Sobota 8. května 2021, Den vítězství
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. května 2021 Den vítězství

Recept legendy Ljevakoviče: Od začátku to brousit. Jako blázen Keane

  15:57
Gratuloval mu i Edin Džeko, nynější kanonýr AS Řím. Bosenský srdcař Admir Ljevakovič vstoupil do českého fotbalového Klubu legend jako vůbec první cizinec. Teď ještě zachránit své Teplice v lize, kde působí od léta 2007, a pak sbohem. Hráčská mise končí. „Na sto procent,“ nenechá se důrazný záložník zviklat. Bude trenérem.

Za 300 zápasů v lize jste v Klubu legend. Co to pro vás znamená?
Hodně! Sáhl jsem na své maximum v kariéře. Nikdy jsem nevěřil, že se do toho klubu dostanu. Když jsem vypadl z nominace, vyšumělo to. Teď v týmu přišly karty, zranění, tak jsem doufal. Už před půl rokem jsem byl cizinec s největším počtem startů v lize, první cizinec v Klubu legend je ještě víc. Jsem rád, ale i smutný, že se to stalo zrovna v situaci, kdy Teplice musí bojovat o záchranu. Věřím ale, že koncem května to dopadne dobře a pak uděláme oslavu.

Manželka a synové nachystali číslovku 300, dojalo vás to?
Netušil jsem to. Manželka na mě tlačila, ať se zeptám, jestli náhodou nemůžou na stadion, aby u toho byli. Já to odmítal: Když tam nemůžou být ženy od jiných, vy taky nebudete. Jsem takový. Když teď ta meta v zápase s Mladou Boleslaví padla, objevili se za autobusem a měli balonky s číslem 300. Potěšilo mě to, ale škoda, že to nebylo před diváky.

Admir Ljevakovič s rodinou.

Kolik startů ještě bude?
Zbývá osm zápasů do konce, věřím, že občas naskočím a pomůžu, nebo aspoň namotivuji kluky. Každopádně je to pro mě poslední sezona.

Proč?
Už v květnu 2019 po debaklu s Mladou Boleslaví 0:8 jsem říkal, že klidně skončím a smlouvu rozvážu, ať přijdou noví hráči a lidi se mohou těšit na něco jiného. Od té doby jsem seděl na lavičce, jen občas naskočil. Nabídli mi smlouvu ještě na rok s tím, že budu trénovat béčko a dodělávat licenci. Ale teď už to pro mě končí.

Bude rozlučka?
Největší oslava pro mě bude, když tu ligu uhrajeme. A věřím, že pak mi klub dá šanci, abych zorganizoval nějakou rozlučku, pozval kámoše z Bosny, zkusím i Edina Džeka, Merziče, Mahmutoviče, hráče, co tu byli, plus tu naši teplickou partu.

Admir Ljevakovič

36 let, bosenský fotbalový záložník a ikona Teplic, za které hraje od září 2007. Odchovanec Tošku Tešanj působil ještě v Čeliku Zenica. V české lize má 14 sezon, 300 startů, 14 gólů, 6 asistencí a rekordních 104 žlutých karet. Letos končí.

Znal jste dřív Teplice?
Když sem přišel Džeko, začalo mě to zajímat víc. Hráli jsme u nás spolu ligu, sledoval jsem Teplice na internetu a od té doby o nich vím.

Stojí za vaším příchodem trenér a skaut Jiří Plíšek?
Ano. Tahal z Bosny hráče do Teplic, Sparty, na Kladno. Já se náhodou dostal do auta, v němž Vršajevič měl podepsat Spartě a Mahmutovič jel na zkoušku do Teplic. Měli jsme stejného manažera a říkal mi: Ljeva, taky se sbal, pojedeš do Teplic a uvidíme, co to přinese. Klub ani nevěděl, že přijedu. Týden jsem tady trénoval, pak se to protáhlo na měsíc a v srpnu jsem podepsal smlouvu.

Admir Ljevakovič z Teplic (uprostřed) hlavičkuje v utkání proti Karviné.

A v září 2007 jste debutoval proti Spartě před 15 tisíci diváky.
Když jsem zjistil, že budu hrát, hned jsem volal rodičům a chodil jsem Krupskou ulicí, kde jsem bydlel, sem a tam. Nemohlo se mi vůbec dostat do hlavy, že hned naskočím a zrovna proti Spartě. Byl jsem nervózní, možná jsem ani nespal. A zápas byl neskutečný. Pršelo, hřiště měkké, já nastupoval s lisovkama a hráči na mě čuměli. Výhra 2:1, plno diváků, jen bylo smutné, že to bylo po smrti trenéra Marečka. V kabině byla radost z výhry, ale i smutek z té události. Já ještě vůbec nemluvil, nerozuměl jsem, ale poznal jsem to z reakcí.

V generálce v nové roli. Ljevakovič se zaučuje jako asistent Teplic

Hned proti Spartě jste dostal žlutou kartu, teď jich máte rekordních 104. Byl jste od mládí divoký, nebo jste zdivočel až v Česku?
Ani v Bosně jsem nechtěl prohrávat, dělal jsem vždycky všechno pro výhru. Ten první zápas, to byla velká motivace pro mě, chtěl jsem se ukázat, že si zasloužím tu pozici v klubu. A hned jsem začal brousit.

Největší zážitek s Teplicemi?
Fúú... Jednou jsem říkal, že vítězství v poháru. Ale ještě víc snad bylo, když jsem nahrával Mahmutovi do prázdné, my porazili Ostravu a zachránili se. Mám v srdci, že právě tímhle gólem tady liga žije dodnes.

S kým jste si na hřišti nejvíc sedl?
Nejvíc zápasů mám s Vondym (Vondráškem), 219. Nejvíc jsem si rozuměl v záloze s Vachym (Vachouškem). Hrál Ligu mistrů, hrál po světě, s ním jsem se toho nejvíc naučil.

Teplický Admir Ljevakovič se spoluhráči na koberečku u fanoušků...

Kdy přišel zlom, že vás nebrali za cizího, ale že už jste domácí?
Poprvé, když jsem se stal kapitánem v poháru v Domažlicích za trenéra Ščasného. Říkal jsem si, že jestli mi to dal jako cizinci, asi v kabině něco dělám dobře. Od té doby jsem cítil, že mi tu věří, že umím tým usměrnit. Tehdy tady bylo možná víc kluků, co to dělali víc než já, Matula, Grigar. Já to chtěl strhnout hlavně na hřišti.

Nezastesklo se vám ani jednou po Bosně a Hercegovině?
První týden byl těžký a zlomový, byl jsem ubytovaný na hotelu. S batohem a igelitkou jsem chodil tři čtyři kilometry na trénink. Nevěděl jsem, jaký autobus tam jede. Mám se na to vykašlat, sbalím se a pojedu domů? Pak mě Samir Merzič vzal k sobě, začal jsem to brát jinak. A když jsem podepsal smlouvu, už nikdy jsem nepřemýšlel o návratu do Bosny.

Tužku teď držím víc než ve škole. Ljevakovič se stává trenérem

Zamiloval jste si Česko?
Mám tu hodně kamarádů, nejsou to pouze fotbalisti nebo sportovci, ale i hasiči, zedníci. Nejen lidi, s nimiž probíráte jen sport. Najdu s nimi čas na jiné věci i myšlenky. Cítím se tu jak doma, určitě zůstávám. Moji kluci už tady chodí do školy a školky, není co měnit. Oba už taky kopou za Teplice, jeden za U6, druhý za U 10. Ale určitě je do fotbalu nenutím.

Co vás zajímá mimo fotbal?
Před pěti lety jsem koupil zahradu kousek od staďáku, jsem tam skoro každý den. Ze začátku jsem pěstoval brambory, papriky, okurky, všechno možné. Pak děti vyrostly, chtěly tam začít hrát fotbal, tak jsem to všechno vymetl, dal jsem tam trávu a dvě branky. Blbneme, grilujeme, dáme si pivo, přijdou kamarádi.

ČERVENÝ NOS. Admir Ljevakovič si ho nasazuje po gólu.

Kabina teď hodně omládla, nestýská se vám po úspěšné teplické partě?Na tuty. Občas sedím v masérně u kávy, tam je šuplík, kam masér Eda Poustka dává fotky starých hráčů. Najdu Martina Slavíka, Tondu Rosu, Milana Matulu. Vždycky jim pošlu tu fotku, napíšeme si, vzpomeneme na nějaké zážitky. Když jsou dobré výsledky, je dobrá i parta. Určitě mi to hodně chybí. Naše výsledky za poslední roky, to je jeden z důvodů, proč už chci skončit. Všechny věci, co jsem zažil na staďáku, jsem tahal domů. Když se vyhrávalo, byla pohoda. S každým jsem se bavil, hrál si s dětmi. Poslední roky tahám domů negativní věci, i proto končím. Rodina mě v tom drží, žena taky. Hodně kamarádů taky dalo palec nahoru, že je čas jít jinou cestou.

Fotbal se v poslední době mění, tvrďáci jako vy jsou už spíš výjimeční. Jste na to připravený jako budoucí trenér?
Ne, ne! Ale nikdy nevíte, jaké typy budete mít v týmu. Jak já vidím fotbal, musíte mít v týmu blázny, trošku zajet do někoho, musíte být tvrdí. Dneska je fotbal rychlejší, ale stejně každý tým má někoho důrazného.

Budete trénovat v Teplicích?
Budu v béčku a zkusím přijímačky na trenérskou A licenci. Kvůli covidu se to odložilo. Je varianta, že bych byl hrající trenér, ale radši dám šanci mladým klukům, než abych se tam s nimi motal. Ať se vyhrají.

Inspiruje vás některý trenér?
Za 14 let jsem v Teplicích zažil hodně tréninků, mám je v hlavě. Za poslední roky, kdy jsem věděl, že se dám na trenérskou dráhu, se snažím zajímavé tréninky si zaznamenat. Mám na to sešit. Hlavně budu chtít pevnou obranu, která hraje dlouho spolu. Uvidím, co budu mít za hráče, asi ne frajery jako Kúdelu nebo Deliho.

A jaký tým máte rád?
Fandím Manchesteru United. Koukal jsem, jak hrají, možná jsem se stal tak důrazným hráčem, protože se mi líbil Paul Scholes nebo „blázen“ Roy Keane. Že bych ale sledoval top týmy a podle toho chtěl dělat trenéřinu, to vůbec. Oni jsou jinde. Jsem rád, že mi Teplice nabídly práci a takovou pozici. Budu se učit v místě, kde jsem zvyklý, kde mám hodně známých. A uvidíme, co čas přinese.

Teplice se střetly v generálce na jarní část fotbalové první ligy s...

Teplice pro vás natočily klip, kde vám ke vstupu do Klubu legend gratulují hvězdy jako Edin Džeko. Potěšilo vás to?
Když mi Pavel Verbíř psal, že se jako tým máme sejít v press centru, že přijde šéf Pavel Šedlbauer, říkal jsem si, že zase budeme řešit špatné výsledky, že dostaneme za uši. Řešíme to teď furt, už mě to nebaví. K výsledkům něco řekl, ale pak navázal, že Grigar i Řezníček slavili 300 startů v lize, gratuloval jim. Pak pustili ten klip, čuměl jsem, byl jsem strašně překvapený. Jsem rád, že mi takové osobnosti přály.

V Teplicích jste se s Džekem míjeli, kdy jste se spřátelili?
Jen deset dní jsme tady trénovali spolu, zrovna odcházel do Wolfsburgu. Když měl ale volno, přijel do Teplic, bydlel se mnou a s Merzičem. Od té doby jsme zůstali v kontaktu. Když pak odcházel do Manchesteru City, nečekal jsem, že mi pošle číslo telefonu. Pro mě to je velká věc. Pozval mě pak i do Říma na zápas, seděli jsme ve VIP sektoru kousek od Tottiho. Dělá úplně neskutečné věci, je to úplně normální člověk.

Vy jste neměl šanci na lepší ligu?
Jednou bylo ve hře Rusko nebo Ukrajina, ale tehdejší šéf František Hrdlička mi říkal, že pro klub to nebyla moc zajímavá nabídka. A že počkáme. Pak se psalo o Spartě, ale žádný kontakt nebyl. A že by mě to lákalo? Vůbec. Jednou jsem dostal nabídku od Liberce, když hráli Evropskou ligu, ale chtěli mě jen na hostování a pan Hrdlička říkal: Buď tě prodáme, nebo nic. Zase jsem zůstal. Ale nelituju ničeho.

Nemrzí vás ani to, že jste nikdy nedostal šanci v bosenské reprezentaci?Nastupoval jsem za jednadvacítku a novináři mě vybrali mezi hráče, kteří by mohli být pro áčko jednou zajímaví. Nabídka přišla, ale já se ten rok zrovna ženil, termín mi nesedl. Ptali se mě, jestli půjdu na svatbu, nebo na zápas. Vybral jsem si svatbu. A tím to skončilo.

Statistiky

Příbram

Nejvíc inkasovaných gólů

Karviná

Aktuálně nejdelší série porážek

Slavia

Nejvíc vstřelených gólů

Mužstvo Z V R P S B
1.SK Slavia Praha 30 24 6 0 80:17 78
2.FK Jablonec 31 20 5 6 57:31 65
3.AC Sparta Praha 29 18 5 6 63:35 59
4.1. FC Slovácko 30 16 5 9 52:32 53
5.FC Viktoria Plzeň 29 15 6 8 49:35 51
6.FC Slovan Liberec 30 14 8 8 42:26 50
7.FK Pardubice 30 13 7 10 37:39 46
8.FC Baník Ostrava 30 12 9 9 42:28 45
9.Bohemians Praha 1905 30 9 12 9 34:31 39
10.SK Sigma Olomouc 30 9 12 9 36:34 39
  • Nejčtenější

Černošská kvóta splněna? Slavný brankář omylem poslal zprávu a v Hertě skončil

Ukliknul se na mobilním telefonu. Omylem poslal zprávu s rasistickým podtextem, která byla určena někomu jinému. A...

Třaskavý přestup ze Sparty do Slavie? Plavšič dohodu s mistrem popírá

Čerstvý fotbalový šampion republiky brzy získá novou posilu. A to zvučnou, překvapivou! Nebo ne? Do Slavie má namířeno...

Sparta - Slavia 0:3, boj o finále poháru byl jasnou záležitostí, dva góly Kuchta

I třetí fotbalové derby v soutěžním ročníku, celkově historicky 299., jednoznačně ovládli slávisté. V semifinále...

Provokace, direkt mezi oči, potvrzení moci, mazanost. Slavia dráždí Spartu

Když Slavia ukradne Spartě jednoho z nejzajímavějších fotbalistů, co je to? 1. Výborný byznys. 2. Mazaná strategie. 3....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Plzeň 5:1, mistrovský výkon, a to mohlo být gólů i víc

Fotbalisté Slavie potvrdili zisk mistrovského titulu ve velkém stylu. V utkání 30. ligového kola s Plzní od první...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Sparta hraje s Baníkem, Opava může sestoupit, kdo si zajistí záchranu?

Sparta si může zajistit účast v pohárové kvalifikaci, také může být znám první sestupující. Sobotní a nedělní utkání...

V Opavě to vře, skončil sportovní manažer Zavadil i výkonný ředitel Rovňan

Fotbalová Opava, která se už v pátek může stát jistým sestupujícím z první ligy, sáhla do vedení klubu. Po čtyřech...

Nechci končit, ve Zlíně jsem spokojený, říká zkušený obránce Procházka

Pomalu se sune k metě 400 odehraných zápasů v české fotbalové lize. Překonat ji může na podzim. Jestli ale přitom bude...

Jablonec - Teplice 4:1, útok na Ligu mistrů, hattrickem zazářil Doležal

Jablonečtí fotbalisté se po jednoznačném domácím vítězství 4:1 nad Teplicemi vzdálili na druhém místě ligové tabulky...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...