Plzeňský útočník Tomáš Wágner (vlevo) a ostravský obránce Benjamin Vomáčka. | foto: Němeček Pavel, MF DNES

Zlomila nás penalta, tvrdí Vomáčka po druhém debaklu Ostravy za sebou

• 9
Penalta. To byl klíčový moment pondělní dohrávky 4. kola Gambrinus ligy utkání Baník Ostrava - Baumit Jablonec. Domácí obránce Jan Zawada v 64. minutě srazil Michala Hubníka. Karel Piták pokutový kop proměnil a ostravští fotbalisté se úplně rozsypali. Baník prohrál 0:4! Takový výprask dostal podruhé za sebou, před tím v Plzni.

"Ano, ta penalta utkání ovlivnila," potvrdil ostravský stoper Benjamin Vomáčka. "Byla jasná. Udělali jsme takový naivní faul ve vápně a Jablonec, když se dostal do vedení, tak utkání už zkušeně odehrál. My jsme přestali hrát, co jsme měli. Naše hra se rozpadla."

Máte Zawadovi ten faul za zlé?
Za zlé... fotbal je o chybách. On to ví moc dobře, že to měl řešit asi jinak, ale nemá cenu si něco vyčítat. Samozřejmě, že to mrzí, ale nebylo to jen o Honzovi, že jsme se pak tak rozpadli. To by se nám nemělo stávat.

Čím to bylo?
Dostali jsme dva rychlé góly a s tím se pak těžko něco dělá. Jablonec byl na koni, jsou v pohodě, hraje se jim dobře.

Jablonečtí napadali už vás stopery. Často jste museli balon vracet brankáři Bártovi. Tím jste se dopředu dostávali dlouhými nákopy místo, abyste více kombinovali.
Je to tak. My jsme se do hry nedostávali. Většinou jsme útok začínali dlouhým nákopem a pak jsme vpředu neudrželi míč, nesbírali jsme odražené balony. V prvním poločase se nám to dařilo, a proto jsme měli i šance, ale ve druhém už ne. Tím jsme se dostávali pod tlak a Jablonec si už s námi dělal, co chtěl.

Prohrát dvakrát za sebou 0:4, to jsou pořádné facky, že?
To jsou. Všeobecně se myslelo, že budeme hrát výše, ale aspoň si teď každý sedne zpátky na zem a začneme de facto zase od nuly.

Obě vysoké prohry jste utržili v zápasech s účastníky evropských pohárů. Je to reálné vyjádření sil?
Tak asi jo, i když zápas s Jabloncem se mohl vyvíjet jinak, první půle byla dobrá. To jsme navázali na výkon s Mladou Boleslaví, ale potom jsme se sesypali, po té penaltě. Ta udělala hodně. Pak už jsme byli jen takoví sparringpartneři.

1. AC Sparta PrahaSparta 29 23 4 2 66:25 73
2. SK Slavia PrahaSlavia 29 21 6 2 60:22 69
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 29 18 5 6 64:33 59
4. FC Baník OstravaOstrava 29 13 5 11 46:37 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 29 12 7 10 49:45 43
6. 1. FC SlováckoSlovácko 29 11 7 11 37:38 40
7. FC Slovan LiberecLiberec 29 10 9 10 44:44 39
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 29 10 7 12 39:41 37