Radost libereckých fotbalistů Kamsa Mary (vlevo) a Júsufa Hilála (vpravo) ze...

Radost libereckých fotbalistů Kamsa Mary (vlevo) a Júsufa Hilála (vpravo) ze vstřelené branky proti Gentu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberec - Gent 1:0, domácí držel skvělý Nguyen, rozhodl gól Júsufa

• 111
Liberečtí fotbalisté se vrátili po čtyřech letech do Evropské ligy vítězně. U Nisy v prvním kole základní skupiny porazili belgický Gent díky brance útočníka Júsufa Hilála 1:0. Skvěle se předvedl i brankář Filip Nguyen.

Liberecký gólman pochytal několik velkých šancí soupeře. V prvním poločase ho jednou zachránila tyč, ale jinak byl bezchybný, Slovanu hodně pomohl.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

Příště jede Liberec do Bělehradu, kde narazí na Crvenou zvezdu. Srbský tým v úvodním utkání skupiny prohrál v Hoffenheimu 0:2.

Liberec čekal na návrat do evropských pohárů stejně dlouho jako Sparta. Naposledy byl ve skupině před čtyřmi lety, v sezoně 2016/17. Letos se tam dostal přes litevský Riteriai, rumunské FCSB a kyperský APOEL Nikósie.

A právě poslednímu zápasu v předkole byl podobný i ten první v hlavní fázi. Soupeř měl pod Ještědem víc šancí než domácí, přesto odjíždí poražený.

V úvodu zazdil dvě velké šance: nejprve Bukariho vychytal Nguyen a za dvě minuty Jaremčuk s libereckým gólmanem přehodil i branku. Až v 21. minutě poprvé zahrozili i Severočeši.

Po chybě bývalého slávistického obránce v dresu Gentu Ngadeua se dostal do úniku Mosquera a po následném Beranově centru vložil do Hilálovy střely v poslední chvíli nohu obránce.

V 28. minutě měli znovu štěstí domácí, které zachránila tyč po Fortunově střele. Prakticky z protiútoku ale udeřil Liberec. Po Mosquerově centru se do odraženého míče opřel Koscelník a Hilál jej zblízka usměrnil do sítě. Bahrajnský útočník navázal na góly z předkol proti FCSB a Riteriai.

Těsně před pauzou při nebezpečném brejku zasáhl na poslední chvíli domácí stoper Tijani. I po přestávce udávali tempo hosté a postupně zvyšovali tlak. V 47. minutě přestřelil Kleindienst, stejně se vedlo po hodině hry Fortunovi. Mezitím Liberečtí s vypětím sil zblokovali dva nebezpečné pokusy.

Liberci pak pomohla trochu srovnat hru tři střídání, na trávník se poprvé dostala i nová posila Slovanu Sadílek. V závěru však hosté opět stupňovali nápor a Severočechy musel znovu podržet Nguyen. V 79. minutě vytáhl hlavičku střídajícího Depoitreho a pak vyběhl proti Niangbovi.

Liberec, který byl před přerušením české ligy na pátém místě s tříbodovou ztrátou na třetího, vstoupil do evropských pohárů jako jedeiný z tuzemských zástupců vítězně. Gent navázal na nepříliš povedený vstup do sezony: po devíti kolech je v domácí soutěži až třináctý.