Příbramský brankář Aleš Hruška se do nominace dostal za zákrok v zápase proti Plzni. | foto: Michal Sváček, MAFRA

• 2
Po nejhezčích gólech přichází řada na ty, kteří brankám zabraňují. Který brankář v podzimní části fotbalové ligy předvedl nejlepší zákrok? V anketě iDNES.cz vyberte moment, který se vám líbil nejvíc.

Redakce vybrala pět momentů, kdy se gólmani blýskli a souboje s ligovými střelci vyhráli. A že to byl pořádně těžký výběr!

Do nominace se dostali liberecký David Bičík, příbramský Aleš Hruška, plzeňský Matúš Kozáčik, sparťan Tomáš Vaclík a jablonecký Roman Valeš. Tedy ligová brankářská elita.

Anketa navazuje na úterní výběr nejhezčího gólu. Ve čtvrtek pak čtenáři budou moci vybrat smolaře podzimu a v pátek nejhezčí zápas.

David Bičík

Liberec - Mladá Boleslav 2:0, 11. kolo

Předvedl nevídaný postřeh a mrštnost. Liberecký brankář David Bičík vytáhl pár minut před koncem zápasu Liberec - Mladá Boleslav skvělý zákrok, kterým uhájil čisté konto.

Hosté zahrávali přímý volný kop. Zkušený Marek Kulič poslal míč do pokutového území, kde se ke střele dostal další veterán Petr Johana. Ten mířil pod břevno, ale Bičík vytáhl střelu mimo.

Gólman tímto zákrokem navázal na minulý ročník, ve kterém patřil ke stěžejním postavám úřadujícího mistra. Také nyní předvádí skvělé výkony, byť se Liberci tolik nedaří. "Konec podzimu stál s prominutím za h...," řekl.

Aleš Hruška

Příbram - Plzeň 1:0, 10. kolo

Ten výsledek patří k největším překvapením fotbalového podzimu. Příbram v 10. kole porazila 1:0 Plzeň. Velkou zásluhu na tom měl právě domácí brankář Aleš Hruška, jenž vychytal všechny šance favorizovaných Západočechů.

Nejlepší moment vytáhl ve 39. minutě. Plzeňský Michal Ďuriš centroval ze strany a z první dobře pálil František Rajtoral. Střílel do protipohybu gólmana, přesto si Hruška poradil.

Matúš Kozáčik

Liberec - Plzeň 1:2, 15. kolo

Byla to střela zblízka, mířila do šibenice. Přesto si s ní plzeňský brankář Matúš Kozáčik poradil a zmařil tak radost střelci Janu Blažkovi.

Byl to důležitý zákrok. Liberec mohl jít do dvoubrankového vedení. Ale Plzeň místo toho po přestávce výsledek otočila, přestože celý druhý poločas hrála bez vyloučeného obránce Václava Procházky.

"Měli jsme přidat další gól, tím jsme si zápas prohráli," uznal liberecký obránce Jan Nezmar.

Tomáš Vaclík

Jihlava - Sparta 1:1, 11. kolo

V nominaci se dostalo na zástupce prvního (Plzeň), druhého (Jablonec) i třetího týmu tabulky. Ten zastupuje sparťanský gólman Tomáš Vaclík.

Člen širšího kádru reprezentace opět předváděl v lize dobré výkony. Skvělým zákrokem se blýskl například v utkání proti Plzni, kdy zneškodnil samostatný úprk Františka Rajtorala.

Ale do ankety se dostal díky zápasu v Jihlavě (1:1). Na začátku utkání - ještě za bezbrankového stavu - vychytal Tomáše Radu, který stál v bezprostřední blízkosti.

V tu chvíli Spartu podržel, ale v zápase ho nepodpořili spoluhráči. Pražané tak ztratili za remízu 1:1.

Roman Valeš

Jablonec - Liberec 1:0, 3. kolo

V tomto ročníku v bráně vystřídal zkušeného Michala Špita a vede si skvěle. To Roman Valeš prokázal například v zápase proti Liberci. Podílel se na důležitém vítězství 1:0, udržel čisté konto a navíc předvedl těžký zákrok.

Běžela teprve 15. minuta, když z hranice pokutového území vystřelil liberecký záložník Jevžen Morozenko. Míč letěl Valešovi po pravé ruce, přesto gólman dokázal zareagovat, ač měl zakrytý výhled.