Sparťané před pohárem uvidí poutní místo

• 3
Široki Brijeg - Turisty ze Spojených států nebo z Austrálie budou potkávat fotbalisté Sparty až za tři týdny přiletí k odvetě 1. kola Poháru UEFA do Bosny a Hercegoviny. Do Medžugorje, kde by měli před zápasem se Širokim Brijegem bydlet, se vypravují lidé z celého světa, aby viděli místo zjevení Panny Marie. "Místní tomu udělali velkou popularitu a vystavěli tady spoustu hotelů," poznamenává Jan Hála, který pro letenský klub zajišťuje veškeré zájezdy.

V Širokim Brijegu totiž není hotel, kam by se vměstnalo mužstvo, fanoušci, zástupci sponzorů i novináři. Proto výprava bude bydlet buď ve světoznámém poutním místě, nebo v Mostaru, který leží zhruba dvacet kilometrů východně od dějiště zápasu. Medžugorje je vzdáleno dalších patnáct kilometrů.

V Širokim Brijegu žije zhruba sedm tisíc obyvatel, chorvatských katolíků i pravoslavných Srbů. Starobylým městečkem protéká říčka Lištica.

Nejbližší letiště je v Mostaru, odkud sparťané budou cestovat autobusem. "Nebude to žádný problém, v Bosně už všechno funguje bez potíží," říká Hála, který se byl na místě podívat, aby situaci pro Spartu zmapoval.

"I když pozůstatky války jsou tady vidět, v domech jsou díry, někde zůstaly ruiny," dodává Hála. Symbolem války v oblasti jsou trosky kamenného mostu v Mostaru, který byl rozbombardován.

Fotbalisté ze Širokého Brijegu nepatří ke slavným klubům ani v Bosně a Hercegovině. Místní nejvyšší soutěž hrají teprve třetím rokem. Po pěti kolech je tým třetí, má stejně bodů jako vedoucí FK Sarajevo.

V minulé sezoně skončil Široki Brijeg druhý za mistrovským Železničarem Sarajevo. Přemožitel Olomouce v předkole Poháru UEFA, FK Sarajevo, byl až třetí.

V předloňském ročníku skončil Široki Brijeg na sedmém místě ve dvaadvacetičlenné soutěži, která má teď o dva týmy méně. "Letos chtějí ligu vyhrát. Mají proto předpoklady i peníze," zjistil Hála.