Žižkov může letět za Pohárem UEFA až do Asie

  • 5
Ženeva - Až do střední Asie může poslat žižkovské fotbalisty zítřejší los předkola Poháru UEFA. Jedním ze čtveřice možných soupeřů, které jim přisoudilo dnešní předběžné rozdělení do regionálních skupin, je totiž tým Kairat Almaty, další možnosti vedou do Slovinska, na Maltu či do San Marina. Olomouc se může utkat s bývalým soupeřem Sparty moldavským Zimbru Kišiněv, ale může cestovat i na Faerské ostrovy, do Bosny či do Finska. Losovat se bude zítra v poledne v Ženevě, kam bude upřena také pozornost hráčů Sparty, kteří čekají na soupeře pro druhé předkolo Ligy mistrů.

Všechny tři české kluby jsou na základě dřívějších výsledků nasazeny a při pohledu na listinu účastníků je zřejmé, že diváci v úvodu nové sezony nemohou čekat příliš atraktivní soupeře. Zato je pravděpodobné, že se některému z týmů nepodaří vyhnout nepopulární cestě na východ. Země z Balkánu a z bývalého Sovětského svazu mají mezi nenasazenými kluby početné zastoupení.

Poprvé budou v osudí i mužstva z dalekého Kazachstánu, který byl letos na jaře přijat do UEFA, přestože většina jeho území už leží v Asii. Premiéře týmu Kairat Almaty by mohla asistovat i Viktoria Žižkov, kterou předběžné rozdělení postavilo mezi nasazené celky ve skupině číslo 9.

Možní soupeři Žižkova:
NK Gorica (Slovisko)
FC Birkirkara (Malta)
FC Kairat Almaty (Kazachstán)
SP Domagnano (San Marino)

Žižkovský ředitel Ivan Horník by bral soupeře ze San Marina. "Byl by to určitě nádherný výlet a přitom velmi příjemný soupeř, přes kterého by nemělo být problémem postoupit do hlavní soutěže," řekl Horník. "Ale cestovat třeba tu obrovskou dálku do kazachstánské Alma-Aty,  to by moc příjemné nebylo. Soupeř velká neznámá a navíc, cesta by se pořádně prodražila. A fotbalově by nás určitě nic lehkého nečekalo ve Slovinsku."

Olomouc se dlouhé cestě nebrání
Olomouc se může vrátit do Moldavska, kde v roce 1999 hrála v předkole Poháru UEFA s podněsterským Šerifem Tiraspol. Tentokrát se jí nabízí nejznámější klub v zemi Zimbru Kišiněv, který už dvakrát hrál proti Spartě.

Možní soupeři Olomouce:
Myllykosken Pallo-47 (Finsko)
FC Zimbru Kišiněv (Moldavsko)
FK Sarajevo (Bosna)
KÍ Klaksvík (Faerské ostrovy)

V Olomouci by na rozdíl od Žižkova cestu k nejvzdálenějšímu soupeři na Faerské ostrovy brali. "Myslím si totiž, že ten ostrovní klub by pro nás byl nejpřijatelnější fotbalovou překážkou," poznamenal olomoucký ředitel Jiří Kubíček. "Jehom ne proboha ten Kišiněv, to je hodně silné mužstvo. Sarajevo taky nic snadného, možná tak ještě ti Finové. Uvidíme."

Jediné předkolo Poháru UEFA se hraje 15. a 29. srpna.

Sparta by se mohla srazit se Žilinou
Sparta se díky bodovému koeficientu vyhne obávaným protivníkům, jakými jsou Dynamo Kyjev, FC Bruggy, či Boavista Porto. I ve spodní polovině jsou však nepříjemní soupeři jako například Dinamo Bukurešť, nebo Žilina, která získala na Slovensku mistrovský titul pod vedením českého kouče Leoše Kalvody. Sparta bude hrát první zápas už 31. července a odvetu o týden později.

Možní soupeři pro Spartu ve druhém předkole LM:
FC Dinamo Bukurešť (Rum.), Hammarby IF FF (Švédsko), MŠK Žilina (Sloven.), Zalaegerszegi TE (Maďarsko); z prvního předkola mohou postoupit: FC Skonto (Lotyšsko), APOEL Nicosia FC (Kypr), Tampere United FC (Fisnko), FC Torpedo Kutaisi (Gruzie), FC Šerif Tiraspol (Moldávie), ÍA Akranes (Island), FC Belšina Bobruisk (Bělorusko), FBK Kaunas (Litva), Shelbourne FC (Irsko), FK Vardar (Makedonie), Hibernians FC (Malta), Barry Town AFC (Wales), FC Flora (Estonsko), FC Pyunik (Arménie), FK Željezničar (Bosna), Portadown FC (S. Irsko), B36 Tórshavn (Faer. ostrovy), KS Dinamo Tirana (Albánie), F91 Dudelange (Lucembursko), FC Ženis Astana (Kazachstán)

Slovan Liberec je v Lize mistrů nasazen až do třetího předkola, Slavia Praha v Poháru UEFA pak půjde přímo do hlavní soutěže.

Los Ligy mistrů: Barcelona, Dortmund, Inter, Slavia

17. září: Inter Milán - Slavia 1:1, 2. října: Slavia - Dortmund 0:2,
23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00