Fotbalisté německého Lipska včetně Patrika Schicka slaví gól ve čtvrtfinále...

Fotbalisté německého Lipska včetně Patrika Schicka slaví gól ve čtvrtfinále Ligy mistrů proti Atlétiku. | foto: Reuters

Zběsilá jízda Lipska pokračuje. Rosteme nesmírně rychle, žasne Nagelsmann

  • 9
Manchester United tři dny předtím potřetí v řadě ovládl anglickou ligu a chystal se na finále Champions League proti Barceloně. V Česku tenkrát obhájila titul Slavia a v Německu se 19. května 2009 zrodil nový klub. RB Lipsko.

Od SSV Markranstadtu koupil licenci na pátou nejvyšší soutěž a během jedenácti let obdivuhodně vyletěl až do semifinále Ligy mistrů.

Mladý a neokoukaný tým ve čtvrtek večer v Lisabonu skolil Atlético Madrid. Tak trochu symbolicky o výhře 2:1 rozhodli dvaadvacetiletý Dani Olmo a ještě o rok mladší americký talent Tyler Adams.

Můžete prskat, že fotbalové Lipsko je umělý klub. Komerční produkt bez historie, který drží peníze silného sponzora. Ale nemůžete zpochybnit jeho nesmírně efektivní práci.

„Jsem teď asi nejšťastnější trenér na světě,“ zářil Julian Nagelsmann, který je dokonce mladší než Messi nebo Ronaldo.

Energický šéf je jedním ze strůjců nevídané lipské jízdy. Pořád je mu teprve třiatřicet a od loňského léta, kdy do Lipska přišel z Hoffenheimu, klub dokázal zase posunout výš. Před ním tým cepovali trenéři Ralph Hasenhüttl a Ralf Rangnick.

Nagelsmann perfektně zapadá do filozofie klubu, který využívá moderní datový skauting. Vždyť i Jakub Dobiáš, dnes spolumajitel úspěšné české firmy 11Hacks, kdysi vyprávěl: „Lipsko pomocí dat nejen skautuje, ale matematickým modelům dokonce přizpůsobilo herní strategii.“

Trenér Lipska Julian Nagelsmann podává míč ve čtvrtfinále Ligy mistrů proti Atlétiku Madrid.

I proto od sezony 2016, kdy poprvé postoupilo do bundesligy, postupně obsadilo druhé, šesté a dvakrát za sebou třetí místo.

Nemá sice tým plný hvězd jako konkurenční Bayern nebo Dortmund, ale perfektně pracuje s mladými, vždy má připravené varianty, jak se vypořádat s případnými odchody, a na trhu nechybuje. Zkrátka: perfektně fungující byznys model.

„Tenhle klub roste nesmírně rychle. Rychleji, než je obvyklé,“ cítí i Nagelsmann. Kde se zastaví?

V aktuální sezoně dlouho prahnul po německém titulu, ale po vydařeném podzimu týmu na jaře trochu došlo. Proto teď veškeré síly upíná k lisabonskému vyvrcholení Champions League.

První krok proti Atlétiku, vždy perfektně organizovanému protivníkovi, zvládl i bez Tima Wernera, superstřelce, kterého v červnu prodal coby nejdražšího německého fotbalistu do Chelsea

Teď před ním stojí Paris St. Germain s jiným mladým německým trenérem Thomasem Tuchelem. Toho Nagelsmann velmi dobře zná, protože pro něj jako analytik kdysi pracoval u rezervy Augsburgu.

Oba od té doby ušli výrazný kus cesty.

Ale pouze jeden z nich může v aktuální sezoně dojít až na úplný vrchol.

Finálový turnaj Ligy mistrů zůstane výjimkou

Finálový turnaj fotbalové Ligy mistrů zůstane jednorázovou výjimkou způsobenou letošní koronavirovou krizí. Prezident UEFA Aleksander Čeferin uvedl, že v příští sezoně by se už elitní evropská klubová soutěž měla vrátit k tradičnímu formátu zápasů doma-venku.

Letošní ročník Ligy mistrů aktuálně vrcholí kvůli skluzu způsobenému pandemií turnajem pro osm nejlepších týmů v Lisabonu, kde se vyřazovací zápasy hrají jen na jeden zápas. A i když zaznívají hlasy chválící jeho atraktivitu, UEFA s opakováním „Final Eight“ nepočítá.

„Tenhle turnaj je atraktivní, ale nemyslím si, že ho ještě v budoucnu budeme pořádat. Na to není v kalendáři místo,“ řekl Čeferin agentuře AFP v Lisabonu. „Nevím, kde bychom v květnu takový turnaj na jeden až dva týdny mohli zorganizovat,“ dodal.

Liga mistrů měla letos vyvrcholit finálovým zápasem na konci května v Istanbulu. Největší turecké město dostalo možnost hostit rozhodující duel příští rok a Čeferin věří, že v té době už bude šíření covidu-19 pod kontrolou. „Jsem od přírody optimista. Věřím, že příští rok už bude všechno fungovat lépe a budeme mít zpátky fotbal - starý dobrý fotbal s diváky,“ řekl šéf UEFA, jenž s diváky počítá i pro odložené mistrovství Evropy, které se nemohlo kvůli globální zdravotní situaci konat letos. (ČTK)


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko