TO SNAD NE. Sparťanský kapitán David Lafata lituje remízy s Häckenem.

TO SNAD NE. Sparťanský kapitán David Lafata lituje remízy s Häckenem. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Sparta - Häcken 2:2, Lafatovy góly na vítězství nestačily

• 232
Sparťanští fotbalisté vedli o dvě branky, průměrného soupeře v poli přehrávali, přesto jejich start do nového ročníku skončil značně rozpačitě. V úvodním utkání 2. předkola Evropské ligy doma remizovali se švédským BK Häcken 2:2.

Oba sparťanské góly dal kapitán Lafata a na Letné bylo veselo. Ale jen chvíli. Pak hosté dvakrát udeřili.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Přitom výhra o dva góly bez obdržené branky by byla slušným výsledkem, jenže ten teď má k dispozici soupeř. V odvetě za týden v Göteborgu musí sparťané vyhrát, případně remizovat od stavu 3:3, což bude velmi obtížné.

Sparťanští fanoušci během zápasu vyvěsili transparent "Pohárová cesta začíná. Kam ještě zavítáme?" Asi už jen do Göteborgu, milí sparťané, pokud nepřijde výrazné zlepšení.

Přitom dlouho se hrálo na jednu bránu, domácí měli spoustu střel, rohů, vydali hodně sil, ale měli jen málo vyložených šancí. Přesto dali dva góly.

První padl po nevinné akci. Lafata si zpracoval míč, odskočil si od obránce, kteří mu nechali prostor, protože čekali přihrávku. On však z dvaceti metrů vypálil. Už předtím to zkoušel z dálky, gólman rána jen vyrazil a byla z toho šance Hušbaeura.

Druhý po střele Hušbauera, jenž se pěkně uvolnil na levé straně pokutového území, jeho střelu brankář vyrazil a Lafata zblízka doklepl. Pak Hušbauer střídal a začala zkáza.

Krátce po druhém Lafatově zásahu hosté z ojedinělého brejku snížili. Sparťanská obrana pustila do sóla Mohamedda, který se trefil mezi nohy Vaclíka. A pak po nedůrazné hře ve vlastní vápně se utěšeně do šibenice trefil střídající Makondele.

Premiérový ostrý start sparťanů v nové sezoně nenabídl fotbalovou krásu, ale spíš jen urputnou snahu. Hráčům chyběla lehkost, často i přesnost, bojovali s nervozitou. První půle byla lepší než druhá, v níž začali zmatkovat a nakopávat míče.

I tak si vypracovali několik slibných možností. Hušbauer měl dokonce dvě tutovky, ale pokaždé mu do střely skočil obránce.

Tým předvedl svižný úvod, neuběhla ani minuta, když po Hušbauer chytře pustil míč mezi nohama a Kadlec utekl obráncům. Jenže k jeho přihrávce se Přikryl nedostal.

Domácí hráli dopředu vlastně pořád, hru znovu režíroval Matějovský, který dostal přednost před Vackem. Ale ani on se nevyvaroval nepřesností. I proto útoky končily před pokutovým územím. A když už je urputná obrana soupeře pustila k zakončení, tak bylo chabé.

Standardními situacemi si sparťané nepomohli, protože centr letěl buď na prvního bránícího hráče, nebo byl naopak výrazně přetažený.

Většině hráčů se zápas příliš nepovedl, snad jen Holek, Vácha, Hušbauer, Kadlec a Lafata zahráli standard.

Hosté se první poločas soustředili výhradně na defenzívu, bránili ve všech hráčích a do útoku se dostali jen sporadicky. Vaclíka ohrozili jen ve 35. minutě po dlouhém nákopu z hloubi pole, ale El Kabir hlavičkoval nad.

Po přestávce byli mnohem odvážnější, ofenzivních výpadů předvedli mnohem víc a dvakrát se dočkali. Vácha si na vlastní polovině nechal sebrat míč a El Kabir vymyslel kolmici na Mohammeda. A z další akce dali druhý gól.