Plzeňský útočník Tomáš Chorý překonává libereckého brankáře Václava Hladkého v...

Plzeňský útočník Tomáš Chorý překonává libereckého brankáře Václava Hladkého v ligovém utkání. | foto: Petr EretMAFRA

Slavia zvládla boj o 2. příčku a postrašila Plzeň, Sparta zase nevyhrála

• 370
Slávističtí fotbalisté udělali důležitý krok k druhému místu, příště mohou udělat rozhodující a navíc ještě zažehli naději na obhajobu titulu. V 20. kole první ligy otočili skóre proti Olomouci v přímém souboji o stříbro a utrhli se na pět bodů. Čtvrtá Sparta po třetí remíze 1:1 za sebou ztrácí na slávisty sedm bodů a v sobotu se hraje derby. A sedm bodů je nově rozdíl i mezi první Plzní a Slavií.

Slavia proti Olomouci od 54. minuty prohrávala, když po zaváhání Bořila utekl stoperům Hála a prostřelil Koláře mezi nohama. Dvacet minut to pro Olomouci vypadalo nadějně.

Pak však slávisté zjednodušili hru a po centrech z rohů skóre otočili. Druhý a vítězný gól střídajícího Tecla musel posvětit videorozhodčí, protože pomezní mu při střele zblízka odmával ofsajd. Třetí gól přidal další náhradník Van Buren.

Tabulka střelců

1. Krmenčík (Plzeň) 12 gólů
2. Milan Škoda, Tecl (oba Slavia) 9
3. Ikaunieks (Jihlava) 8
4. Vaněček (Teplice), Zajíc (Slovácko), Holenda (Dukla), Wágner (Karviná) všichni 7
5. Mebrahtu (Mladá Boleslav), Baroš (Ostrava), Josef Šural (Sparta), Budínský (Karviná), Jovovič (Jablonec) všichni 6

Slavia má tak našlápnuto ke druhé příčce znamenající předkolo Ligy mistrů  a ještě postrašila Plzeň, která zase nevyhrála. V druhé části sezony ve třech zápasech získala jen dva body, naposled remizovala doma s Libercem 2:2, když dvakrát vedla.

Sparta se ani po výměně velmi neúspěšného trenéra Stramaccioniho nezvedla, při premiéra Pavla Hapala nevyhrála ani v Karviné.

Ne, nejde to. Po vydřeném vítězství nad Libercem sparťanští fotbalisté nedokážou v první lize zvítězit.

Na Slovácku 1:1, s Brnem 1:1, v Karviné 1:1. S týmy, které bojují o záchranu nejenže během tří kol ztratili šest bodů, ale ani nikoho nepřehráli. To je alarmující.

Nepomohla ani změna trenéra. Pavel Hapal vrátil do základní sestavy veterána Lafatu, od začátku hrál i Kulhánek a první poločas odehrál tým ještě slušně, po gólu Kangy vedl. Ale co druhá půle? Karviná dominovala, měla velký tlak, z něhož se sparťané nedokázali vymanit. Nedokázali hrozit z brejků, nedokázali nic.

„Když dostanete gól tři minuty před koncem, je to ztráta. Na druhou stranu máme před sebou derby a budeme se snažit to zvládnout. Co se týče nasazení a bojovnosti, to bylo v pořádku, chyběla mi trochu větší kvalita a přehled ve finální fázi,“ řekl sparťanský kouč Hapal.

Karviná na jaře získala už osm bodů, přesto je jen tři body od sestupové příčky. Daří se totiž i dalším týmům, které byly ve spodku tabulky. Jihlava čtyřikrát vyhrála, v páteční předehrávce na Dukle (3:1) dala podruhé za sebou tři góly.

Zmátořila se Mladá Boleslav, který v přímém souboji dvou ohrožených týmů deklasovala domácí Brno. Všechny tři branky padly během úvodní půlhodiny, dvě dal Valenta, jednou se trefil Pauschek. Pro nového kouče Webera i celý tým je to po šesti porážkách velká vzpruha.

Naopak Brno znehodnotilo výkon i výsledek ze Sparty (1:1) a kleslo o skóre na předposlední příčku, z níž se zvedlo Slovácko po vybojované výhře nad Bohemians.

Zlín pod novým koučem Petrželou prohrál i druhý zápas, v Teplicích podlehl po boji 1:2. Pro Teplice to bylo velmi důležitá výhra, odkočily osmi týmům, které bojují o záchranu.

Nepolepšil si Baník, který podlehl v Jablonci a na příčku zajišťující záchranu ztrácí sedm bodů. Naopak Jablonec vyhrál i čtvrté utkání na jaře a už je těsně za Spartou.