi jste říkal: Kdyby tu byl Sivok, tak ty góly nedostaneme. Sivok už v týmu je. Počítám, že jste s jeho příchodem spokojený...
Jsem hrozně rád. Byl jsem se i podívat na té tiskové konferenci, když přicházel, a tam zazněla hrozně dobrá věc. A to ta, že tady chce pomoct. Je to kluk, který si dneska může lehnout na zahradě a nedělat nic. Jsem rád, že nám chce pomoct na hřišti i mimo něj. Když se ještě vrátím k té Boleslavi, tam nám chyběla zkušenost. Chyby byly hloupé. To normální tým neudělá. Celý zápas nám zkazily tři minuty. Takový je fotbal. Je to zkušenost. Věřím, že s Tomášem budeme silnější. Ale nesmíme si myslet, že dozadu si stoupne Sivok a všechno půjde samo.

Ale přinese zkušenosti. Dokáže uklidnit hru. Za ty roky ví, kam si stoupnout, aby dobře zajistil spoluhráče. To vám chybělo.
Samozřejmě. Chyby fotbal přináší. Po tom padají góly. Mě ale mrzelo, jaké chyby jsme dělali. To byla individuální selhání. Třeba v Boleslavi jsme dvakrát neodkopli míč z vápna. Tyhle chyby sráží. Tohle musíme zlepšit a pak možná budeme výš. Soupeři mají takovou kvalitu, že za tohle nás trestají. Hráči musí umět najít řešení a vyvarovat se těchhle věcí.

Když jsme spolu v květnu hodnotili sezonu po postupu, říkal jste, že abyste byli konkurenceschopní, potřebujete přivést v létě alespoň pět hráčů. Ti vesměs přišli, ale posilujete dál. Ukázal vám start, že to nestačilo?
Ukázalo mi to, že rozdíl mezi druhou a první ligou je enormní. Věděli jsme, že asi nebudeme konkurenceschopní v první lize s celkem, se kterým jsme postoupili. Říkal jsem hráčům, že na sebe musíme být nároční a chtít víc. Chci, aby měli motivaci. Aby si vážili toho, že první ligu mohou hrát. Nějaká obměna byla. Hráči přišli. Ivan Schranz se povedl hodně, si myslím. Ale během těch prvních kol jsme s Martinem Vozábalem hodně řešili, že chceme ten tým posílit. Věděli jsme, že nás tlačí bota. Čekali jsme na Tomáše. Řešili jsme i další možnosti.

Tou byl třeba Roman Polom?
Udělali jsme pak Romana Poloma. Ten se ale hned na delší dobu zranil. To je špatný. Pro nás je teď ztráta Lukáš Provod, který odešel do Slavie. Bude nám chybět jeho produktivita, ale hlavně to byl hráč, co byl univerzální. My ho používali na více postech, protože ty posty jsme neměli zdvojené. Podle typologie soupeře jsme ho mohli využít na řadě míst. Teď nám ten hráč odejde a nějak to doplňujeme. Dělat tým čím dál tím silnější je takový postupný úkol. Nejde to udělat hned. Čtyři roky jsme tu hráli druhou ligu. Hrálo se to nějak a s někým. Nechci říct za pár korun, ale v nějakých možnostech. Teď je liga o něčem jiným. Chceme hrát ligu? Ano? V pohodě. Ale musí sem chodit jiní hráči, než chodili do druhé.

Ubong Moses Ekpai posílil České Budějovice.

Jedno jméno padlo. Mrzí vás, že jste nedotáhli na jih Čech stopera Radakoviče?
Beru to tak, že co má být, to tak nastane. Uroše jsme chtěli. Měli jsme ho vytipovaného. Říkal, že by chtěl ven, a pokud nebude moct jít do zahraničí, vezme nabídku z Budějovic. Toho si vážím. Když podepsal v posledních hodinách Rusko, sám volal a děkoval za nabídku. Věřím, že si poradíme i bez něj, ale chtěli jsme ten post zkvalitnit. Pomohlo by to jemu i nám.

A co Ubong Ekpai? Bude to náhrada za Provoda?
Bude to dobrá náhrada. Splňuje požadavky, které chceme po hráčích dopředu. Aby byli rychlí, aby uměli přejít jeden na jednoho. Tímhle způsobem chceme hrát.

Pojďme se podívat na statistiky. Dynamo vystřelilo stokrát za těch osm zápasů a v lize mu v počtu zakončení patří osmé místo. Je to dobré číslo?
Vždycky je co zlepšovat. První kola ukázala, že směrem dopředu jsme konkurenceschopní. Myslím si, že i na ten fotbal se dá koukat. Kluci vědí, co od nich chceme na jednotlivých postech. Když se podíváme na druhou stranu, tak tam je problém. Proto jsme tam, kde jsme.

Zaujalo mě ještě držení míče. Tam je Dynamo naopak v tabulce dvanácté a v úspěšnosti přihrávek ještě o místo vzadu. Co to ukazuje?
Držení míče ukazuje i na způsob hry. Těžko budeme na balonu jako Slavie. Způsob naší hry je založený na rychlém přechodu, a ne na tom, že budeme dominantní. Měli jsme doma Spartu, Slavii a Jablonec. Tam je těžké mít držení míče. Je to nějaký ukazatel, ale myslím si, že to není ten důležitý ukazatel pro hru týmu.

První liga už má za sebou osm kol. Máte představu, jak se bude vyvíjet?
Až na první tři nebo čtyři týmy je liga strašně vyrovnaná. Po osmi kolech třeba na Spartu ztrácíme tři body. Těžko něco předpovídat.

A je něco, co vás překvapilo? Mě třeba to, že Teplice jsou poslední...
Sleduju nejbližší soupeře. Jezdíme na ty zápasy, ale spíš se soustředíme na sebe. Sledujeme pohyb v kádrech, to určitě jo, ale nekoukám se na to, jestli má někdo nějaké problémy. Co mě překvapilo, to byla určitě atmosféra na stadionu. Jsem z toho nadšený. Až na ten poslední zápas se Zlínem, kdy jsme čekali, že bude víc lidí, jich chodilo hodně. Teď je otázka, jestli přišli na Spartu nebo Slavii. Já bych chtěl, aby chodili na nás. Ti kluci si to zaslouží. Kdyby lidé věděli, jak těžká cesta ze druhé ligy byla. Je strašně složité postoupit. Dneska to vidíte na Brnu. A když tu byla Sparta nebo Jablonec, ta podpora z hlediště je ohromně znát.

Fortuna liga 2021-22

Liga bude pokračovat 5. února, základní část skončí 19. dubna. FINÁLE FORTUNA:LIGY, tedy nadstavbová část, se bude hrát od 23. dubna do 14. května.

Mezistátní zápasy 2022 - Konferenční liga: Fenerbahce - Slavia, Sparta - Partizan, Partizan - Sparta, Fenerbahce - Slavia. Baráž o MS 2022: Švédsko - Česko

Statistiky

Liberec

Nejdéle bez vstřeleného gólu

Plzeň

Aktuálně nejdelší vítězná série

Plzeň

Nejdéle bez obdrženého gólu

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 19 15 3 1 51:14 48
2.FC Viktoria Plzeň 19 15 2 2 36:13 47
3.AC Sparta Praha 19 14 3 2 46:22 45
4.1. FC Slovácko 19 12 3 4 38:22 39
5.FC Baník Ostrava 19 10 6 3 41:25 36
6.FK Mladá Boleslav 19 8 2 9 29:28 26
7.FC Hradec Králové 19 6 7 6 24:26 25
8.SK Dynamo Č. Budějovice 19 7 4 8 26:30 25
9.FC Slovan Liberec 19 7 3 9 17:25 24
10.SK Sigma Olomouc 19 5 7 7 31:28 22
  • Nejčtenější

Němci o Hložkovi: dražší, než byl Haaland. Vedle Dortmundu se zajímá i Bayern

Znovu se o něm píše v souvislosti s největšími německými kluby. Jako už tolikrát! Sparťanský fotbalista Adam Hložek má...

Schickův gól fotbalovou soutěž krásy nevyhrál, hráčem roku je Lewandowski

Do Curychu, kde probíhal slavnostní ceremoniál mezinárodní federace FIFA, se společně s dalšími dvěma finalisty v...

Schick zahodil penaltu, pak mu připsali teč. Lewandowski mu po hattricku uniká

Souboj střelců v německé bundeslize: Robert Lewandowski z Bayernu Mnichov dal v 19. kole v Kolíně nad Rýnem tři góly,...

West Ham jde v Premier League na čtvrté místo, Coufal pomohl přihrávkou

Vladimír Coufal nahrál na úvodní gól fotbalistů West Hamu, kteří v 18. kole anglické ligy zdolali poslední Norwich 2:0....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Teplický šéf o kauze Šváb: Pokud se prokáže provinění, trestejte i Slavii

Premium Pročítá si úryvky odposlechů z policejního spisu Šváb, který rozkrývá špínu v českém fotbale, a je zděšený. Šokovaný....

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Chci chytat, a proto jsem v Karviné, říká brankář Bajza

Pavol Bajza přišel na hostování ze Slovácka poté, co Karvinští uvolnili zkušeného Petra Bolka. Za nový klub zatím stihl...

Bassey už není k smíchu. Exbudějovický fotbalista jde za snem

V Českých Budějovicích strávil s pauzou rok a půl, přesto se výrazně zapsal do klubové historie. A je dost možné, že...

Fotbalový Hradec po letech v cizině. I s novým borcem pro útok

O jeho příchodu se bude rozhodovat jak v Turecku, tak doma v Česku. Fotbalisté Hradce Králové totiž včera odletěli na...

Že jsem sparťan? Teď fandím Baníku a Pardubicím, říká po přestupu Pojezný

V pátek se rozloučil s nyní už bývalými spoluhráči v mateřské Jihlavě, v sobotu se Karel Pojezný definitivně utvrdil,...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...