Michel Platini

Michel Platini | foto: Profimedia.cz

Platini: Na mé revoluci český fotbal vydělá

  • 303
Nyon - (Od našich zvláštních zpravodajů) - Lehce si vybaví, jak hrál s Juventusem v roce 1985 v Praze se Spartou čtvrtfinále Poháru mistrů. "Zápasů s takovými velkokluby si Česko i nyní zaslouží víc." Také těmito slovy obhajoval Michel Platini, bývalý excelentní hráč a dnes šéf evropské fotbalové asociace UEFA, reformu Ligy mistrů, jež vstoupí v platnost od roku 2009.

"Česká republika na změnách vydělá," tvrdil Platini redaktorům MF DNES a iDNES.cz, kteří se s ním jako jediní zástupci českých médií sešli minulý týden v sídle UEFA u Ženevského jezera v Nyonu.

Česko se asi z vaší reformy může radovat, přesto: proč ji vlastně děláte? Proč usnadňujete českým týmům cestu do Ligy mistrů na úkor klubů z fotbalově vyspělejších zemí?
Ano, kdyby nám šlo jen o byznys, tak můžeme mít v Lize mistrů třeba osm týmů z Anglie, Itálie, Španělska a Německa. Já ale chci zemím, jako je Česko, Polsko, Bulharsko nebo Rumunsko, umožnit, aby měly své zástupce v Lize mistrů a mohly z této malé revoluce profitovat.

Otázka zůstává stejná: proč? Nebylo by spravedlivější, aby v Lize mistrů hráli vážně jen ti nejlepší?
Když české týmy nebudou hrát Ligu mistrů, nikdy nebudou dobré. Když nebudou hrát evropské poháry, nikdy nebudou mít dost finančních prostředků, aby měly lepší hráče. A díky penězům, třeba z televizních práv, se mohou dál rozvíjet a rozvíjet i fotbal ve své zemi. Když u vás bude hrát Ronaldinho, Kaká či Henry, je to přece úžasné pro rozvoj fotbalu ve vaší zemi.

V čem start Ronaldinha v Česku pomůže rozvoji zdejšího fotbalu?
Především je to velký svátek pro fanoušky a pomůže to také rozvoji mladých hráčů. Když mladí uvidí Ronaldinha na stadionu v Česku, myslím, že budou mít do fotbalu větší chuť a český fotbal se bude dál rozvíjet. Nejde jen sledovat hvězdy v televizi. Když je mladí spatří na vlastní oči, dostanou hned jinou motivaci na sobě pracovat.

Oni na sobě pracují a před očima mají sen přestoupit do velkého zahraničního klubu. Tedy do klubu, jemuž možná seberete Ligu mistrů a dáte ji českému.
To je další velký problém fotbalu: v klubech je příliš cizinců. Není to podle mě správné a chci to změnit. Snažím se najít prostředky, jak vrátit klubům jejich identitu.

České kluby víceméně národní identitu mají, ale jen proto, že jsou relativně chudé a nemohou nakupovat drahé cizince.
Jsem ze staré školy. Popularita fotbalu je podle mě založená na identifikaci a spříznění s klubem. Třeba v Německu hraje spousta hráčů, kteří nejsou Němci, ba ani Evropané. Na soupisce klubů máte osm Brazilců bez vztahu k Evropě. S panem Blatterem, šéfem světové asociace FIFA, proti tomu bojujeme.

Jak?
Cíl máme stejný, ale prostředky FIFA a UEFA jsou jiné. Blatter si přeje model 6 + 5 čili nejméně šest hráčů v sestavě ze země, v níž klub hraje. Souhlasím s myšlenkou omezení na 200 procent, ale na Blatterův model Evropská komise nepřistoupí. Já prosazuji, ať ideálního stavu dosáhneme přes mládež. O tom chci Evropskou komisi přesvědčit.

Pardon – o čem přesně?
Že musíme v evropském fotbale zakázat přestupy nezletilých hráčů. Fotbalista by měl první profesionální smlouvu povinně podepsat s klubem, který ho vychoval. Mám hodně reakcí od představitelů států, kteří chtějí pomoci. Hodně nám může pomoci i blížící se předsednictví mé vlasti, Francie, v čele Evropské unie.

Platiniho převrat
Liga mistrů podle evropského šéfa

32 týmů ve skupinách zůstane
Stejně jako nyní bude i v roce 2009 celkem 32 míst v základních skupinách Ligy mistrů. Jiný však bude systém kvalifikace.

Jak se změní kvalifikace?
Jistotu účasti v základní skupině bude mít 22 klubů: obhájce titulu a kluby ze zemí do 12. místa podle pohárového koeficientu. Mezi nimi nebude žádný klub z Česka, které je v současnosti na 14. místě.

Co se zlepší pro Česko?
Český mistr bude mít snazší cestu z kvalifikace – narazí na soupeře ze zemí na 13. až 53. místě žebříčku. Neutká se tedy s klubem ze špičkové evropské ligy, což dosud hrozilo (viz Sparta – Arsenal v této sezoně). Z této kvalifikace postoupí pět klubů.

Co se ještě pro Česko změní?
Český vicemistr to bude mít složitější než mistr. O postup bude hrát podle nového systému ve skupinách, v nichž bude po jednom týmu z 15 nejlepších zemí podle koeficientu. Z nich postoupí rovněž nejlepších pět.

Jste si jist, že je to dobrý nápad?
Hráči by přece neměli být nástrojem výdělku agentů a klubů. I o klubech v Praze určitě platí, že nevychovávají hráče, aby je prodaly, ale aby je nechaly hrát.

Z prodeje hráčů české kluby žijí.
Snadnější přístup do Ligy mistrů by jim měl zajistit další příjmy. Ale dobrá – když odcházejí třiadvacetiletí hráči, je to v pořádku. Když si však bohaté kluby kupují šestnáctileté fotbalisty, to se mi vůbec nelíbí.

Ano, z Česka odcházejí i takhle mladí hráči, ale...
A vy tím přicházíte o vlastní jmění. Hráči a kluby totiž svým způsobem národním pokladem jsou.

Na druhou stranu, co je vlastně špatného na tom, že si kluby pořizují ty nejlepší hráče, na které mají, bez rozdílu národnosti? Není to naopak ryze demokratické?
Není. Když mluvíme o demokracii, za rok ve funkci jsem reformami stihl částečně zdemokratizovat Ligu mistrů a Česko na tom vydělá.

Česko vydělá, ale do Ligy mistrů by se teď podle vašeho modelu o poznání hůř dostával Liverpool, čtvrtý tým v anglické lize. Ten je přitom nyní ve čtvrtfinále Champions League, kam by český klub zřejmě nedošel.
Fajn, podívejme se na Anglii v Lize mistrů: počet francouzských hráčů v základních skupinách byl 95. Brazilců bylo 92 nebo 93, Angličanů jen 44. V soutěži jsou sice nyní 4 čtvrtfinalisté z Anglie, ale Angličanů je tam dvakrát méně než Brazilců.

Není to čistě věcí klubů, které jsou v soukromých rukou?
Nemyslím. Fotbal je specifický, má i sociální rozměr. Není dobře, když patnáctiletý hráč odejde od rodiny do Manchesteru či Arsenalu. Koučům těchto klubů, Fergusonovi a Wengerovi, nic nebrání v tom, aby si do svých juniorských akademií vzali vlastní osmileté žáky a nechali je dorůst ve skvělé fotbalisty. Myslím ale, že v mužstvech nemají moc hráčů, které si sami vychovali. Místo toho berou čtrnáctileté hráče z ciziny, což mohou být klidně hráči z Česka.

Kteří odejdou se svolením rodičů, dospělých lidí se zodpovědností. Zodpovědnost mají i majitelé klubů, kteří do nich dávají peníze. Máte právo jim do rozhodnutí mluvit, i když se vám třeba nelíbí?
My jako UEFA jsme domov fotbalu a musíme ho chránit. Musíme pomáhat jednotlivým asociacím, pomáhat, aby se celý evropský fotbal rozvíjel. A majitelé klubů? Nemíchám všechny dohromady. Někteří investují do fotbalu, protože ho mají rádi a chtějí mu pomoci. Dnes ale přicházejí lidé z různých koutů a kupují fotbalové kluby, jen aby vydělali peníze.

S tím nemůžete dělat vůbec nic, ne?
Ne, ale jsem z toho smutný. Je otázkou zákonů a parlamentu – anglického stejně jako českého – aby se kluby nedostaly do nepovolaných rukou. Rychle nakoupit a rychle prodat, jako se nakupují a prodávají akcie Fiatu, nemá přece pro fotbal žádný smysl. Byl bych mnohem radši, kdyby bývalý thajský premiér nekupoval Manchester City, ale pomohl thajskému fotbalu. Byl bych mnohem radši, aby Američané nekupovali Manchester United a Liverpool, ale pomáhali fotbalu ve Spojených státech.

Takže kdyby za vámi přišel Bill Gates a zeptal se vás, do kterého fotbalového klubu má investovat, co byste mu poradil?
Aby investoval do klubu ve Washingtonu, New Yorku či Dallasu. Říct něco jiného, popřel bych sám sebe a hodnoty, které bráním.

Když to vezmeme s humorem, třeba by Gates podle své filozofie investoval do chudých českých klubů.
Pokud chce dělat charitu, ať dá najíst chudým. Fotbal je něco jiného. Má své hodnoty a společenský rozměr.

,

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko