Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. května 2022 Maxmilián, Maxim

Nechci, aby Budějovice bojovaly opět jen o udržení, říká trenér Horejš

  12:59
Trénování dává než sto procent. Na Střeleckém ostrově je denně od brzkých ranních hodin. A moc mu záleží na tom, aby jeho mateřský klub stále stoupal a stabilizoval se v první fotbalové lize. Třiačtyřicetiletý kouč David Horejš hodnotí své více než pětileté působení u prvního týmu Českých Budějovic.

Trenér Českých Budějovic David Horejš diriguje své svěřence v zápase proti Brnu. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Dnes jste ve funkci hlavního trenéra fotbalistů Dynama 2 016 dní. Docela to uteklo, ne?
Utíká to strašně. Ani jsem nevěděl, že se mi blíží takový milník. Je to obrovské číslo, ale neřeším, jakou dobu jsem tady. Důležité je, jestli je za naším týmem vidět práce a výsledky. A hlavně za poslední tři roky bych řekl, že to tak je.

Po pardubickém Jiřím Krejčím jste nejdéle sloužícím trenérem u jednoho týmu v první lize. Čím to hlavně je? Taková důvěra není v českém fotbale běžná.
To jste řekl správně. Začali jsme před pěti lety něco budovat a já dostal důvěru od majitelů. Pak se dostavily i výsledky, ale je třeba je stále obhajovat. Vím, jak na tom Dynamo bylo dřív a teď. Chceme, aby se klub stále posouval vpřed, i když je to těžší a těžší. Výsledky však nikdy nenaplánujete, hru ano.

Když srovnáte celkový stav klubu po svém příchodu v říjnu 2015 a dnes, posunul se na daleko vyšší úroveň. Souhlasíte?
Určitě. Ale nahoru k úspěchům se nedá jet výtahem. Musíte po schodech, jeden po druhém. Tehdy jsme se po sestupu potřebovali stabilizovat a postupně jsme přiváděli stále lepší a lepší hráče. Ale nešlo postoupit zpátky hned. Vrátili jsme se až čtvrtou sezonu, kdy už jsme byli na ligu připravení.

Ale jejich odchody můžete často jen těžko ovlivnit.Kádr mužstva se neustále hodně mění. Ovlivňuje to i výsledky?
To je v Budějovicích problém. Každý půlrok se tu hráči mění a styl hry nenaučíte za dva týdny. Loni jsme skončili sedmí, což je obrovský úspěch. Ale odešla nám polovina obrany, Max Talovierov byl také nováčkem. A na začátku další sezony jsme dostávali hodně gólů, než se kluci sehráli. Když si to sedlo, tak v zimě odešli klíčoví hráči Pavel Šulc s Mickem van Burenem. K tomu za rok připočtěte Ivana Schranze s Lukášem Provodem, což je pořádná porce gólů.

Karvinští fotbalisté přetlačili České Budějovice v osobních soubojích

Ohlasy na víkendovou porážku Jihočechů 0:3

Fotbalisté Karviné (zleva) Eduardo Santos, Michal Papadopulos a Jean Mangabeira...
Hráči Karviné se radují z gólu proti Českým Budějovicím.

Právě. Nemůžeme si dovolit takové hráče koupit. Náš obrovský průšvih je odchod Ivana Schranze, což mě mrzí doteď. Při výběru posil zohledňujete tři zásadní kritéria - charakter, pohybovou kulturu a fotbalovou kvalitu. Což on splňoval. Často se tady mluví o pohárech. Abychom je někdy mohli hrát, musí přicházet taková kvalita.

Dospěl jste i jako trenér? Protože k A týmu jste přicházel po krátkém angažmá u mládeže a jako asistent.
Vím, že jsem udělal hodně chyb. Ale důležité je, abych se z nich poučil, což věřím, že se mi povedlo. To trenéra posouvá, stejně jako lidé kolem něj. Dnes už bych neudělal to, co před třeba dvěma lety.

Myslíte něco konkrétního?
Teď si nevzpomenu. Ale týkalo se to tréninku i třeba reakcí při zápase. Dnes bych to řešil jinak.

Měl jste někdy vlastní krizi?
Po sestupu si všichni mysleli, že se Dynamo hned vrátí. Já věděl, že to je nesmysl, protože jsme hráli s mladými kluky, kteří dnes nastupují v krajských soutěžích nebo už fotbal vůbec nehrají. Veřejnost nám hodně nandávala a říkal jsem si, že když jsem byl u dorostu, tak jsem měl svatý klid. Ale věděl jsem, že musím taky něco kousnout. Odměna se dostavila, další sezony byly lepší a lepší. Budějovice jsou klub, kde se nedá jen vyhrávat. Nastávají i horší období. Ale čím úspěšnější jste, tím si zaděláváte na větší očekávání, která veřejnost vyžaduje.

I když se nedařilo, tak jste ale vždy dokázali najít cestu ven.
Loni na podzim se vrátili Tomáš Sivok s Jardou Drobným, ale takoví hráči už nikdy nepřijdou. Tehdy jsme si zvykali na ligu, dostávali laciné branky, navíc odešel Lukáš Provod. A ti dva zkušení a kvalitní hráči tým zvedli. Před jejich prvním zápasem v Olomouci jsem věděl, jak je tým najednou silný a zvládne to.

Ale zvládli jste to i jindy. Třeba v této sezoně, kdy jste se chytili na Spartě.
Udělali jsme tři body za sedm kol a po reprezentační pauze se měli vrátit zranění Mick van Buren a Pavel Šulc. I ostatní hráči na ně čekali. Nastoupili, chytili jsme se a nahnali body. Jenže pak zase odešli, nám se znovu povedlo zabodovat, ale celkově už nejsme v ofenzivě tak nebezpeční. Na podzim jsme uhráli 15 bodů v 15 zápasech a všichni tu tleskali nohama. Na jaře máme 16 bodů ze 14 duelů, ale táhneme si sérii bez výhry. Za poslední dva roky nám odešla řada důležitých hráčů směrem dopředu. S vedením řešíme, jak tým posílit.

David Horejš, trenér českobudějovických fotbalistů
Českobudějovický trenér David Horejš uklidňuje svůj tým.

Denně jednáte zejména s generálním manažerem Martinem Vozábalem, kamarádem a bývalým spoluhráčem. Jak se změnil váš vztah?
Máme profesionální vztah, chceme fotbal společně posouvat. Nastávají situace, kdy máme odlišný názor. Musíme komunikovat, řešíme sportovní věci a od něj mám informace, co si klub může dovolit. Martin má svých starostí dost, protože se stále řeší změna majitelů. Budujeme už několik let něco, co se však dá rychle ztratit. Toho bych se nechtěl dočkat, to radši půjdu pryč.

Když mluvíte o dobrém jménu klubu, nemrzí vás, že ho loni trochu narušil Jaroslav Drobný svými vyjádřeními do médii?
To je spíš otázka na něj. Jarda je upřímný, i mně řekne pravdu, byť se mi to třeba nelíbí. Ventilovat přes noviny by se to nemělo, ale když to tak cítil, tak to tak řekl. Otázka je, jestli to, co řekl, je pravda. Pokud ano, tak by se to mělo řešit. Hlavně bych si přál, aby si lidé pamatovali jeho výkony za poslední dva roky, ne že něco řekl v médiích.

V této sezoně už se Drobný víc střídá s Vojtěchem Vorlem. Není však těch jeho zaváhání v brance víc než loni?
Má hlavně jinou roli. Loni přišel jako mentor pro Jindru Staňka, nakonec sezonu dochytal. V létě jsem ho přemluvil, aby ještě rok pokračoval a zároveň připravil novou jedničku a trenéra brankářů. A vypadá to, že se mu oboje daří. Jestli dělá víc chyb? Hlavně dáváme méně gólů. Loni jsme jich po stejném počtu zápasů měli o 16 víc, zároveň i méně inkasujeme. V klíčových zápasech nás ale Jára podržel, umí načasovat důležitý zákrok. Dostal góly, jako třeba v Jablonci, na které jsme nebyli zvyklí. Ale ví o tom, omluví se a jede dál. Každý dělá chyby. Jeho sportovní úroveň je stále nepopsatelná.

Do konce ligy zbývá sedm utkání. Máte cíl, jak ročník dohrát?
Ano. Chceme co nejrychleji zachránit první ligu a získat co nejvíce bodů. Vedení jsem předložil analýzu, jak změnit aktuální věci i co plánujeme do příští sezony.

Českobudějovický trenér David Horejš gestikuluje během utkání se Slováckem.

Letos jste několikrát zkusili změnit rozestavení na 3-5-2. Jak to zpětně vnímáte?
Tehdy to bylo i kvůli soupeři a v prvním poločase jsme Bohemians zaskočili. Ale nechceme měnit to, co máme zažité, nebo někomu dokazovat, že umíme hrát i jinak.

Za vaše angažmá se do prvního týmu dostali z mladíků jen Lukáš Havel a Maksym Talovierov. Jak to, že jich není víc?
Teď je problém, že trénují jen profesionálové a tvoří se díra. Když se ohlédnu, tak z ročníku 1994 se prodali Zdeněk Linhart a Roman Wermke. Z ročníku 1995 vzešel Jirka Funda, z 96 jsou to Lukáš Havel, Honza Hála, Filip Vaněk, Michal Řezáč, Patrik Švantner - všichni hráli minimálně druhou ligu. Z 97 nebyl nikdo, z 98 odešel Karsten Ayong brzy pryč. Naši odchovanci ročníku 99 jsou Václav Drchal a Lukáš Pfeifer. Kdyby tady zůstali, třeba by tu hráli. Ročník 2000 je třeba Pavel Hezoučký, který šel do Sparty, o rok mladší je Nicolas Penner. Nadstandardní fotbalisté nám odešli už v mládeži. Teď musíme chvíli počkat, než nám někdo doroste.

Závěrem ještě k vám. Máte smlouvu i na další sezonu?
Ano, mám ještě smlouvu na rok. Baví mě to a vážím si práce u prvoligového týmu. Když ale uvidím, že to nebude fungovat, tak to musíme řešit. Nechci se vrátit k tomu, že budeme hrát jen o udržení. Přeju si, aby se klub pravidelně pohyboval do 10. místa a o záchranu se nestrachoval. Aby se dostal na úroveň, jako je Slovácko, Boleslav a další podobné týmy.

Neláká vás zkusit něco jiného?
Takhle nepřemýšlím, žádnou jinou nabídku jsem neřešil. 

Autor:

Liga národů 2022-23

Soutěž fotbalových reprezentačních týmů Liga národů se hraje od 2. června do 27. září. Vítěze skupin z nejvyšší úrovně čeká v roce 2023 finálový turnaj, tzv. Final Four. Týmy na čtvrtých místech sestupují o level níž.

Česko - Švýcarsko, Česko - Španělsko, Portugalsko - Česko, Španělsko - Česko

Mužstvo Z V R P S B
1.FC Viktoria Plzeň 35 26 7 2 63:21 85
2.SK Slavia Praha 35 24 6 5 80:27 78
3.AC Sparta Praha 35 22 7 6 72:40 73
4.1. FC Slovácko 35 21 5 9 59:38 68
5.FC Baník Ostrava 35 15 10 10 60:48 55
6.FC Hradec Králové 35 10 14 11 44:52 44
Mladá Boleslav
3:2 a 1:0
České Budějovice
Mladá Boleslav
2:1 a 2:2
Olomouc
Liberec
0:1 a 0:2
Olomouc
Mužstvo Z V R P S B
11.FK Pardubice 35 9 10 16 42:68 37
12.FC FASTAV Zlín 35 9 9 17 43:60 36
13.FK Jablonec 35 6 16 13 27:48 34
14.Bohemians Praha 1905 35 8 10 17 45:61 34
15.FK Teplice 35 8 5 22 33:59 29
16.MFK Karviná 35 3 10 22 33:63 19

Statistiky

Slavia

Nejvíc vyhraných zápasů doma

Zlín

Nejvíc vlastních gólů

Liberec

Aktuálně nejdelší série porážek

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 30 23 4 3 71:19 73
2.FC Viktoria Plzeň 30 22 6 2 53:19 72
3.AC Sparta Praha 30 20 6 4 65:32 66
4.1. FC Slovácko 30 18 5 7 50:30 59
5.FC Baník Ostrava 30 14 9 7 54:39 51
6.FC Hradec Králové 30 9 13 8 38:40 40
7.FK Mladá Boleslav 30 11 5 14 45:48 38
8.FC Slovan Liberec 30 10 7 13 29:38 37
9.SK Sigma Olomouc 30 9 10 11 39:37 37
10.SK Dynamo Č. Budějovice 30 9 9 12 40:46 36
  • Nejčtenější

Liverpool - Real Madrid 0:1, čtrnáctý titul v Lize mistrů zařídil Vinícius

Nebyli lepším nebo aktivnějším týmem, ale na rozdíl od svého soupeře ve finále Ligy mistrů dokázali vstřelit branku....

Rosický nabídl rezignaci, Křetínský ji nepřijal. Porazili jsme se sami, říká šéf

Sportovní ředitel fotbalové Sparty Tomáš Rosický po neúspěšné sezoně nabídl rezignaci. „Představenstvo ji odmítlo. Já...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Titulové drama v Anglii: Liverpool dlouho doufal, City mistrem díky obratu

Ještě dvacet minut před koncem prohrávali o dva góly, zatímco v souběžně hraném duelu se Liverpool tlačil za...

Pořadatelské fiasko ve Francii: fanoušci na finále Ligy mistrů lezli přes plot

Na Stade de France, dějiště finále fotbalové Ligy mistrů, se někteří fanoušci dostali poněkud netradičně. Ze strachu,...

Anglická show desetiletí. To se přece nemůže stát! Ale stalo...

Byla to zápletka, jaká se vážně už nikdy nebude opakovat. Však také televizní komentátor Martin Tyler do mikrofonu...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Sejka potěšil progres, ale gólů chtěl víc. Radost udělal i fanouškovi

Gólem ve Vlašimi uklidnil Teplice, dresem věnovaným malému fanouškovi zase svou přítelkyni. Fotbalový útočník Václav...

Pilař se vrací do Plzně a chce do pohárů. Pořád mám velké ambice, říká

Fotbalista Václav Pilař se po čtyřech a půl letech vrací do Plzně. S čerstvým šampionem se krajní záložník dohodl na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z VOLEJE: Kovář o výchově fotbalistů, nedostatku respektu či Brücknerovi

Michalu Kovářovi stačily tři roky v Německu, aby poznal, v jak odlišném světě se před třicítkou ocitl. „Váží si tam...

Dárek k výročí i krok do vyspělé Evropy. Fotbalová liga má poprvé jednotný míč

Už příští týden se nové balony rozkutálí do všech šestnácti prvoligových klubů, aby měli na startu letní přípravy...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...

Konec přetáčení reklam. Na televizi Prima je musíte přetrpět, nebo zaplatit

Od prvního června nebude možné přetáčet reklamy stanic TV Prima při odloženém zhlédnutí pořadů v IPTV a OTT službách....