Fotbalisté Karviné slaví výhru nad Jihlavou a udržení v domácí nejvyšší soutěži. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Fotbalová liga skončila, Sparta je až pátá, o patro níž padá Jihlava

• 414
Fotbalová liga skončila. Slavia si jasnou výhrou v Teplicích pohlídala druhou příčku a 3. předkolo Ligy mistrů. Třetí Jablonec si poprvé v historii zajistil základní skupinu Evropské ligy. Olomouc přeskočila matnou Spartu, která skončila pátá a musí už do druhého předkola Evropské ligy. Druhým sestupujícím je Jihlava, která v přímém souboji podlehla Karviné, při shodném počtu bodů má horší vzájemná utkání.

Ročník 2017/2018 trval 302 dnů. Byl výjimečný tím, že český šampion po třinácti letech postoupil přímo do základní skupiny Ligy mistrů. Kolo před koncem titul vybojovala Plzeň.

Se sezonou se rozloučila parádně, dala pět gólů na Dukle. Na vítězství se nejvíc podílel Michael Krmenčík, zaznamenal hattrick a s šestnácti góly je nejlepším střelcem soutěže. „Myslím, že individuální ceny nejsou tak podstatné jako ty týmové, ale samozřejmě jsem rád, že máme nejlepšího střelce ligy,“ řekl plzeňský trenér Pavel Vrba.

Týmy v pohárech

Plzeň - Liga mistrů (start 18. září)

Slavia - 3. předkolo Ligy mistrů (7. srpna), v případě vyřazení jistá účast v Evropské lize.

Jablonec - Evropská liga (20. září)

Olomouc - 3. předkolo Evropské ligy (9. srpna)

Sparta - 2. předkolo Evropské ligy (26. července).

Slavia potřebovala bod, aby nechala za sebou Jablonec a hrála v létě o Ligu mistrů. V Teplicích neměla problémy, v závěru půle skóroval Ngadeu a po přestávce Souček a Zmrhal.  Slavia jde do 3. předkola, pokud v kvalifikaci o Champions League neuspěje, má jistotu základní skupiny Evropské ligy. Zároveň vyhrála domácí pohár, čímž do Evropy pomohla i pátému mužstvu tabulky - Spartě.

Nezaváhal ani Jablonec, Slovácko porazil jistě o dva góly, trefili se útočníci Doležal s Chramostou. Jablonec je suverénně nejlepším týmem jara, druhou část ročníku vyhrál s osmibodovým náskokem před Slavií a desetibodovým před Spartou.

Střelci

1. Krmenčík (Plzeň) 16 gólů
2. Milan Škoda, Tecl (oba Slavia), Plšek (Olomouc) všichni 11
5. Ikaunieks (Jihlava), Pulkrab (Liberec), Vaněček (Teplice) všichni 10
8. Baroš (Ostrava), Josef Šural (Sparta), Wágner (Karviná) všichni 9

Ta naopak v závěrečném dějství dovršila mizernou sezonu. Na Bohemians byla horším týmem, přečkala několik velkých šancích domácích a bezgólová remíza ji poslala až na pátou příčku, což je nejhorší umístění v samostatné české historii. Pátá byla i v ročníku 2005/2006.

„Chtěli jsme být třetí, v některých chvílích i druzí, ale nevím, jestli je tohle neúspěch. Sám sebe hodnotit nechci, to nechám na jiných,“ řekl sparťanský trenér Pavel Hapal.

Na čtvrtou pozici tak po jasné výhře nad Mladou Boleslaví poskočila Olomouc, která má výhodnější postavení v předkole Evropské ligy než sparťané. Ti musí v kvalifikaci překonat tři soupeře, Olomouc jen dva.

Jihlava dojela na vzájemná utkání

Zatímco duely o pohárové příčky nabídly jen malou zápletku, napínavější byl boj o záchranu.

Jihlavě stačila doma remíza proti Karviné. Ta zase musela vyhrát, což s dočasným koučem, sportovním ředitelem Lubomírem Vlkem, dokázala a zachránila se.

„Pro mě jedna z největších euforií ve fotbale, co jsem zažil. Děkuju hráčům za fantastický výkon, protože na nich ležela po nezdarech deka,“ řekl Vlk.

V 66. minutě dal klíčový první gól zápasu Kalabiška, jenž usměrnil hlavičku Wágnera. Ten v nastavení přidal druhou branku z penalty.

V průběhu závěrečného dějství byl asi pět minut na padáka i Baník Ostrava. Ve chvíli, kdy Karviná dala gól v Jihlavě, on hrál s Brnem 0:0 a ve virtuální tabulce klesl na patnáctou příčku.

Paradoxní je, že v Ostravě padl rozhodující gól oficiálně o minutu dřív, čili v 65. minutě, přitom v reálném čase to bylo později. Na stadionu ve Vítkovicích měli totiž s výkopem zpoždění...

A jakmile došla zvěst z Vysočiny, trefil se Diop. Předtím ostravský Fillo neproměnil pokutový kop, ale definitivní klid dal Baníku v 76. minutě Hlinka.

Jihlava sestupuje po šesti letech, do druhé ligy doprovází Brno, které bylo už bez šance. Ligu si definitivně prohrálo v minulém dějství.

Přitom Jihlavští zahájili jaro výhrami nad Slavií a v Plzni, dvěma nejlepšími týmy ligy. A vzápětí přidali další dvě vítězství nad Teplicemi a na Dukle. A před třemi týdny vyhráli v Liberci. Ale ani to nestačilo.

„Pro mě je sestup obrovským zklamání. Nyní nejsem schopen nějakého racionálního uvažování co a jak,“ hlesl jihlavský kouč Martin Svědík.

Nasbírali 29 bodů jako Karviná, dolů jdou kvůli horším vzájemným utkáním, která v případě bodové rovnosti rozhodují.

Pro centrum kraje Vysočina je to mrzuté jaro, v dubnu z nejvyšší soutěže sestoupili hokejisté, teď i fotbalisté.

V příštím ročníku Jihlavu a Brno nahradí Opava s Příbramí z druhé nejvyšší soutěže.