Jihlavský záložník Jakub Fulnek si vede míč a snaží se přejít přes slávisty...

Jihlavský záložník Jakub Fulnek si vede míč a snaží se přejít přes slávisty Josefa Hušbauera a Jana Sýkoru. | foto: ČTK

Jihlava - Slavia 1:0, šok na úvod jara, poslední porazil obhájce titulu

• 466
Premiéra nového trenéra slávistických fotbalistů Jindřicha Trpišovského dopadla neslavně. Obhájce titulu a druhým tým tabulky v úvodním jarním kole podlehl v Jihlavě 0:1. Vítězové, které poprvé vedl Martin Svědík, se odpoutali z poslední příčky.

V ryze zimním počasí vstřelil jedinou branku duelu domácí Pavel Dvořák, trenér Jindřich Trpišovský na Vysočině prohrál už podruhé v sezoně.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Naposledy byl totiž v Jihlavě na začátku října a ještě v roli libereckého kouče musel skousnout překvapivou porážku 1:3.

Teď přivezl na stejný stadion svůj nový tým - pražskou Slavii, se kterou má velké plány. Jenže místo avizovaného totálního fotbalu to byl ze strany hostů spíš totální zmar. A hlavně: hodně nepovedená premiéra nového trenéra.

Všechno začalo už po deseti minutách, kdy slávisté otevřeli svou pravou stranu hřiště. Ikaunieks od lajny přihrál na volného Dvořáka, který přesnou trefou prostřelil brankáře Koláře, jednoho z nováčků v sestavě hostů..

„Zase jsme dostali gól z první střely, navíc ze situace, která nás trápila už během přípravy,“ litoval Trpišovský, trenér Slavie.

Ta nastoupila v Jihlavě v novém. Proti poslednímu podzimnímu duelu s Baníkem Ostrava figurovalo v její základní sestavě hned šest nových jmen. Zůstali jen Frydrych, Ngadeu, Zmrhal, Hušbauer a Škoda.

S týmem vůbec nedorazili Souček a Pokorný, které skolila viróza. A největší překvapení v základu? Zřejmě teprve devatenáctiletý záložník Bucha, vedle kterého hrál od úvodní minuty i křídelník Mingazov.

Právě on měl v prvním poločase velké šance Slavie. Dvakrát hlavičkoval z vyložené pozice po centru z levé strany, jenže pokaždé mimo. Stejně dopadl i útočník Škoda a smůlu měl levý bek Sýkora, jehož rány dvakrát domácí zablokovali na brankové čáře.

Hře Slavie chyběla lehkost, nevyrovnala se domácím ani v bojovnosti, a jestli trenér Trpišovský celou zimu pracoval na novém herním systému, nebylo to znát.

Výjimkou byl asi pouze gólman Kolář, jenž operoval hodně, až nezvykle vysoko a při svých výbězích k polovině hřiště značně riskoval. A měl i kupu štěstí, když ho ve druhém poločase rozhodčí nevyloučil za faul na Ikauniekse, asi pětatřicet metrů před bránou.

Tou dobou už se v Jihlavě nehrálo na zeleném trávníku, ale na řádně promrzlém a zasněženém terénu. Chumelit začalo ještě před úvodním hvizdem a na hře to bylo především po přestávce hodně znát. Fotbalisté klouzali, reflexní oranžový balon se zadrhával a prostor pro kombinaci nebyl.

„I proto jsem před zápasem říkal, že je lepší hrát se Slavií hned. Vím, že je v Jihlavě touhle dobou podobné klima. A také jsme hráli proti mužstvu, které ještě není po příchodu nového trenéra tak sehrané,“ uvedl domácí kouč Martin Svědík.

Hrál sice poslední tým ligy proti druhému, ale že by si favorit vytvořil ve druhém poločasu konstantní tlak? Řadu vyložených šancí?

Nejblíž měl ke gólu asi Hušbauer, který krásně vystřelil zpoza vápna a pozorný Rakovan ho vychytal, stejně dobře zareagoval i proti pokusu Stocha. A štěstí měl při jeho standardce těsně za hranicí velkého vápna, po které míč doskákal vedle tyče.

„Každá ztráta je špatná a je to komplikace, ale pro mě je asi to největší zklamání, že jsme nedali ani gól,“ dodal Trpišovský.

Jihlava - Slavia 1:0

Branky: 10. P. Dvořák. Rozhodčí: O. Pechanec - R. Kotík, J. Kříž. ŽK: 44. T. Schumacher, 56. D. Ikaunieks - 49. J. Sýkora, 63. O. Kolář, 90. D. Danny, 90. S. Deli. Diváci: 3 789 (84 % z kapacity 4 500)

Jihlava: M. Rakovan - L. Vaculík (65. L. Holík), P. Tlustý, P. Buchta, T. Schumacher - J. Fulnek (83. J. Klíma), J. Urblík, P. Dvořák, V. Ljovin, L. Zoubele (86. D. Štěpánek) - D. Ikaunieks

Slavia: O. Kolář - M. Frydrych (73. D. Danny), O. Kúdela, S. Deli, J. Sýkora - R. Mingazov (46. M. Stoch), P. Bucha, J. Hušbauer (78. T. Necid), M. Ngadeu Ngadjui, J. Zmrhal - M. Škoda

1. AC Sparta PrahaSparta 29 23 4 2 66:25 73
2. SK Slavia PrahaSlavia 29 21 6 2 60:22 69
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 29 18 5 6 64:33 59
4. FC Baník OstravaOstrava 29 13 5 11 46:37 44
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 29 12 7 10 49:45 43
6. 1. FC SlováckoSlovácko 29 11 7 11 37:38 40