Plzeňští fotbalisté se radují z gólu v zápase Evropské ligy proti Šachtaru

Plzeňští fotbalisté se radují z gólu v zápase Evropské ligy proti Šachtaru Doněck. | foto: ČTK

Šachtar - Plzeň 1:2, český tým jde senzačně do osmifinále Evropské ligy

• 265
Doněck (Od našeho zpravodaje) - Zase to dokázali. Stejně jako loni si fotbalisté Plzně zahrají osmifinále Evropské ligy. Postup vybojovali na stadionu Šachtaru Doněck, kde vyhráli 2:1 díky gólům záložníků Koláře a Petržely z prvního poločasu. Domácí dokázali prolomit plzeňskou defenzivu až v závěru.

Kapitán plzeňských fotbalistů Horváth se před zápasem ptal: "Nejsme žádní nazdárkové, tak proč bychom neměli mít šanci?"

Na hřišti to on i jeho spoluhráči předvedli názorně. Plzeň odvedla obětavý výkon a může se těšit na osmifinále (13. a 20. března). V něm narazí na Lyon, kterému stačila i těsně domácí výhra 1:0 (první zápas 0:0).

Český mistr si postup zajistil výborným výkonem v prvním poločase. Sice se bránil, ale v ofenzivní fázi hrál mazaně. Počkal si na chyby a dvakrát se trefil. Ze dvou střel na bránu!

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Ve 29. minutě připravil akci Hořava. Už se zdálo, že všechno zpomalil a zkomplikoval, jenže přihrál Teclovi. Tomu střelu zblokovali obránci, ale Kolářovu dorážku už domácí stoper Krivcov tečoval do sítě.

"Skvělá práce, ale musíme být pozornější," hecoval Horváth v hloučku spoluhráčů.

Tip na zájezd

Vyrazte se podívat naživo na Ligu mistrů nebo Evropskou ligu. Nabídku zájezdů najdete na dovolena.idnes.cz

Pět minut nato přidal druhý gól Petržela. I jemu stačilo projít středem, Tecl mu rychlým pohybem do strany šikovně odstavil obránce, Petržela si dal balon na střelu a... Bum! Méně šikovnou levačkou se trefil dokonale k levé tyči.

To byl šok, 2:0 pro Plzeň!

Zvlášť když si uvědomíte, jak ohromný byl Šachtar favorit, který si z prvního zápasu přivezl výhodnou remízu 1:1. Ve své nádhené aréně, kde v mrazivém večeru od střechy hřejou teplé proudy, aby fanouškům nebyla zima, prohrál soutěžní utkání naposledy v prosinci 2012. Od té doby byl 21 zápasů neporažen.

Nejlepší ukrajinský tým současnosti zaskočila až Plzeň, byť se ve druhém poločase dostala do kleští. Domácí měli neustále míč, ale gól ne a ne dát.

Spoustu šancí pochytal brankář Bolek, jenž nahradil zraněného Kozáčika. Hodně střel také zblokovali obránci a pár pokusů letělo vedle. Byly však chvíle, kdy plzeňská šestnáctka byla přeplněná jako moskevské metro. Tělo na tělo, prostor minimální.

Šachtar nakonec z tlaku v úplném závěru vytěžil jen čestný gól na 1:2. Plzeň by však o postup nepřišla, ani kdyby inkasovala podruhé. Osmifinále si zahrála i loni, kdy těsně nestačila na Fenerbahce Istanbul. Jak dopadne letos?