JE KONEC, DOBOJOVÁNO. František Ševinský tleská plzeňským fanouškům, kteří za

JE KONEC, DOBOJOVÁNO. František Ševinský tleská plzeňským fanouškům, kteří za týmem vyrazili, kapitán David Limberský utírá zpocený obličej do dresu. Je konec - Plzeň v evropských pohárech pro tento ročník končí. | foto: AP

Schalke - Plzeň 3:1, hosté v deseti senzačně srovnali, pak neodolali

• 458
Gelsenkirchen (Od zpravodaje iDNES.cz) - Mise fotbalové Plzně v evropských pohárech končí. Český šampion vypadl v prvním kole play-off Evropské ligy. Odvetu na hřišti Schalke sice senzačně dovedl do prodloužení, když tři minuty před koncem vyrovnal na 1:1, ač hrál jen v deseti. Ovšem v prodloužení už tlaku německého soupeře neodolal a znovu inkasoval.

Do světa nakonec letí výsledek odvety Schalke vs. Plzeň 3:1 po prodloužení.

Když v závěru prodloužení završil domácí kanonýr Huntelaar hattrick, byl to už jen vrchol zmaru plzeňských fotbalistů. Víc než hodinu dřeli v deseti po zkratu útočníka Bakoše, navíc se v prodloužení zranil Procházka. I když se po delším ošetření na trávník statečně vrátil, viditelně kulhal, nemohl se zapojit do kombinace.

Tlak Schalke v prodloužení byl místy drtivý: příbývaly střely, rohy, nebezpečné centry ze stran. Raúlova prudká hlavička svištěla těsně vedle, bravurní zákrok předvedl brankář Čech při tečované střele. Ovšem ve 106. minutě neměl šanci při hlavičce Huntelaara.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Ač ještě minuty do konce zápasu zbývaly, bylo rozhodnuto. Schalke v osmifinále Evropské ligy narazí na Twente, plzeňští fotbalisté pro tento ročník v pohárech končí. Mají však za sebou úspěšné vystoupení.

Přes tři soupeře prolétli kvalifikací o Ligu mistrů, hladce vyřídili Pjunik Jerevan, vyřadili i zkušenější Rosenborg Trondheim a Kodaň. Ve skupině nejprestižnější klubové soutěže sice neměli na Barcelonu a kouzelníka Messiho, s AC Milán však svedli sympatické bitvy a přes Borisov proklouzli do play-off Evropské ligy. Přes Schalke nepřešli.

Plzeň - Schalke 1:1, 1:3P

Přitom hlavní úkol splnili, dali gól. Bylo jasné, že Plzeň potřebuje v Gelsenkirchenu aspoň jeden přesný zásah. Před týdnem v domácím zápase totiž remizovali 1:1, a proto by případný bezbrankový výsledek do osmifinále posunul Schalke.

Gól se zrodil nečekaně a tak trochu šťastně. Chyběly tři minuty do konce, Schalke profesorsky hlídalo těsný náskok, když se po souboji plzeňského záložníka Pilaře s domácím kapitánem Höwedesem odrazil míč od německého beka k Rajtoralovi, jenž přesnou pumelicí propálil brankáře Hildebranda.

Uzavřená moderní arena ztichla, radoval se jen červený ostrov v jednom z rohů stadionu, kde se mačkalo přibližně tři tisíce plzeňských fanoušků - v tu chvíli nadšených a spokojených. Jejich tým dřel a po statečném výkonu v oslabení se zase vrátil do boje o postup.

VYROVNÁNO 1:1. Timo Hildebrand neměl šanci proti pohotové ráně Františka Rajtorala. Pouhé tři minuty před koncem Plzeň srovnala skóre.

RADOST. František Rajtoral vyskočil do vzduchu, takovou měl radost. Gratulovali František Ševinský, Michal Ďuriš a David Limberský.

Plzeň měla dvě výborné možnosti už v první půli, při šanci záložníka Koláře z 28. minuty plzeňští fandové už zvedali ruce nad hlavu. Darida s Rajtoralem nápaditě rozehráli přímý kop do pravé strany ke sprintujícímu Petrželovi, jeho centr plachtil ke vzdálenější tyči, kde číhal Kolář. Jenže místo do odkryté branky trkl míč jen do tyče, od níž se odrazil zpátky do pole.

O pár minut později zase v jasné šanci selhal útočník Bakoš, ke kterému se odrazil míč po rohovém kopu. Jenže nezvládl zpracování - než si srovnal míč, už u něj byli obránci Schalke, tak z pár kroků ani nezakončil. Bakoš hrál mizerný zápas a po hodině hry svůj tým pitomým zkratem oslabil.

Zrovna se otvírala šance na rychlý protiútok, dokonce právě Bakoš ve středu hřiště vybojoval míč a jeho parťáci spěchali do brejku...

Jenže k brance už se nedostali, irský sudí Kelly hru přerušil. Bakoš, jenž v souboji dostal naloženo, se neovládl a stupidně trefil Papadopoulose loktem do obličeje.

Byl to jeden z klíčových momentů čtvrteční odvety v Německu - vždyť Plzeň po vyloučení nakonec hrála v deseti i s prodloužením celou hodinu. "Udělal jsem chybu, zasloužil jsem si to," řekl Bakoš po zápase.

Zatímco on chyběl od 60. minuty, jiný muž chyběl Plzni celý zápas. Pro žluté karty nemohl hrát Horváth, kapitán a osobnost týmu. Bez jeho pasů a rozehrávky to šlo hůř - v úvodu Plzeň kazila a ztrácela míče.

Hodnoťte hráče Plzně za předvedený výkon

Tak se zrodil první gól čtvrteční odvety. Mizernou rozehrávku na plzeňské polovině vystihl Draxler, potáhl míč středem hřiště až k pokutovému území a pak vypálil.

Brankář Čech nezasáhl zrovna jistě, míč nezkrotil ani nevyrazil do bezpečí, ale jen před sebe - kam jinam než k nohám všudybyla Klaase-Jana Huntelaara, jenž opět potvrdil, jak skvěle si umí vybrat místo. A ač se Čech ještě přesunul, dorážku nezastavil.

Rychlý inkasovaný gól na postupových počtech příliš neměnil. Plzeň potřebovala minimálně jednu trefu, to dokázala. Ale pak už tlaku - navzdory skvělým zákrokům brankáře Čecha - neodolala.