„Fotbalu se daří. Stoupá návštěvnost, roste sledovanost, zkvalitňujeme služby a rozšiřujeme společenskou odpovědnost. Problémy s bezpečností jsou však stále nad naše síly,“ uvedl Tvrdík.
K příspěvku přidal třístránkový dopis, v němž Martin Benda, Supporter Liaison Officer, poskytl svůj pohled na události, k nimž se v pondělí kromě klubových představitelů vyjádřila policie i Ligová fotbalová asociace.
„Nejvíc jsem zklamaný z toho, že byl policejní zákrok vedený tak brutálním způsobem a plošně proti všem, včetně zaměstnanců SLO, kteří mají být ti, jež situaci uklidňují a dělají prostředníka v komunikaci mezi policií a fanoušky,“ vyčetl Benda.
Slavia si stěžuje na zásah policie. Ta tvrdí: Fanoušci ničili stadion a napadli nás![]() |
Naopak policie v pondělí ve svém vyjádření prostřednictvím tiskového mluvčího tvrdila, že zasáhla „pouze proti jednotlivcům a jednotlivým agresivním skupinkám, které se snažily mařit služební zákrok.“
Slavia si od začátku stěžovala na bezdůvodný zásah proti některým nezletilým a ženám. Několik zraněných fanoušků posléze vyhledalo lékařskou pomoc.
Policie zákrok zdůvodnila tím, že fanoušci „demolovali mříž mezi sektory a ničili zařízení stadionu“, konkrétně toalety.
Škody se ale podle Bendy objevily už v průběhu druhé půle. „Vzhledem k nepříznivému výsledku a také drobným škodám na toaletách v podobě rozbitého pisoáru a držáku na toaletní papír, jsem rozhodl nejdřív o umístění security k toaletám a patnáct minut před koncem utkání také o vysazení dveří z pánských toalet, abychom předešli dalším škodám na majetku,“ líčil.
Dodal, že škody dosahovaly maximálně několika tisíc korun a že v tu chvíli v sektoru nebyli žádní příslušníci policie, kteří by situaci řešili. „S ochrankou jsme měli situaci pod kontrolou. Po utkání tedy byly toalety v přijatelném stavu a preventivně bez dveří.“
Vyjádření policie„Po skončení zápasu se pokusili příznivci hostů prokopnout mříž do jiného sektoru, někteří se začali zahalovat, nasazovat si chrániče zubů a rukavice. Když se situace zklidnila, začali demolovat záchody a dva příznivci hostí se mezi sebou vzájemně napadli. Při řešení této situace došlo k opakovanému útoku na policisty, k bránění v zákroku, neuposlechnutí výzev a ze strany policie tedy logicky k použití donucovacích prostředků. Ty byly použity proti jednotlivcům a jednotlivým agresivním skupinkám, které se snažily mařit služební zákrok. Celou situaci bude posuzovat Odbor vnitřní kontroly a to z pohledu vyhodnocení oprávněnosti použití donucovacích prostředků. Prověřovat se bude i podezření ze spáchání trestného činu násilí proti úřední osobě. V rámci celého tohoto zákroku bylo zajištěno celkem pět osob, kdy nyní nemůžeme vyloučit zahájení trestního řízení. Jeden z policistů byl vlivem útoku zraněn. Upozorňujeme, že v případě vyslovení zákonných výzev ze strany policie, je každý povinen tyto výzvy uposlechnout. Jestliže je neuposlechne je policie oprávněna použít donucovací prostředky.“ |
Poté nechal přesunout vlastní security do patra ke stánkům, kde během minulého zápasu vznikly problémy. „A v tu chvíli se začaly ozývat hlasité kovové rány, které byly způsobeny kopáním do zástěny mezi hostujícími a domácími sektory. K žádným škodám ale nedocházelo, byly to jen hlasité rány,“ zdůraznil Benda.
To se shoduje s tvrzením policie, která právě na tuto situaci poprvé reagovala.
„Deset příslušníků šlo dovnitř a zaujalo místa u kovové zástěny, čímž zamezili tomuto chování. Tahle činnost byla preventivní a splnila svůj účel,“ dodal Benda.
Mezitím se přesunul k toaletám, kam na kontrolu zamířila druhá skupinka policistů. „Jeden z příslušníků přede mnou řekl do vysílačky, že jsou poškozené toalety. To jsem okamžitě rozporoval s tím, že dveře jsme preventivně vysadili my a jinak jsou na toaletách drobné škody, které není třeba řešit, protože jsme je měli pod kontrolou,“ pokračoval.
„Při odchodu z toalet začal aktivní zásah policie. Ta začala fanoušky tlačit do stran a ti neměli jedinou cestu, jak se dostat pryč. V této ‚mele‘ nešlo o zákrok vůči jednomu či malé skupině, byl veden plošně proti všem přítomným fanouškům za použití chvatů, obušků, neletálních zbraní a slzného plynu,“ vzpomínal Benda, který se obratem zapojil do snahy o deeskalaci situace.
„Fanoušci neměli kam ustoupit a já jsem v danou chvíli byl zády k policii a čelem k nim. I přesto, že jsem měl oblečenou bundu s velkými písmeny SLO na zádech, dostal jsem z bezprostřední blízkosti velkou dávku slzného plynu přímo do zátylku na hlavě,“ navázal.
Od bitky opilců po vychvalovaná chorea. O světě fanoušků s manažerem SLO![]() |
„Máme k dispozici několik fotek, videí a výpovědí fanoušků, které dokládají jejich pasivní roli. Většina aktivních byla nahoře a uklízela si své věci. U toalet zůstali především normální fanoušci, fanoušci s dětmi, starší a jen malé počty aktivních.“
Podle Bendy policie odmítla přístup na toalety zasaženým fanouškům a nepřivolala zdravotníka pro případ alergické reakce. „Přístup povolila až po nátlaku, že může dojít k další eskalaci.“
„Po mé slovní výměně s jedním s velitelů mi bylo doslova sděleno: ‚to máte za ty zničený hajzly‘. Na mou odpověď, že k žádnému ničení nedocházelo, jen mávl rukou,“ pokračoval Benda. „U zásahu byl přítomen i příslušník, který vyzýval fanoušky na pěstní souboj před stadionem.“
Dohra pražského derby: Bořil postříkal fanouška vodou, zasáhla ochranka Slavie![]() |
Policie po zásahu potvrdila, že zadržela pět slávistických fanoušků. „Většinou normální, kteří nic neudělali, což dokládá i to, že nikoho ze zadržených z ničeho neobvinili. Tři poté zamířili do nemocnice,“ dodal Benda, který podal stížnost delegátovi LFA i veliteli opatření PČR.
„Nepopírám, že by ze strany fanoušků k ničemu nedošlo, ale měli jsme to se security pod kontrolou. Drobné škody na toaletách jsou po každém derby a je na klubech, jak je mezi sebou vyřeší. Byl bych rád, aby jednání vedlo k výsledku, že je možné situaci řešit i jiným – mírnějším způsobem,“ uzavřel Benda.