Zklamaní plzeňští fotbalisté si raději zarývají tváře svými dresy.

Zklamaní plzeňští fotbalisté si raději zarývají tváře svými dresy. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Bohemians - Plzeň 5:2, po debaklu se náskok lídra ztenčil na sedm bodů

• 378
Plzeňská jarní bída nekončí. V 23. kole fotbalové ligy naopak nabrala ještě větších rozměrů. Ligový lídr prohrál v bláznivém zápase na Bohemians 2:5 a sedm zápasů před koncem soutěže má na prvním místě sedmibodový náskok před Slavií.

Plzeň dostala během předchozích dvaadvaceti kol ligy deset branek, na Bohemians přitom inkasovala pětkrát.

Podobně jako před dvěma lety v nedalekém Edenu, kam už coby jistý mistr přijela k poslednímu zápasu sezony a prohrála 0:5. Vedení tehdy hráčům rozdalo pokuty, co se bude dít nyní?

„Bez ohledu na to, že tady prohráli, pro mě zůstávají kandidátem na titul číslo jedna,“ řekl kouč Bohemians Hašek. Názor protivníka Vrby, trenéra Plzně? „Uvidíme po třicátém kole,“ odpověděl.

Už v týdnu, kdy Plzeň v dohrávce bez branek remizovala v Ostravě a popáté v šestém zápase na jaře ztratila body, šéfové přímo v kabině projevili nespokojenost. Ale hráče, soudě dle předvedené hry v Ďolíčku, rozhodně neprobudili.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Nebyl to výkon hodný týmu, který by měl v příští sezoně hrát v Lize mistrů. Byla to ostuda.

Vždyť dominantní čtrnáctibodový náskok, který si Plzeňští v průběhu podzimu vybudovali, je po třetí jarní porážce sedm kol před koncem poloviční. Za týden navíc Viktoria hraje doma se Spartou a čeká ji ještě také duel na hřišti druhé Slavie.

Tam se bude muset prezentovat úplně jinak, než v neděli na Bohemians. Jaké kiksy předváděli její defenzivní hráči zejména v prvním poločase, bylo k neuvěření.

A když se k tomu přidal nadšený a nebojácný výkon domácích, byl z toho debakl.

První gól dal už po deseti minutách Šmíd, který hlavou přesně trefil do sítě centr Haška. Jednu z mnoha chyb v hostující rozehrávce zanedlouho potrestal Reiter, jenž pláchl obráncům a se štěstím v pádu podruhé dostal míč za brankáře Hrušku.

Ten inkasoval třetí gól po další hrubce, kterou tentokrát předvedl obránce Hájek. Ve vlastním pokutovém území ztratil balon a Tetteh, který ho vybojoval, nabídl snadný gól Maškovi.

Odstartoval bláznivou čtyřminutovku, během níž padly ještě další tři góly. Hlavičkou do vlastní brány nejprve korigoval skóre Kocič, ale na druhé straně vzápětí podruhé skóroval Mašek - 4:1. Zblízka do sítě dorazil Bartkovu hlavičku do břevna.

Plzeňský Kopic sice do poločasu po rychlé akci a přihrávce od Hrošovského stačil snížit na 2:4, ale dojem ze hry prvního týmu tabulky nevylepšil.

Obrana byla na úrovni krajského přeboru, řekl Vrba

Hosté kupili chyby, hloupé nepřesnosti. A trenér Vrba to všechno nechápavě pozoroval od postranní čáry. Chvílemi na hráče nespokojeně řval, jindy si radši sedl na lavičku.

„Výkon zejména v prvním poločase si nedovedu vysvětlit. Byl to propadák, naše defenziva byla na úrovni krajského přeboru,“ zlobil se Vrba.

Poprvé střídal ještě před přestávkou, kdy stáhl Čermáka a nasadil Bakoše. Plzni to ale nepomohlo. Do druhého poločasu sice vstoupila aktivně, jenže po dalším zaváhání v defenzivě inkasovala popáté. Krásným halfvolejem z úhlu korunoval svůj výborný výkon útočník Tetteh.

Pět gólů v jednom utkání vstřelili fotbalisté Bohemians v samostatné české lize na domácím hřišti dosud pouze jednou. V listopadu 1994 porazili také 5:2 Benešov, ale to se se skalpem současné Plzně nedá srovnat.

„Byli jsme mimořádně efektivní,“ chválil trenér Hašek. „Jsme šťastní, že jsme konečně porazili tým ze špičky. Je to velký úspěch.“

Bohemians 1905 - Plzeň 5:2

Branky: 10. M. Šmíd, 23. R. Reiter, 36. D. Mašek, 38. D. Mašek, 56. B. Tetteh - 37. M. Kocič (vla.), 40. J. Kopic. Rozhodčí: K. Hrubeš - P. Blažej, P. Vlasjuk. ŽK: 71. B. Tetteh - 42. T. Hořava, 65. J. Kovařík, 78. P. Hrošovský, 83. T. Hájek. Diváci: 5 000 (100 % z kapacity 5 000)

Bohemians 1905: T. Fryšták (1,5) - M. Dostál (2), M. Šmíd (1), L. Hůlka (1,5), M. Kocič (2) - R. Reiter (1,5) (87. J. Záviška), J. Jindřišek (1,5), D. Mašek (1), M. Hašek ml. (1), D. Bartek (2) (89. J. Nečas) - B. Tetteh (1) (79. J. Kabajev)

Plzeň: A. Hruška (3) - D. Limberský (4,5), R. Hubník (4,5), T. Hájek (5), J. Kovařík (4) - J. Kopic (2,5), T. Hořava (4,5) (64. A. Ivanschitz), A. Čermák (4) (41. M. Bakoš), P. Hrošovský (4), M. Zeman (4,5) (77. M. Petržela) - T. Chorý (5)

1. AC Sparta PrahaSparta 25 20 3 2 57:20 63
2. SK Slavia PrahaSlavia 25 19 5 1 53:17 62
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 25 17 3 5 61:29 54
4. 1. FC SlováckoSlovácko 25 11 6 8 34:29 39
5. FC Baník OstravaOstrava 25 11 4 10 34:28 37
6. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 25 10 6 9 42:39 36