Předseda představenstva fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík a viceprezident Barcelony Jordi Moix společně odhalili repliku Středoevropského poháru. | foto: ČTK

Slavia ukázala unikát. Trofej kdysi přebíral Daučík, jenž vedl i Barcelonu

  • 1
Byl to Ferdinand Daučík, kapitán fotbalové Slavie, kdo tenkrát po finále v Budapešti ceněný Středoevropský pohár převzal. Po jednaosmdesáti letech nechal klub unikátní repliku zmizelé putovní trofeje zhotovit a společně se zástupci Barcelony ji v předvečer vzájemného utkání Ligy mistrů ukázal veřejnosti.

Trofej z roku 1938, jedna z posledních relikvií klubové historie, která ve slávistickém muzeu scházela.

„Naši odborníci si dali za cíl oživit její kopii a já jsem rád, že se to podařilo,“ uvedl Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva fotbalové Slavie.

Originál Středoevropského poháru, který byl mezi dvěma světovými válkami nejvýznamnější klubovou soutěží v Evropě, ve čtyřicátých letech zmizel. A jeho věrná replika z mosazi, stříbra a cínu vznikla až nyní. 

Slavia ji nechala vyrobit podle zmenšeniny, kterou vlastní rakouská Austria Vídeň, a v úterý trofej představila společně se zástupci Barcelony. Oba kluby totiž spojuje jméno Ferdinanda Daučíka.

„Je nám velkou ctí, že s Barcelonou sdílíme tuto významnou osobnost,“ uvedl Tvrdík.

Daučík jako obránce tenkrát v září 1938 pomohl Slavii ceněný Středoevropský pohár získat. Navíc s kapitánskou páskou.

RETRO: Když Slavia vládla

Jedna z nejslavnějších etap červenobílé fotbalové historie. Slavia v roce 1938 získala Středoevropský pohár, známý též jako Mitropa Cup. Významnější klubová soutěž tenkrát na kontinentu neexistovala.

Slavia Praha, vítěz Středoevropského poháru 1938. V horní řadě stojí zleva:...
Kapitán Slavie Ferdinand Daučík přebírá v roce 1938 v Budapešti trofej pro...

Šéfoval týmu kolem Pepiho Bicana, Vlastimila Kopeckého nebo Rudolfa Vytlačila, během války hráčskou kariéru ukončil a vydal se na dráhu trenéra, která ho zavedla až do Španělska.

Pomohl švagr Kubala

Po nástupu komunistů s rodinou z Československa emigroval nejprve do Švýcarska a poté do Itálie. Tam vedl FC Hungária, tým složený z uprchlíků z východního bloku, než se stal v roce 1950 koučem Barcelony. 

Také se ptáte, jak na něj přišla? 

Byl to útočník Hungárie Ladislav Kubala, rodák z Budapešti a manžel Daučíkovy sestry, kdo ho doporučil. Přesněji řečeno: kdo si ho vyžádal. 

ONLINE: Slavia vs. Barcelona

podrobná reportáž ze zápasu ve středu od 21:00

Když se o něj na začátku padesátých let zajímaly Barcelona i Real Madrid, prohlásil údajně, že půjde tam, kde za trenéra vezmou jeho švagra. Real podmínce nevyhověl, Barcelona souhlasila.

„Byl to fotbalový inovátor, vizionář. Můj táta mi vyprávěl, že právě na Daučíkovu Barcelonu chodil s největší radostí,“ řekl Jordi Moix, viceprezident Barcelony.

Daučík s ní získal pět trofejí, ve Španělsku následně trénoval také Atlético Madrid, Bilbao, Betis i FC Sevilla a další kluby, v sousedním Portugalsku působil jako kouč Porta. 

Daučíkův bratr Karol byl uznávaný chemik a učitel, ale i fotbalista – v prvním utkání finále Středoevropského poháru 1938 nastoupil místo zraněného Otakara Nožíře.

Fotbalistou byl také Ferdinandův syn Janko, který si vedle Alfreda Di Stéfana, Franciska Genta či Ference Puskáse zahrál za Real Madrid.  


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko