Mladí sparťaně budou hrát na turnaji Fotbalem k přátelství

Mladí sparťaně budou hrát na turnaji Fotbalem k přátelství | foto: Fotbalem k přátelství

Mladí sparťané budou hrát v Miláně na turnaji oslavujícím přátelství

  • 0
Milán bude poslední květnový víkend hostit nejenom finále Ligy mistrů, ale také mezinárodní turnaj v malém fotbale pro třináctileté a čtrnáctileté hráče. Česko bude zastupovat Sparta. Soutěž je úzce spojená právě s Ligou mistrů.

Turnaj se bude hrát v rámci programu „Fotbalem k přátelství“, jehož ambasadorem je Franz Beckenbauer. Právě se slavným německým obráncem se osobně potkají finalisté.

Na koho sparťané narazí, určí los. Turnaje se zúčastní například Boca Juniors, Fluminense, Schalke, Inter Milán nebo Atlético Madrid.

„Už loni jsme se turnaje zúčastnili. Konal se v Berlíně a byl skvěle obsazen. V letošním roce vypadá seznam týmů ještě lépe,“ přemítal sparťanský trenér Jan Kopáňko.

A sparťanský kapitán Šimon Gabriel doplnil: „Přál bych si zahrát proti Atlétiku Madrid a Boce Juniors. Nastoupit proti jihoamerickému týmu, to se nestává běžně ani dospělým hráčům v Evropě.“

Ale nejde jen o sportovní hledisko. Cílem projektu „Fotbalem k přátelství“ je ukázat dětem, že i soupeři na hřišti mohou být v běžném životě kamarádi, kteří by se měli navzájem respektovat a ctít.

Turnaj pro všechny mladé účastníky vyvrcholí finálovým zápasem Ligy mistrů, kterého se osobně zúčastní a uvidí ho na vlastní oči.

Mladí fotbalisté se také setkají se slavnými hráči a vybranému týmu předají Pohár devíti hodnot.

Trofej má podobu mladého fotbalisty, který na ramenou drží veliký míč, symbolizující Zemi - budoucnost je v rukách mladých a právě na nich záleží, jaké budou vyznávat hodnoty a jak se světem naloží.

O tom, který z účastníků Ligy mistrů pohár dostane, rozhodnou fanoušci. Hlavním kritériem jsou aktivity na poli dobročinnosti. Vyhrát má tým, který se nejvíc angažuje a pomáhá sociálně slabým a jehož hráči jdou příkladem ve společnosti.

„Pohár devíti hodnot je skvělým nápadem. A to nejen pro mládež přímo zapojenou do programu, ale pro všechny, kdo o této iniciativě vědí. Rád bych k hlasování pozval co nejvíce lidí,“ vzkázal Beckenbauer.

Hlasování probíhá na facebookem profilu programu „Fotbalem k přátelství“.

V rámci projektu se už v pátek na Strahově odehraje zápas Sparta - Hradec Králové. Oba dětské týmy společně oslaví Mezinárodní den fotbalu a přátelství. Mladí fotbalisté si vymění náramky přátelství, symbol programu. Tím dají najevo respekt a úctu k soupeři.

Slavia v Lize mistrů

23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00.

Kvalifikace o Euro 2020

14. listopadu: Česko - Kosovo od 20:45, 17. listopadu: Bulharsko - Česko od 18:00.

Postup na ME 2020 už mají jistý Belgie, Itálie, Rusko, Polsko, Ukrajina a Španělsko.