Nový majitel Baníku řeší bezdlužnost a říká: Ve druhé lize ještě nejsme

Václav Brabec, majitel FK Baník Ostrava | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

12 2016
Už před rokem Václav Brabec vážně uvažoval, že koupí fotbalový Baník Ostrava. Přiznal, že ta myšlenka mu vrtala hlavou. Majitelem klubu se stal letos 9. ledna.

Václav Brabec, po 32 dnech od chvíle, kdy převzal ostravský Baníku, předstoupil před média.

„Chtěl jsem získat trochu času, abych se seznámil se stavem Baníku a zjistil, jaké má problémy,“ zdůvodnil časovou prodlevu podnikatel Brabec. Upozornil, že problémy klubu nevznikly jen za vlády Petra Šafarčíka, ale už dříve.

Za zásadní nedostatek považuje, že klub takového formátu nemá vlastní tréninkové centrum, nemá svůj stadion a ani majetek, který by stál za zmínku. „Nejsou tu ani sponzoři, jen pár srdcařů, partnerů, kteří dávají do rozpočtu peníze v řádu stovek tisíců korun,“ dodal Brabec.

A jaké jsou další potíže?
Na nízkou úroveň klesla důvěra hlavního partnera, tedy města, v náš klub. Jsou tu narušené vztahy s fanoušky i legendami. Peníze a čas berou právní spory a arbitráže v případech Žižkov, Svěrkoš, Hlučín a dalších. Výsledkem je, že Baník po padesáti letech pravděpodobně spadne do druhé ligy.

Václav Brabec

Narodil se 30. prosince 1965 v Českém Těšíně. Vystudoval gymnázium v Havířově a Vysokou školu ekonomickou v Praze. Vlastní společnost Pro Fotbal Property SE, která je stoprocentním majitelem Baníku Ostrava. Podniká v dopravě, financích, výrobě stavebních hmot a hotelnictví. Je ženatý, má dvě dcery.

Jak se vyvíjí spor se Svěrkošem?
Je to nešťastná kauza, protože jde o spor s bývalým hráčem, ikonou. Baník je v tom ale trochu vedle, jako ručitel ještě z doby pana Petery (Václav Svěrkoš půjčil bývalému majiteli Tomáši Peterovi peníze, které požaduje zpět – pozn. red.). Podepsalo to tehdejší představenstvo. Jak jsem poznal Václava Svěrkoše, není to typ, který by se chtěl soudit a chtěl podvádět Peteru. Bohužel se to asi ještě potáhne. Rád bych vztahy narovnal, pracuji na tom.

Oč jde v případě Hlučína?
To je nová věc. Ke cti pana Šafarčíka musím říct, že kostlivce dal na stůl. Hlučínští chtějí podíl z přestupu brankáře Jiřího Pavlenky do Slavie Praha. Arbitrážní komise spor odložila na duben.

Jak jste vůbec dospěl k rozhodnutí vstoupit do Baníku?
Jsem jeho fanouškem skoro celý život, motal jsem se kolem něj a zajímal se o něj. Asi před rokem jsem se seznámil s panem Šafarčíkem při jiné aktivitě, než je fotbal, a on mi nabídl vstup do Baníku, podíl v klubu. Tenkrát jsme to odmítl, ale vrátili jsme se k tomu loni v listopadu. Mou podmínkou byla koupě celého jeho podílu. Devátého ledna jsme podepsali smlouvu.

Za kolik jste klub koupil?
Jsem vázán mlčenlivostí, ale smlouva je vysoká deset centimetrů, je značně komplikovaná. Mohu prozradit, že mě Baník stál několik desítek milionů korun.

S kým jste vstup do Baníku probíral?
Samozřejmě s rodinou, kde to nebylo jednohlasné, s kamarády a známými z byznysu i fotbalového prostředí. Bavil jsem se o tom i s Danem Křetínským (majitel Sparty – pozn. red.), pány Červenkou ze Zlína a Zemkem ze Slovácka, a v říjnu také s karvinským Janem Wolfem, který je teď naším předsedou představenstva.

Co vám řekl Daniel Křetínský?
Přijel jsem za ním kvůli úplně jiné věci. Tu jsme vyřešili za tři minuty. Hodinu jsme se pak bavili o fotbale. Řekl mi: Super, další do party...

Hrálo ve vašem rozhodnutí roli i to, že jste byl jedním z věřitelů Baníku?Ne. Kolem fotbalu se motám deset patnáct let, ale spíše z druhé strany. S majiteli klubů se znám, vím, že mají zaběhané podniky a fotbal je pro ně koníček, mají ho rádi. Takže, když jsem se potkal s lidmi z Baníku, sondoval jsem situaci.

Přežil by Baník, pokud by nezískal nového majitele?
Nedokážu odpovědět, jak dlouho by bývalý majitel pan Šafarčík dokázal řídit klub. Sám potvrdil, že hledá seriózního strategického partnera, protože jeho finanční zázemí mu neumožňuje, aby dál vlastnil Baník.

Fotogalerie

Petr Šafarčík uvedl, že klub předal bez dluhů a s penězi, které jsou v zástavách na vypořádání některých sporů. Je to pravda?
Nechci se otírat o minulé vedení, nerad bych se k tomu vyjadřoval. Ale ano, čtyři miliony jsou v úschově v případě kauzy Žižkov a další čtyři, pokud jde o spor s Václavem Svěrkošem.

Má tedy Baník dluhy?
Z devadesáti pěti procent je mám pod kontrolou. Jde řádově o desítky milionů korun.

Jak velký bude nyní roční rozpočet Baníku?
Neberte mě za slovo, ale v minulých letech byl osmdesát až sto milionů korun. A ten bychom měli zajistit i my. Byl by to v lize lepší průměr.

Pokryjete ho penězi svých firem?
Baník až na výjimky kromě města nemá sponzora. Pokud se mi nepodaří peníze sehnat třeba i barterovým obchody, tak budu muset ten rozdíl dokrýt sám.

Jak dlouho byste byl ochotný sám rozpočet táhnout?
Jak dlouho mě to bude bavit.

Snížíte v případě sestupu rozpočet na úroveň druhé ligy?
Mohli bychom spadnout na šedesát sedmdesát milionů korun, ekonom ve mně dřímá, ale nevím. Odborníci mi říkali, abych na snížení rozpočtu zapomněl, protože budeme muset mužstvo posílit, abychom se hned vrátili zpět mezi českou elitu.

Je podle vás šance, aby znovu fungovalo spojení Baníku se stadionem na Bazalech?
Město vlastní Bazaly a je v kompetenci politiků, co s nimi udělají. Pochopitelně cítím spojení fanoušků s Bazaly, chodil jsem tam už jako dítě. Je to složitá věc a určitě se o tom budeme s představiteli města bavit, ostatně už jsme jednali s panem náměstkem pro sport Martinem Štěpánkem. Je to však hodně složitá problematika. Mým přáním je, aby se podařilo stadion zrekonstruovat, aby měl Baník svůj stánek. Není to však věc Baníku, ale města.

Pokud by Baník sestoupil, hrál by druhou ligu na Bazalech?
To by bylo štěstí v neštěstí, vrátila by se ta atmosféra, co tam bývala. Mým přáním ale je, vrátit se co nejdříve do první ligy, a pak bychom znovu měli problém se stadionem, protože Bazaly neodpovídají standardům první ligy. A už mi bylo řečeno, že ani druhé. Vše by se muselo analyzovat. A pak, ještě ve druhé lize nejsme...

Má vůbec Baník šanci na záchranu?
Celkem rád sázím, ale už nemůžu. Bookmakeři ale mají jasno, že sestoupíme. Bavil jsem se o tom i s Dušanem Vrtěm a Markem Jankulovskim. Oba mě překvapili, byli optimističtější, šance odhadovali do pěti procent. Sám nevím, náš tým je opravdu hodně mladý, nevím, jak se s tím popere. Důležité bude, aby se kluci nesesypali. A bylo by fajn, aby fandové na ně nebučeli a nepískali, když se jim nebude dařit. Chtěl bych fanoušky požádat, aby se vyvarovali excesů, které Baníku škodí nejen finančně, ale i společensky. Za výtržnosti Baník platil velké pokuty. Slibuji, že ty peníze raději dám do mládeže, na nové míče, branky, do tréninkového centra.

Předchozí majitelé, Tomáš Petera a Petr Šafarčík, se setkali s nevolí fanoušků. Ti jim mimo jiné vytýkali, že klub údajně tunelují. Nemáte z toho obavy?
Něco takového ze strany fandů nevyloučím. Ale v Baníku není co tunelovat. Jedině, že bych prodal trenéra Petrželu. (smích) Do Baníku jsem posílal peníze v průběhu celého roku, ale to jsem jen vypomáhal, když byl v těžkých časech. Třeba v prosinci, kdy jsme ještě na koupi nebyli dohodnutí, ale šlo o to, aby chod klubu byl částečně zachovaný.

Kauza Žižkov končí. Šéfovi Baníku se uleví

Jednou provždy uzavřít kauzu Viktoria Žižkov si dal za úkol majitel Baníku Ostrava Václav Brabec. A ve čtvrtek se mu to podle všeho podařilo.

„Můj partner, právník a předseda dozorčí rady, pan Kubík je v Praze. A už mám informaci, že podepsal se zástupci Žižkova smlouvu o narovnání,“ řekl Brabec včera kolem poledne. „Žižkov už peníze dostal, takže odblokování přestupů nic nebrání. Teď už řešíme jen bezdlužnost.“

Baník by tak už v neděli v Mladé Boleslavi mohl postavit slavisty Martina Dostála a Marka Červenku, kteří v týmu hostovali už na podzim.

A zřejmě také záložníka Roberta Hrubého, jenže v jeho případě zástupci Slavie a Baníku jednají o opci, aby mohl v Ostravě případně zůstat i po sezoně. „Kdyby ze sestavy vypadl, byla by to škoda,“ uvedl ostravský trenér Vlastimil Petržela. „Nic velkého by se ale nestalo, nahradil by ho jiný hráč, i když ne možná tak kvalitní.“

Spor mezi Baníkem a Žižkovem se táhl od roku 2010. Důvodem byla opožděná platba Baníku za přestupy Zdeňka Koukala a Josefa Hušbauera. Za ně měli Ostravští původně zaplatit devět milionů korun, jenže oba hráče, kteří se v klubu výrazně neprosadili, pořádně přeplatili.

„Baník ta kauza stála hodně energie i peněz. Kvůli ní měl klub čas od času zastavené přestupy,“ přiznal Brabec. Spor řešili členové arbitrážní komise i civilní soudy...

„Chtěl jsem ji už jednou provždy sprovodit ze světa, a to se snad podařilo. Na devadesát procent jsem o tom přesvědčený,“ uvedl Brabec.

Připustil, že si Žižkov nárokoval penále a úroky přes 60 milionů korun. Zástupci klubu měli připravenou částku osm a půl milionu korun. „Bylo to více, ale kolik nemohu prozradit, máme dohodu o mlčenlivosti,“ uvedl Václav Brabec.

Autor:

Los Ligy mistrů: Barcelona, Dortmund, Inter, Slavia

17. září: Inter Milán - Slavia 1:1, 2. října: Slavia - Dortmund od 18:55,
23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00

Statistiky

Bohemians 1905

Nejvíc vlastních gólů

Mladá Boleslav

Nejvíc gólů na počet střel

Plzeň

Aktuálně nejdelší vítězná série

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 10 8 2 0 22:2 26
2.FC Viktoria Plzeň 10 7 2 1 21:10 23
3.FK Mladá Boleslav 10 6 1 3 23:14 19
4.FK Jablonec 9 5 1 3 17:13 16
5.FC Baník Ostrava 10 5 0 5 15:13 15
6.SK Sigma Olomouc 9 4 2 3 13:11 14
7.AC Sparta Praha 10 4 2 4 18:17 14
8.1. FC Slovácko 10 4 2 4 9:16 14
9.Bohemians Praha 1905 10 3 3 4 14:18 12
10.FC Slovan Liberec 10 3 2 5 11:12 11

Nejčtenější

Inter - Slavia 1:1, hosté mířili k senzaci, o výhru přišli v nastavení

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) oslavuje svou trefu do sítě Interu Milán. V...

Při návratu do Champions League, kde dvanáct let chyběli, sahali po senzaci, slávističtí fotbalisté ale nakonec v...

Sparta - Slavia 0:3, penalta, vlastní gól a derby vyznělo jasně pro hosty

Slávističtí fotbalisté Vladimír Coufal (vlevo) a Jan Bořil ukazují, kolik gólů...

Dvě červené karty, rozhodující gól z penalty, další vlastní a třetí nádherný. Fotbalové derby číslo 294 vyhrála na...

Zvedněte ruce, kdo jste to čekali. Italský tisk sepsul výkon Interu

JAK MI TO CHYTIL? Romelu Lukaku z Interu Milán lituje neproměněné tutovky,...

Falešný start, pohroma, trápení. Italská média tvrdě kritizují počínání fotbalistů Inter Milán v úvodním utkání Ligy...

Gól pana Střapatého. Olayinkovi se může změnit život

ŠOKOVAL SAN SIRO. Slávistický útočník Peter Olayinka se raduje z úvodní branky...

Bylo mu patnáct, když poprvé nazul kopačky. Do té doby hrál Peter Olayinka fotbal naboso, maximálně ve špinavých a...

Věděl, že umírá. Ale říkal: Nevzdávejte se! Smutný příběh další oběti ALS

Fernando Ricksen na archivním snímku při tréninku v Zenitu Petrohrad

Do poslední chvíle věřil. Věřil, že tu mrchu porazí. „Před šesti lety mi dávali osmnáct měsíců. Vidíte, a já žiju...

Další z rubriky

Trpišovský po derby: Hráli jsme dobře, ale jsme schopní zahrát i líp

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský udílí pokyny svým svěřencům v derby se...

Jako trenér soupeře na Spartě poprvé vyhrál. „Výsledek skvělý, zvládli jsme derby venku, nedostali jsme gól a do...

Z Václaváku na Letnou. Slávističtí fanoušci Prahou pochodovali na derby

Fanoušci fotbalové Slavie před derby pochodují Prahou na stadion Sparty.

Fanoušci fotbalové Slavie pochodovali z centra Prahy na stadion Sparty na Letné, kde se v neděli hrálo 294. derby....

Sparta - Slavia 0:3, penalta, vlastní gól a derby vyznělo jasně pro hosty

Slávističtí fotbalisté Vladimír Coufal (vlevo) a Jan Bořil ukazují, kolik gólů...

Dvě červené karty, rozhodující gól z penalty, další vlastní a třetí nádherný. Fotbalové derby číslo 294 vyhrála na...

Vlastní gól zadkem jsem nezažil, smál se Souček. Trefu přeje Olayinkovi

Tomáš Souček ze Slavie (vlevo) slaví svůj gól v derby se Spartou.

Pětkrát hrála Slavia za poslední rok se Spartou, a pokaždé za ni skóroval Tomáš Souček. Nedělní proměněná penalta byla...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR VÝVOJÁŘ C#

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz