Aurélien Tchouaméni (Monako) slaví gól proti Spartě.

Aurélien Tchouaméni (Monako) slaví gól proti Spartě. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Sparta - Monako 0:2, Liga mistrů se vzdaluje, domácí rozhodil gól z rohu

• 814
Naděje na Ligu mistrů zhasíná. Sparťanští fotbalisté v úvodním utkání 3. předkola podlehli doma Monaku 0:2. Inkasovali hloupé góly ze standardky a po nedohrané obranné situaci.

Úspěšnější z dvojice bude dál žít sen o Champions League, poražený se musí spokojit s Evropskou ligou, což je i tak pro Spartu příjemná jistota.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Není pravděpodobné, že by souboj příští středu v Monaku otočila. Třetí tým francouzské ligy minulé sezony svého protivníka převyšuje. Sparta by k postupu do play off musela vyhrát o tři branky.

V domácím utkání se dostala ke dvěma nadějným možnostem a do jedné velké šance. Tu na zadní tyči zapomenutý Hložek ve 23. minutě po centru Wiesnera neproměnil. Za stavu 0:0 to byla jeho velká chyba.

Přitom si sparťané nevedli špatně, se soupeřem drželi krok, měli dobré pasáže, které střídali s těmi, během nichž se bránili. Dokázali si poradit s rychlými výpady, ale inkasovali ze standardky, což byla další velká chyba. Takové kvalifikace o Champions League neodpouští.

Krátce před poločasem si ruský záložník Golovin dal na čas s rozehráním rohu, na prudký centr mezi penaltou a malým vápnem naběhl Tchouaméni a hlavou trknul do míče.

Když běžel oslavovat pod tribunou, létaly k němu nadávky, urážky i rozlité pivo. Francouzský záložník tmavé pleti vzápětí signalizoval, že byl rasisticky urážený a se spoluhráči odmítal pokračovat. Po čtyřminutovém přerušení hra pokračovala, chvílemi za ohlušujícího pískotu publika směrem k hostujícím hráčům.

Gól i incident pokazil sympatický dojem z výkonu sparťanů, kteří byli oslabeni o čtyři hráče základní sestavy. Chyběli oba Krejčí, přičemž ten starší z nich prodělal z neděle na pondělí plicní embolii. Höjer je po operaci lýtka, k dispozici nebyli ani Štetina s Čelůstkou.

Pauza kvůli rasismu. Na Spartě se chvíli nehrálo, fanoušci hučeli na střelce

I bez nich si domácí počínali nebojácně, po křídlech se dostávali k soupeřovu vápnu. Ale tam už si až na výjimky poradit nedokázali.

Pro Monako to byl první soutěžní zápas nové sezony. Bylo vidět, že si hosté nejsou úplně jistí, že měli v úvodních minutách respekt, ale taky šlo vypozorovat, že individuálně byli na jiné úrovni než jejich protivníci. Hodně rychlí, silní v soubojích, technicky zdatní.

Především po zisku míče byli nebezpeční, následoval okamžitý úprk dopředu v pěti šesti hráčích. V prvním poločase to domácí ještě dokázali zastavit, případně zakončení pokryl brankář Nita.

Ale po hodině hry už hosté jeden z brejků využili. Po ztrátě míče u pokutového území Monaka se hosté rychle přesunuli, do šance se probil Volland, ale jeho přízemní střelu Nita vyrazil. Jenže sparťané nedokázali  odvrátit do výšky odražený míč, ten se dostal zpátky k německému útočníkovi, který ho zblízka uklidil do sítě.

Sparťané se snažili, nevzdávali se, hráli hodně s míčem, ale na dostřel je hosté nepouštěli. Vzadu se domácí museli mít na pozoru, po ztrátách a nepřesnostech čelili rychlým kontrům, z nichž Monako mohlo udeřit potřetí.