Útočník Sparty David Lafata se raduje z gólu.

Útočník Sparty David Lafata se raduje z gólu. | foto: ČTK

Sparta - Jablonec 2:1, tři body krásně trefil Vácha v poslední minutě

• 148
Sparťanští fotbalisté byli blízko ztrátě, možná osudné. Poprvé v letošním ročníku se schylovalo k tomu, že doma nevyhrají, když se v poslední minutě do míč z víc než dvaceti metrů opřel Vácha a trefil se nádherně. A proto Sparta - Jablonec 2:1.

„Hra nebyla optimální, ale někdy je lepší vyhrát takhle, než někoho přejet 3:0. Chyběl nám pohyb, soupeř byl na nás dobře připraven a i když Vácha s Marečkem pracovali kvalitně, tak pro takové zápasy bychom potřebovali tvořivého hráče, ale Marek Matějovský byl zraněný,“ řekl sparťanský trenér Zdeněk Ščasný.

Sparťané promrhali úvod zápasu, jejich přístup byl ležérní, obrana prostupná. Jablonec si po rychlých protiútocích připravoval nadějné příležitosti a po deseti minutách udeřil po rohovém kopu, když si na centr na bližší tyči naběhl Greguš a hlavou překonal Bičíka.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Gól Jablonci zvedl sebevědomí, jeho hráči vyhrávali souboje, své protivníky přehrávali ve středu pole a v útoku jim nic nedovolili.

Sparťané se postupně zlepšovali, jejich výkon rostl, připravovali si nadějné příležitosti. Tu vyloženou Krejčí neproměnil, když zblízka hlavičkoval do brankáře. Nakonec se do poločasu dočkali vyrovnání. Po chybě Beneše, který před vápnem ztratil míč, domácí rychle zaútočili, Šural připravil šanci pro Lafatu, jehož první ránu obrana zblokovala, ale z dorážky míč do sítě přece jen dostal.

Lafata nastoupil na jaře teprve podruhé a poprvé skóroval. Byl to jeho dvanáctý gól sezony.

Po přestávce sparťané hru už ovládali, byli aktivnější, ale herně to z jejich strany pořád nebylo ono. Kazili spoustu přihrávek, nešlo to Dočkalovi, chyběl zraněný Matějovský. Přesto si připravili šance. Šural hlavičkoval do břevna, Mareček zblízka do spojnice tyče a břevna.

Když už se zdálo, že duel skončí remízou, udeřil Vácha. Při rohovém kopu jako jediný nebyl v pokutovém území soupeře a když se k němu odrazil míč, z voleje ho napálil.

„Připravili jsme se na všechno, ale nepřipravili jsme se na to, že Vácha takhle trefí. Kluci si sáhli na dno a mají můj obdiv, přesvědčili se, že jde hrát s každým. Za stavu 1:1 jsme tam měli přečíslení, které kdybychom vyřešili jinak, tak jsme možná mohli domácím trochu víc zatopit,“ řekl jablonecký kouč Zdenko Frťala.

1. AC Sparta PrahaSparta 29 23 4 2 66:25 73
2. SK Slavia PrahaSlavia 29 21 6 2 60:22 69
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 29 18 5 6 64:33 59
4. FC Baník OstravaOstrava 29 13 5 11 46:37 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 29 12 7 10 49:45 43
6. 1. FC SlováckoSlovácko 29 11 7 11 37:38 40
7. FC Slovan LiberecLiberec 29 10 9 10 44:44 39
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 29 10 7 12 39:41 37