Nulová tolerance k výtržnostem. Tvrdík naléhá: Ať už se to neopakuje

SLÁVISTICKÉ PYRO. Fanoušci z Česka se před utkáním v Genku bavili s pyrotechnikou. | foto: AP

10 2019
Nečekaně přišel na tiskovou konferenci před utkáním proti Chelsea a znovu apeloval na fanoušky: „Věřím, že zavřené sektory máme naposledy.“ Slávistický šéf Jaroslav Tvrdík navázal na schůzku se zástupci Tribuny Sever, která má na svědomí největší excesy.

Evropská fotbalová unie (UEFA) uzavřela pražskému klubu část hlediště, konkrétně sektory 106, 107 a 108 na tribuně za bránou u Vladivostocké ulice. Na čtvrteční úvodní čtvrtfinále Evropské ligy nesmí přibližně 1 900 diváků, kteří si už dřív koupili lístek. Peníze jim Slavia vrací. 

„Mezi fanoušky, kteří se nedostanou na stadion, panuje velká míra rozhořčení. Dlouho mě nic tak nemrzelo. Je to smutná situace, ale věřím, že ji zažíváme naposledy, že pro nás pro všechny bude poučením,“ prohlásil Tvrdík ve čtvrtek odpoledne. 

Tři uzavřené sektory na severní tribuně stadionu Slavie

Tři uzavřené sektory na severní tribuně stadionu Slavie

Slavia dostala trest za výtržnosti fanoušků během únorového utkání 1. kola vyřazovací fáze Evropské ligy proti Genku (0:0).

Pyká za používání pyrotechniky, za házení předmětů na hrací plochu, za výtržnosti obecně, což UEFA v rozhodnutí definuje jako „jakoukoli absenci pořádku nebo disciplíny vypozorovanou uvnitř stadionu nebo v jeho okolí“, a za blokování schodiště.

„Verdikt UEFA jsme ve vedení přijali, dostali jsme ho i za celkem čtrnáct vhozených předmětů na hrací plochu, jednalo se o plastové kelímky, zapalovače, baterky, které dvakrát zasáhly rozhodčího a v jednom případě i hráče. Obdrželi jsme ho i za vulgární napadení UEFA během zápasu. Pro takové chování nemáme žádnou toleranci,“ zdůraznil Tvrdík den před utkáním proti Chelsea.

Předseda představenstva Slavie se už v pondělí setkal se zástupci fanoušků proto, aby si klub a skalní příznivci z Tribuny Sever vyjasnili, jak dál.

„Pokud by se totiž prokázalo jakékoliv porušení návštěvního řádu a pravidel během zápasu s Chelsea, hrozilo by Slavii velmi vážně uzavření celého stadionu,“ podotkl slávistický mluvčí Michal Býček.

Organizační pokyny pro fanoušky na duel s Chelsea

Slavia žádá fanoušky, aby na stadion přišli včas, ideálně hodinu před výkopem, který je stanoven na 21.00.

"Fanoušci, kteří mají lístek na Tribunu Františka Pláničky a jí přiléhající polovinu hlavní Tribuny J. W. Maddena musí využít vstup číslo 4.

Zbytek hlavní tribuny, tribuna Sever a tribuna Východ musí využít vstupy 1 a 2. Tentokrát z bezpečnostních důvodů nebude možné projít vnitřkem stadionu," upozornil Slavia. Podrobné informace najdete na klubovém webu.

Tvrdík posléze uvedl, že zástupci klubu a fanoušků probírali čtyři zásadní body. Obě strany odsoudily házení jakýchkoliv předmětů na trávník, používání pyrotechniky a slovní napadání představitelů UEFA, fotbalové asociace a klubů.

„Jen o čtvrtém bodu dál diskutujeme. Jde o stání na schodech, vzhledem ke specifikům stadionu je to pro nás problematická situace,“ přiznal Tvrdík.

 „Zastávali jsme názor, že umístit security přímo na Tribunu Sever by mohlo vyvolat konflikt, spíš než zajistit bezpečí. Chceme fanoušky poprosit o shovívavost.“ Schody, na kterých podle regulí UEFA nemá nikdo co dělat, budou natřeny na žluto a na pořádek přímo na nich bude dohlížet zvýšený počet pořadatelů.

09.dubna 2019 v 20:42, příspěvek archivován: 10.dubna 2019 v 15:39

Vcerejsi jednani povazuji za zasadni krok v dialogu mezi klubem a Tribunou Sever. Probrali jsme zavery rozhodnuti disciplinarni komise k zapasu s Chelsea. Dosahli jsme spolecne vyzvy k fans, uplne shody na trech bodech ze ctyr a hledani reseni u ctvrteho. Dekuji vsem ucastnikum.

„Věříme, že si fanoušci tento svátek fotbalu užijí se vším všudy a vyhnou se jakémukoliv chování, které by mohlo Slavii poškodit. A nejen Slavii, ale i je samotné,“ připomněl slávistický mluvčí uzavření sektorů.

Klub, Tribuna Sever i další fanouškovské organizace vydaly společné prohlášení, ve kterém vyzvaly návštěvníky utkání, aby se především zdrželi vhazování předmětů na hřiště.

„Je dlouhodobou snahou klubu a fanoušků tomuto jednání zamezit. Vhazováním předmětů na hrací plochu poškozujete Slavii i ostatní fanoušky. Vhazování předmětů na plochu je ze strany UEFA vnímáno jako nejzávažnější prohřešek, ke kterému v této sezoně dochází. Při jeho dalším opakování reálně hrozí uzavření stadionu na další zápasy evropských pohárů.“

10.dubna 2019 v 15:16, příspěvek archivován: 10.dubna 2019 v 15:57

⚪ Už zítra čeká Slavii čtvrtfinálový zápas @EuropaLeague proti slavné Chelsea! Žádáme fanoušky, aby se řídili pokyny k zápasu ⤵️ ‍Přijďte včas a správným vchodem. Vyvarujte se nevhodného chování A fanděte, prosíme, slušně. Díky moc! #slachel https://t.co/HXGesYzRpH

Na prázdná místa v uzavřených sektorech pro zápas s Chelsea umístil klub plachty s podobiznami slávistických legend Josefa Bicana a Františka Veselého.

Fanoušci ze severní tribuny založili vlastní účet, kam je možné dobrovolně přeposlat vrácené peníze za stornované vstupenky. Klubu tím chtějí přispět na pokutu 820 tisíc korun, kterou UEFA připojila k uzavření části hlediště.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Před pěti lety strach ze sestupu, teď titul. Je mi krásně, zářil Škoda

Fotbalisté Slavie Milan Škoda (vlevo) a Simon Deli se radují z titulu mistra...

VIDEO V sešívaném dresu odehrál dvoustý zápas, nikdo jich v novodobé klubové historii nenasbíral víc. Ale...

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

VIDEO Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

VIDEO Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou...

Hra o život. Zpověď fotbalisty o pokeru, ruletě, alkoholu a léčebně

Tomáš Fabián na snímku pro Magazín DNES.

Exkluzivně Skoro třicetiletý chlap dost dlouho hrál fotbalovou ligu. K tomu přidával poker, ruletu a občas se...

Sparta opět nakupuje ve švédské lize, obránce Vindheim už jedná v Praze

Norský obránce Andreas Vindheim si v dresu švédského Malmö zahrál Evropskou...

První letní posilou fotbalové Sparty by se měl stát norský krajní obránce či záložník Andreas...

Další z rubriky

Finále s Chelsea jako tečka. Je lepší skončit dřív než později, řekl Čech

Petr Čech gestikuluje v odvetě na hřišti Valencie.

VIDEO Na rozsvícené Mestalle, stařičkém stadionu fotbalové Valencie, zůstávala před čtvrteční půlnocí...

Krásná hra osudu: Čech proti Chelsea. Možná pomohl i proslov v kabině

Petr Čech z Arsenalu se rozcvičuje před odvetným zápasem semifinále Evropské...

Jeho kariéra je velkými příběhy nabitá. Ale uznejte, že ten, který přijde na závěr,...

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

VIDEO Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz