Fanoušci FK Sarajevo na Letné v létě 2011. Letos z Bosny dorazí do Plzně, ale od klubového rivala Željezničaru.

Fanoušci FK Sarajevo na Letné v létě 2011. Letos z Bosny dorazí do Plzně, ale od klubového rivala Željezničaru. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Soupeř Plzně je doma suverén, ale v Evropě už dlouho nic neznamená

  • 0
Před jedenačtyřiceti lety vyhrál jugoslávskou ligu. Před osmadvaceti byl v semifinále Poháru UEFA. Před osmi lety poslal do světa Edina Džeka, dnes jednoho z elitních útočníků Evropy. To všechno je Željezničar Sarajevo, soupeř fotbalistů Plzně ve 2. předkola Evropské ligy.

"Jedná se o suveréna své země, kvalita je nesporná," říká plzeňský kouč Pavel Vrba.

Željezničar Sarajevo je nejúspěšnějším bosenským klubem. Získal šest titulů, z toho tři za poslední čtyři sezony.

Bosenská média však svému mistru proti Plzni nedávají příliš šancí.

Željezničar Sarajevo

Rok založení: 1921
Klubové barvy: modrá a bílá
Web: http://fkzeljeznicar.ba
Největší úspěchy: mistr jugoslávské ligy 1972; 6x mistr bosenské ligy (1998, 2001-02, 2010, 2012-13), 5x vítěz domácího poháru (2000-01, 2003, 2011-12)
Stadion: Grbavica kapacita 16 100 diváků
Trenér: Amar Osim
Současné opory: Muamer Svraka, Josip Kvesič, Samir Bekrič, Armin Hodžič

"Tým z Grbavice neměl na los ani tentokrát štěstí," napsal server avaz.ba.

"Soupeř je favoritem, to je jasné," citoval portál klix.ba trenéra sarajevského klubu Amara Osima.

Klub založili v září 1921 pracovníci železničních drah, přezdívá se mu Željo či Plavi.

Jeho největším úspěchem v éře Jugoslávie je mistrovský titul z roku 1972, k němuž ho dovedl legendární trenér Ivica Osim.

V sezoně 1984/1985 Željezničar postoupil až do semifinále Poháru UEFA, od rozpadu Jugoslávie se mu však v evropských pohárech příliš nedaří. V loňské sezoně vypadl úřadující bosenský mistr v třetím předkole Ligy mistrů s Maccabi Tel Aviv po výsledcích 0:2 a 0:6.

Na aktuální soupisce jsou takřka výhradně hráči z Bosny a Hercegoviny či z dalších postjugoslávských republik, exotickou výjimkou je Japonec Eišun Jošida.

K nejslavnějším odchovancům Željezničaru patří Ivica Osim, Mehmed Baždarevič či Edin Džeko.

Los mistrovství Evropy

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko. Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko. Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy D. Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy C, Česko. Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy B. Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy A, Portugalsko, Francie, Německo.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).