RYCHLÝ GÓL. Vladimír Darida nasměroval Plzeň gólem už ve 46. vteřině na cestu

RYCHLÝ GÓL. Vladimír Darida nasměroval Plzeň gólem už ve 46. vteřině na cestu za mistrovským titulem. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Hradec Kr. - Plzeň 0:3, rychlý nástup, dva góly do půle a mistr byl jasný

• 2
Žádné velké počty, žádná složitá matematika, žádné dotazy na výsledek Sparty nebo snad dokonce dodatečný zápas. Plzeňští fotbalisté si uhráli titul sami ve 30. kole, když Hradec na jeho hřišti porazili 3:0. Plzeň slaví druhý titul, mistrem byla i předloni.

Utkání Hradec Králové versus Plzeň ve videoreportáži

"Pískej konec! Pískej konec!" křičeli v poločase na sudího zmoklí plzeňští fandové v modrých pláštěnkách.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Tak moc se těšili na nablýskaný pohár pro mistra ligy. Museli ještě počkat, ale už si mohli být téměř jistí, že to vzhledem k průběhu dopadne dobře. A tak se bavili chorály, světlicemi a transparentem.

Čekání jim navíc protáhli i domácí příznivci, kteří vhodili na trávník dýmovnici, z níž černý kouč zahalil hřiště, až sudí utkání na několik minut přerušil.  I ze tmy se však ozývalo: "Mistři! Mistři!"

Snad jen úvodní výkop Plzni nevyšel, sudí Bílek ho nechal kuriózně dvakrát opakovat. Nejprve vtrhl jeden z hradeckých hráčů na polovinu ještě dřív, než se hosté dotkli míče. Pak zase zdravený útočník Bakoš nepočkal na hvizd rozhodčího...

Ale pak už se hrálo a hned přišly góly. Plzeň domácí zatlačila, namáčkla se před jeho pokutové území, kde Rajtoral přihrál po sebe Daridovi. Jeho rána sice nešla k tyči, ale gólman Koubek na ni nedosáhl. Daridova trefa je třetí nejrychlejší v tomto ročníku, běžela teprve 46. vteřina, když míč zapadl do sítě.

Mladý reprezentant byl i druhého gólu, v 10. minutě odcentroval a nepokrytý Procházka hlavičkoval k tyči.

Kam vézt z Prahy pohár pro nového mistra tak bylo jasné. A mohlo být ještě jasněji - při třetí šanci Bakoše vychytal Koubek.

Když Plzeň získala titul před dvěma lety, tak v rozhodujícím zápase proti Ostravě doma prohrávala a skóre otáčela. Tentokrát měla pohodu hned od začátku.
Tedy až na to počasí. Ač 1. června, bylo chladno, hrálo za vytrvalého deště, hřiště bylo podmáčené, až fotbalistům stříkala při běhu voda od kopaček. Domácí záložník Zelený si už v průběhu prvního poločasu vyměnil nasáklé trenýrky.

Těžký terén málem přihrál Plzni třetí gól, když zbrdil hradeckou malou domů, Bakoš už už šel sám, ale i jemu se míč špatně vedl a Koubek proti němu vrazil včas.

Hradec už neměl o co hrát, už před týdnem se rozhodl, že společně s Českými Budějovicemi padá z ligy. Proti Plzni občas vyrazil dopředu, za první poločas pětkrát vystřelil, ale branku netrefil...

Navíc Plzni vyšel i nástup do druhé půle. Domácí gólman Koubek sice nejprve zázračně vytáhl Kolářovu hlavičku, pak mu pomohlo i břevno, ale stoper Čišovský z několika kroků snadno dorážel.

Pro Plzeň to vůbec byla v Hradci snadná práce. A vítězství ji přináší titul.

"Úleva je to samozřejmě velká. Ukázalo se, že venku se nám tradičně hraje líp. Za celou sezonu si titul zasloužíme," řekl plzeňský trenér Pavel Vrba.

1. AC Sparta PrahaSparta 29 23 4 2 66:25 73
2. SK Slavia PrahaSlavia 29 21 6 2 60:22 69
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 29 18 5 6 64:33 59
4. FC Baník OstravaOstrava 29 13 5 11 46:37 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 29 12 7 10 49:45 43
6. 1. FC SlováckoSlovácko 29 11 7 11 37:38 40
7. FC Slovan LiberecLiberec 29 10 9 10 44:44 39
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 29 10 7 12 39:41 37