Pátek 30. října 2020, svátek má Tadeáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. října 2020 Tadeáš

Nový majitel Baníku řeší bezdlužnost a říká: Ve druhé lize ještě nejsme

  8:44
Už před rokem Václav Brabec vážně uvažoval, že koupí fotbalový Baník Ostrava. Přiznal, že ta myšlenka mu vrtala hlavou. Majitelem klubu se stal letos 9. ledna.

Václav Brabec, majitel FK Baník Ostrava | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Václav Brabec, po 32 dnech od chvíle, kdy převzal ostravský Baníku, předstoupil před média.

„Chtěl jsem získat trochu času, abych se seznámil se stavem Baníku a zjistil, jaké má problémy,“ zdůvodnil časovou prodlevu podnikatel Brabec. Upozornil, že problémy klubu nevznikly jen za vlády Petra Šafarčíka, ale už dříve.

Za zásadní nedostatek považuje, že klub takového formátu nemá vlastní tréninkové centrum, nemá svůj stadion a ani majetek, který by stál za zmínku. „Nejsou tu ani sponzoři, jen pár srdcařů, partnerů, kteří dávají do rozpočtu peníze v řádu stovek tisíců korun,“ dodal Brabec.

A jaké jsou další potíže?
Na nízkou úroveň klesla důvěra hlavního partnera, tedy města, v náš klub. Jsou tu narušené vztahy s fanoušky i legendami. Peníze a čas berou právní spory a arbitráže v případech Žižkov, Svěrkoš, Hlučín a dalších. Výsledkem je, že Baník po padesáti letech pravděpodobně spadne do druhé ligy.

Václav Brabec

Narodil se 30. prosince 1965 v Českém Těšíně. Vystudoval gymnázium v Havířově a Vysokou školu ekonomickou v Praze. Vlastní společnost Pro Fotbal Property SE, která je stoprocentním majitelem Baníku Ostrava. Podniká v dopravě, financích, výrobě stavebních hmot a hotelnictví. Je ženatý, má dvě dcery.

Jak se vyvíjí spor se Svěrkošem?
Je to nešťastná kauza, protože jde o spor s bývalým hráčem, ikonou. Baník je v tom ale trochu vedle, jako ručitel ještě z doby pana Petery (Václav Svěrkoš půjčil bývalému majiteli Tomáši Peterovi peníze, které požaduje zpět – pozn. red.). Podepsalo to tehdejší představenstvo. Jak jsem poznal Václava Svěrkoše, není to typ, který by se chtěl soudit a chtěl podvádět Peteru. Bohužel se to asi ještě potáhne. Rád bych vztahy narovnal, pracuji na tom.

Oč jde v případě Hlučína?
To je nová věc. Ke cti pana Šafarčíka musím říct, že kostlivce dal na stůl. Hlučínští chtějí podíl z přestupu brankáře Jiřího Pavlenky do Slavie Praha. Arbitrážní komise spor odložila na duben.

Jak jste vůbec dospěl k rozhodnutí vstoupit do Baníku?
Jsem jeho fanouškem skoro celý život, motal jsem se kolem něj a zajímal se o něj. Asi před rokem jsem se seznámil s panem Šafarčíkem při jiné aktivitě, než je fotbal, a on mi nabídl vstup do Baníku, podíl v klubu. Tenkrát jsme to odmítl, ale vrátili jsme se k tomu loni v listopadu. Mou podmínkou byla koupě celého jeho podílu. Devátého ledna jsme podepsali smlouvu.

Za kolik jste klub koupil?
Jsem vázán mlčenlivostí, ale smlouva je vysoká deset centimetrů, je značně komplikovaná. Mohu prozradit, že mě Baník stál několik desítek milionů korun.

S kým jste vstup do Baníku probíral?
Samozřejmě s rodinou, kde to nebylo jednohlasné, s kamarády a známými z byznysu i fotbalového prostředí. Bavil jsem se o tom i s Danem Křetínským (majitel Sparty – pozn. red.), pány Červenkou ze Zlína a Zemkem ze Slovácka, a v říjnu také s karvinským Janem Wolfem, který je teď naším předsedou představenstva.

Co vám řekl Daniel Křetínský?
Přijel jsem za ním kvůli úplně jiné věci. Tu jsme vyřešili za tři minuty. Hodinu jsme se pak bavili o fotbale. Řekl mi: Super, další do party...

Hrálo ve vašem rozhodnutí roli i to, že jste byl jedním z věřitelů Baníku?Ne. Kolem fotbalu se motám deset patnáct let, ale spíše z druhé strany. S majiteli klubů se znám, vím, že mají zaběhané podniky a fotbal je pro ně koníček, mají ho rádi. Takže, když jsem se potkal s lidmi z Baníku, sondoval jsem situaci.

Přežil by Baník, pokud by nezískal nového majitele?
Nedokážu odpovědět, jak dlouho by bývalý majitel pan Šafarčík dokázal řídit klub. Sám potvrdil, že hledá seriózního strategického partnera, protože jeho finanční zázemí mu neumožňuje, aby dál vlastnil Baník.

Fotogalerie

Petr Šafarčík uvedl, že klub předal bez dluhů a s penězi, které jsou v zástavách na vypořádání některých sporů. Je to pravda?
Nechci se otírat o minulé vedení, nerad bych se k tomu vyjadřoval. Ale ano, čtyři miliony jsou v úschově v případě kauzy Žižkov a další čtyři, pokud jde o spor s Václavem Svěrkošem.

Má tedy Baník dluhy?
Z devadesáti pěti procent je mám pod kontrolou. Jde řádově o desítky milionů korun.

Jak velký bude nyní roční rozpočet Baníku?
Neberte mě za slovo, ale v minulých letech byl osmdesát až sto milionů korun. A ten bychom měli zajistit i my. Byl by to v lize lepší průměr.

Pokryjete ho penězi svých firem?
Baník až na výjimky kromě města nemá sponzora. Pokud se mi nepodaří peníze sehnat třeba i barterovým obchody, tak budu muset ten rozdíl dokrýt sám.

Jak dlouho byste byl ochotný sám rozpočet táhnout?
Jak dlouho mě to bude bavit.

Snížíte v případě sestupu rozpočet na úroveň druhé ligy?
Mohli bychom spadnout na šedesát sedmdesát milionů korun, ekonom ve mně dřímá, ale nevím. Odborníci mi říkali, abych na snížení rozpočtu zapomněl, protože budeme muset mužstvo posílit, abychom se hned vrátili zpět mezi českou elitu.

Je podle vás šance, aby znovu fungovalo spojení Baníku se stadionem na Bazalech?
Město vlastní Bazaly a je v kompetenci politiků, co s nimi udělají. Pochopitelně cítím spojení fanoušků s Bazaly, chodil jsem tam už jako dítě. Je to složitá věc a určitě se o tom budeme s představiteli města bavit, ostatně už jsme jednali s panem náměstkem pro sport Martinem Štěpánkem. Je to však hodně složitá problematika. Mým přáním je, aby se podařilo stadion zrekonstruovat, aby měl Baník svůj stánek. Není to však věc Baníku, ale města.

Pokud by Baník sestoupil, hrál by druhou ligu na Bazalech?
To by bylo štěstí v neštěstí, vrátila by se ta atmosféra, co tam bývala. Mým přáním ale je, vrátit se co nejdříve do první ligy, a pak bychom znovu měli problém se stadionem, protože Bazaly neodpovídají standardům první ligy. A už mi bylo řečeno, že ani druhé. Vše by se muselo analyzovat. A pak, ještě ve druhé lize nejsme...

Má vůbec Baník šanci na záchranu?
Celkem rád sázím, ale už nemůžu. Bookmakeři ale mají jasno, že sestoupíme. Bavil jsem se o tom i s Dušanem Vrtěm a Markem Jankulovskim. Oba mě překvapili, byli optimističtější, šance odhadovali do pěti procent. Sám nevím, náš tým je opravdu hodně mladý, nevím, jak se s tím popere. Důležité bude, aby se kluci nesesypali. A bylo by fajn, aby fandové na ně nebučeli a nepískali, když se jim nebude dařit. Chtěl bych fanoušky požádat, aby se vyvarovali excesů, které Baníku škodí nejen finančně, ale i společensky. Za výtržnosti Baník platil velké pokuty. Slibuji, že ty peníze raději dám do mládeže, na nové míče, branky, do tréninkového centra.

Předchozí majitelé, Tomáš Petera a Petr Šafarčík, se setkali s nevolí fanoušků. Ti jim mimo jiné vytýkali, že klub údajně tunelují. Nemáte z toho obavy?
Něco takového ze strany fandů nevyloučím. Ale v Baníku není co tunelovat. Jedině, že bych prodal trenéra Petrželu. (smích) Do Baníku jsem posílal peníze v průběhu celého roku, ale to jsem jen vypomáhal, když byl v těžkých časech. Třeba v prosinci, kdy jsme ještě na koupi nebyli dohodnutí, ale šlo o to, aby chod klubu byl částečně zachovaný.

Kauza Žižkov končí. Šéfovi Baníku se uleví

Jednou provždy uzavřít kauzu Viktoria Žižkov si dal za úkol majitel Baníku Ostrava Václav Brabec. A ve čtvrtek se mu to podle všeho podařilo.

„Můj partner, právník a předseda dozorčí rady, pan Kubík je v Praze. A už mám informaci, že podepsal se zástupci Žižkova smlouvu o narovnání,“ řekl Brabec včera kolem poledne. „Žižkov už peníze dostal, takže odblokování přestupů nic nebrání. Teď už řešíme jen bezdlužnost.“

Baník by tak už v neděli v Mladé Boleslavi mohl postavit slavisty Martina Dostála a Marka Červenku, kteří v týmu hostovali už na podzim.

A zřejmě také záložníka Roberta Hrubého, jenže v jeho případě zástupci Slavie a Baníku jednají o opci, aby mohl v Ostravě případně zůstat i po sezoně. „Kdyby ze sestavy vypadl, byla by to škoda,“ uvedl ostravský trenér Vlastimil Petržela. „Nic velkého by se ale nestalo, nahradil by ho jiný hráč, i když ne možná tak kvalitní.“

Spor mezi Baníkem a Žižkovem se táhl od roku 2010. Důvodem byla opožděná platba Baníku za přestupy Zdeňka Koukala a Josefa Hušbauera. Za ně měli Ostravští původně zaplatit devět milionů korun, jenže oba hráče, kteří se v klubu výrazně neprosadili, pořádně přeplatili.

„Baník ta kauza stála hodně energie i peněz. Kvůli ní měl klub čas od času zastavené přestupy,“ přiznal Brabec. Spor řešili členové arbitrážní komise i civilní soudy...

„Chtěl jsem ji už jednou provždy sprovodit ze světa, a to se snad podařilo. Na devadesát procent jsem o tom přesvědčený,“ uvedl Brabec.

Připustil, že si Žižkov nárokoval penále a úroky přes 60 milionů korun. Zástupci klubu měli připravenou částku osm a půl milionu korun. „Bylo to více, ale kolik nemohu prozradit, máme dohodu o mlčenlivosti,“ uvedl Václav Brabec.

Autor:

Los Evropské ligy 2020-21

Sparta se ve skupině utká s Celtikem Glasgow, s AC Milán a s Lille. Slavii čeká Leverkusen, Nice a Beer Ševa, přemožitel Plzně. Liberec narazí na Gent, CZ Bělehrad a Hoffenheim. Termíny zápasů: 22. a 29. října, 5. a 26. listopadu, 3. a 10. prosince.

Zlatan Ibrahimovic, Patrik Schick, Pavel Kadeřábek, Michael Ngadeu, Guélor Kanga, Timothy Weah, Renato Sánches, Stefano PioliPatrick Vieira

Statistiky

Sparta

Aktuálně nejdelší vítězná série

Sparta

Nejvíc vstřelených gólů

Brno

Aktuálně nejdelší série porážek

Mužstvo Z V R P S B
1.AC Sparta Praha 6 6 0 0 20:6 18
2.SK Slavia Praha 6 5 1 0 19:2 16
3.FC Viktoria Plzeň 6 4 1 1 16:10 13
4.SK Sigma Olomouc 6 4 1 1 11:7 13
5.FC Slovan Liberec 6 3 1 2 10:6 10
6.FK Jablonec 6 3 1 2 9:6 10
7.FK Pardubice 6 3 1 2 7:6 10
8.MFK Karviná 6 2 3 1 7:7 9
9.Bohemians Praha 1905 5 2 1 2 7:7 7
10.1. FC Slovácko 5 2 1 2 5:6 7
  • Nejčtenější

Proti Slavii smí nastoupit hráči s pozitivním testem na covid, má ho i kouč

Hapoel Beer Ševa může do večerního zápasu Evropské ligy se Slavií nasadit fotbalisty, kteří měli z úterních povinných...

Chcete divizi? Vyhoďte kouče, zavelel Berbr. A Felgr na Doubravce skončil

Psal se červen 2001 a Josef Felgr naposledy koučoval fotbalisty plzeňské Doubravky v závěrečném kole přeboru proti...

Život v Berbrstánu. Všichni jsme se těšili, až to praskne, říká Bania

Kdo se vzpouzel, toho rozhodčí chladnokrevně řezali. Těžko se žilo v českém fotbalovém Berbrstánu. V zemi Náčelníka,...

Beer Ševa - Slavia 3:1, šok na úvod, efektivní domácí trestali chyby

Fotbalisté Slavie vstup do základní skupiny Evropské ligy nezvládli, Hapoelu Beer Ševa v Izraeli podlehli 1:3. Nečekaně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

AC Milán - Sparta 3:0, hosté nestíhali, výsledek je milosrdný

Sparťanští fotbalisté nezvládli ani druhé utkání letošního ročníku Evropské ligy, znovu prohráli o tři góly: AC Milán...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

Důležité dny pro fotbal. Rozjede se liga a podaří se složit komisi sudích?

Čtvrteční pohárový zápas slávistických fotbalistů proti Leverkusenu by nemusel být jediný, který se v Česku tento týden...

Rok po památném duelu s Barcelonou je Slavia bez šťávy. Proč červenobílí tápou?

V pátek to byl přesně rok, co narvaný Eden burácel nadšením. Nevadilo, že Slavia prohrála 1:2, nevadilo, že nemá body,...

Martincův raketový start: za Jablonec zatím odehrál všechno

Do Jablonce přišel fotbalový stoper Jakub Martinec v létě z Hradce Králové s nulovými prvoligovými zkušenostmi, ale...

Na rozhodčí dohlédne dočasná komise. Den restartu ligy zatím jasný není

Pokud by se v nejbližších dnech opět rozehrála fotbalová liga, o delegaci rozhodčích na utkání by se starala prozatímní...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...

Lady Dee: K pornu mě dohnal vztah s matkou, kvůli těhotenství s ním končím

Drahomíra Jůzová (23) alias Lady Dee strávila posledních pět let natáčením filmů pro dospělé. Jedna z nejznámějších...