Neděle 16. května 2021, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 16. května 2021 Přemysl

Mnozí mě ve fotbale pořád berou jako vetřelce, tuší moderátor Bouček

  10:30
Doprovázel české fotbalisty při evropských šampionátech, byl u velkých tenisových triumfů. Libor Bouček bere sport jako fenomén. „Fascinuje mě. Je přirozené obdivovat někoho, kdo ční nad ostatními,“ říká moderátor stanice O2 TV Sport, který se večer bude hlásit televizním divákům ze studia v Edenu při utkání pražské Slavie proti Interu Milán v Lize mistrů.

Moderátor Libor Bouček (vlevo) pózuje společně s Markem Kindernayem, výkonným ředitelem O2 TV Sport, a Petrem Svěceným. | foto: O2 TV

Má hodně široký záběr. Moderoval soutěže krásy, nejrůznější reality show i zábavné pořady. Jeho sportovní působení tak zůstává na první pohled lehce upozaděné, přesto právě u trávníku nebo ve studiu se cítí nejlépe. „Chodím do práce na fotbal, v tomto ohledu jsem šťastný muž,“ hlásí.

Co vás na sportu jako takovém tak přitahuje?
Sport beru jako zdroj absolutně nejčistších a přirozených emocí. Je to logicky taky nejlukrativnější produkt v rámci široké oblasti zábavy. O jeho osudu se rozhoduje spravedlivě a v daný okamžik a marketing na něj nemá extrémní vliv. Proto mě fascinuje obecně. Myslím, že je přirozené obdivovat někoho, kdo ční nad ostatními. U sportu je to okamžitě průkazné.

Libor Bouček

Narodil se v Praze v roce 1980. Mezi lety 2012 a 2015 moderoval studia při utkáních fotbalové Ligy mistrů na stanici Prima Cool. V srpnu se v této funkci na obrazovky vrátil, když nastoupil do O2 TV Sport. Pro Boučka se vůbec jednalo o plodný měsíc, také se totiž potřetí oženil.

Byl jste v mládí sám aktivním sportovcem?
Postrádám spoustu talentů a ty sportovní nemám žádné, ale jsem o to víc nadšeným divákem.

Účastnil jste se přímo z plochy tenisového Fed Cupu, Davis Cupu i dvou fotbalových evropských šampionátů. Spojují takové akce národ?
Spojují. Je to vidět každý květen těch pár hodin kolem čtvrtfinále hokejového světového šampionátu. Nebo když se Fed Cup a Davis Cup hrály starým způsobem. Je to alespoň jasný okamžik národní identifikace. A je strašně potřebný. Myslím, že si národní identitu musíme uchovávat, obzvlášť poté, co se nám ve dvacátém století dělo. Logicky je třeba si ji neplést s nacionalismem. Je v tom obrovská síla a je pro mě čest sem tam nějakou tu emoci akcentovat. Obzvlášť, když se našim barvám daří.

Jak byste ze svého pohledu výše zmíněné akce porovnal, co se atmosféry týče?
Fed Cup jsem zažil doma, tím pádem člověk cítí skutečně punc domácího prostředí. Prostějovští bubeníci dokázali rozhodit snad všechny týmy, co tu byly. Jsou úžasní a neskutečně vytrvalí. Zato Euro se koná na neutrální půdě, tudíž to stoprocentní domácí prostředí není. Ale zas umíme obsadit před a hlavně po utkání všechny občerstvovací okolní body. Tam rozdrtíme fanoušky soupeře i domácí. (úsměv)

Platí pořád, že u velkých zápasů preferujete domov před společným sledováním třeba někde v restauraci?
Ano. Jsem totiž při sledování českých sportovních hvězd společensky verbálně téměř neakceptovatelný.

Liga mistrů na O2 TV

Stanice O2 TV Sport a O2 TV Fotbal nabídnou všechna utkání z Ligy mistrů v přímých přenosech. Divák si díky multidimenzi může vybrat, jaký duel chce živě sledovat. Středeční program začne již v 18:30 hodin na O2 TV Fotbal, kdy se studio bude věnovat zápasům hraných od 18:55. Moderátor Petr Svěcený přivítá jako hosty Martina Jiránka a Daniela Pudila. Od 20:00 startuje na O2 TV Sport speciální program před hlavním zápasem Slavia Praha - Inter Milán. Vedle studia Petra Svěceného bude druhé stanoviště přímo na stadionu v Edenu. Zde bude moderátor Libor Bouček rozebírat aktuální dění s celou řadou zajímavých hostů. Dorazí například úspěšná tenistka Petra Kvitová.

Na Euru jste se poprvé objevil v roce 2008. Jak jste se k této pozici dostal?
Nabídka přišla z FAČR a myslím, že jsem splňoval dva podstatné faktory - uměl jsem anglicky a miloval fotbal. Neváhal jsem. Před jedenácti lety se navíc v Basileji jednalo o zahajovací utkání Eura, takže to mělo ještě speciálnější význam. Taky jsem si to patřičně užil a navíc slavil výhru Česka.

Kdo vůbec pozice moderátorů obsazuje? Je to plně v kompetenci jednotlivých fotbalových svazů?
Většinou vyšle pořadatel, v tomto případě UEFA, požadavek na domácí asociaci, která následně navrhne jméno. Na pořadateli pak je, aby rozhodl o jeho schválení.

Čeští fotbalisté nedávno oslavili postup na další evropský šampionát, třeba byste si mohl svou anabázi zopakovat.
Kdepak. Po Euru 2012 se před tím následujícím o čtyři roky později změnil realizační tým, nastoupil skvělý trenér Pavel Vrba a na moje místo přišel Plzeňák Jirka Pelnář, který to dodnes dělá skvěle. Po dvou mistrovstvích Evropy jsem předal štafetu a těším se na Jirku za rok. Myslím, že dvě Eura mi bohatě stačila.

K fotbalu jste se ale vrátil, v srpnu jste přijal nabídku O2 TV Sport, kde moderujete studia Ligy mistrů. Co vás přimělo ke comebacku? Ve stejné pozici jste totiž už dřív působil na kanále Prima Cool.
Především nabídka (výkonného ředitele) Marka Kindernaye a snaha o posun prezentace Ligy mistrů. Když jsme před lety skončili na Primě, rozhodně jsem nepřestal Ligu mistrů sledovat. Je to prostě nejlepší fotbalová soutěž světa, jež láká masy, které zčásti dají o víkendu přednost i jiné zábavě než sledování domácích lig. 

Na klubové úrovni už nic lepšího není.
UEFA má tuhle soutěž jako výkladní skříň, vynakládá na ni velký marketingový rozpočet. A především jsou samotné zápasy skvělé. Jsem strašně rád u toho, letos s krásným slávistickým razítkem. Navíc jsem čerstvě ženatý a prosazovat si leckdy dvakrát týdně pět hodin fotbalu doma by nebylo nejjednodušší, tak chodím do práce. Do práce na fotbal. Jsem v tomto ohledu šťastný muž.

Moderátor Libor Bouček (vlevo) ve studiu O2 TV Sport společně s Vladimírem...
Moderátor Plesu jako Brno Libor Bouček (27. ledna 2018).

Dá se způsob, kterým O2 TV divákům Ligu mistrů servíruje, nějak porovnat s tehdejším fungováním Prima Cool?
Myslím, že ta cesta je velmi podobná. Představte si úkol vysílatele jako vaření. Musíte podat skvělý pokrm dle regulí a na co nejčistším nádobí. Liga mistrů je dokonalým způsobem, jak fotbal otevřít ještě širší veřejnosti. V každém mužstvu naleznete spoustu příběhů - hráčů, trenérů, fanoušků. A příběhy táhnou. V rámci O2 TV jsem fascinován týmem mladých kluků, kteří fakt fotbal milují a jsou schopni najít spoustu detailů. 

Zrovna váš příchod byl ale pro diváky poměrně nečekaný.
Domnívám se, že mnozí se na mě ještě teď dívají jako na vetřelce do fotbalového světa a já beru jako osobní výzvu prokázat jim a divákům alespoň nějaké znalosti. Je skvělé, kolik živého fotbalu O2 TV odvysílá s tak malým počtem lidí. Je to podle mého evropský unikát. Na Primě jsme zase měli úchvatnou domácí atmosféru plnou lehkosti a dělali jsme to s neopakovatelným nadšením a láskou. O2 TV je však logicky daleko komplexnější. Každopádně cíl je stejný: dodat fotbal v co nejlepší podobě divákovi.

Co si myslíte o trendu, že se v Česku fotbal nyní už poměrně rychle a s jistotou přesouvá na placené kanály?
Je to logické. Sport a zpravodajství jsou jednou z mála jistot starého sledování televize. Tedy teď, v daný okamžik. Logicky s tím stoupají náklady na pořízení práv. Chápu, že konzervativní divák si může říkat, jak je možné, že už Ligu mistrů nemá na kanále, co podporuje koncesionářským poplatkem, ale z finančních důvodů to fakt není možné. O práva je obrovský zájem. Vývoj bude velký. Jsme teprve na začátku, ale je to přirozený trend, se kterým se nic dělat nedá. Za exkluzivní obsah si člověk prostě zaplatit musí. A upřímně, zaplatí si rád.

Trpíte po letech zkušeností pořád ještě trémou?
Tréma už není tak skličující jako na začátku. Stává se spíš vnitřním kontrolním mechanismem, aby se člověk vybičoval k výkonu. Myslím, že úplně nezmizí nikdy. Je to taky potvrzení pokory.

Fotogalerie

Libor Bouček

Trochu se zasněte. Existuje nějaká konkrétní sportovní akce, jejíž moderaci byste si chtěl vyzkoušet?
NBA v Praze. Myslím, že to by bylo neskutečné. A chtěl bych si ještě někdy zkusit Sportovce roku. Jak se člověk sportem pohybuje, přišla mi ta přítomnost na něm během dvou ročníků logická. Ale to je můj pocit. Každopádně je to anketa, kterou bychom si měli hýčkat.

Dovedete si představit, že by se utkání NBA v Praze mohlo někdy v horizontu třeba deseti let konat?
Představit si to dovedu, stejně jako spousta promotérů. Troufám si ale tvrdit, že cena vstupenek by byla ohromně vysoká, aby prodeje pokryly náklady spojené s právy NBA. Tudíž je to spíš v rovině science fiction. Ale bylo by to úžasné.

Jak důležitý byl podle vás pro budoucí rozvoj basketbalu v Česku nedávný úspěch národního týmu na mistrovství světa?
Obrovsky. Příznivců basketu tady vždy byla spousta, hrál v našich dějinách velkou roli. Já jsem chodil na v podstatě basketbalové gymnázium do Štěpánské, kde jsme zažili i basketbalové maratony. Je to skvělý sport a kéž by ho hrálo co nejvíc mladých lidí.

Autor:
  • Nejčtenější

Sparta potvrdila odchod Plavšiče, hráč nepřijal její nabídku. Míří do Slavie

Už je to definitivní: srbský fotbalista Srdjan Plavšič po sezoně opustí Spartu. Pražský klub uvedl, že pětadvacetiletý...

Sparta - Plzeň 3:1, návrat na druhé místo, obrat v závěru řídil Karabec

Sparťanští fotbalisté jsou zpátky na druhém místě tabulky. V dohrávce 23. kola porazili Plzeň 3:1 a bodově se dotáhli...

Rána pro Slavii i reprezentaci. Provod jde na operaci, chybět bude měsíce

V současné formě by na letním mistrovství Evropy atakoval základní sestavu. V pondělí ráno však Lukáš Provod zjistil,...

Vrba: Ať Plavšič řekne, co chce. Rosický: Spekulace o Slavii kolují týdny

Že se kolem Srdjana Plavšiče motá Slavia, ho nepřekvapilo. „Zpráva, že prý se Srki potkal s Trpišovským, Stanciem a tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta - Ostrava 3:1, výhra po velmi dobrém výkonu, všechny góly zařídil Dočkal

Sparťanští fotbalisté zůstávají ve hře o druhé místo. V 31. kole Fortuna ligy porazili ostravský Baník 3:1, jsou tři...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Čekatelé proti probuzeným. Zlomí City komplex, nebo se bude smát Chelsea?

Na hřišti odvedl prvotřídní, bezchybnou práci. Do kabiny si s plachým úsměvem odnesl ocenění pro hráče zápasu. Pak na...

Ve finále Evropské ligy si zahraje Villarreal proti Manchesteru United

Fotbalisté Villarrealu si poprvé zahrají o trofej v Evropské lize. Na hřišti Arsenalu uhájili vítězství 2:1 z prvního...

Trpký návrat kouzelníka Hazarda. Proč bývalá hvězda Chelsea v Realu nezáří

Vrátil se tam, kde mu bylo nejlépe. Na stadion, kde byl roky králem a vrchním fotbalovým mágem. Jenže Eden Hazard v...

Realu, Barceloně a Juventusu hrozí kvůli Superlize i neúčast v Lize mistrů

Z dvanácti elitních klubů, které se zprvu zapojily do nového projektu fotbalové Superligy, se jen tři z nich od nápadu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...