Otevřít to na Chelsea? To by byla sebevražda

  • 105
Praha - Smíšené pocity měl den po bezbrankové remíze na Chelsea trenér sparťanských fotbalistů Jiří Kotrba. "Během čtyř dnů jsem totiž viděl mužstvo dvou tváří," řekl. "V Jablonci to byl tým výborných jednotlivců, kteří hráli na sebe a netakticky. Ale na Chelsea to bylo jednolité mužstvo, které zahrálo takticky výborně, a v němž se jeden obětoval pro druhého."

Na čtvrteční tiskové konferenci v útrobách letenského stadionu označil Kotrba nerozhodný výsledek na Stamford Bridge za obrovský úspěch.

"Ale pozor, tohle je úspěch jen dílčí. Aby byl i celkový, musíme udělat úspěšný krok i v závěrečném zápase doma s Laziem," zdůraznil.

Spekulovat o šancích, kdy případný postup do osmifinále Ligy mistrů není jen v rukách jeho mužstva, Kotrba odmítá.

"Musíme se soustředit jen a jen na sebe, abychom s Laziem vyhráli," řekl. "Na ostatní se neohlížím, nekalkuluju. Jen jsem přesvědčen, že je nádherné, když v posledním dějství základní skupiny vůbec můžeme o postupu uvažovat."

Na otázku, zda by považoval za úspěch třetí místo ve skupině, které by Spartu posunulo do 3. kola Poháru UEFA, kouč reagoval: "Samozřejmě. Zvlášť poté, co se po vylosování skupiny kdekdo ptal, jestli vůbec ve společnosti Chelsea, Lazia a Besiktasu uděláme aspoň bod, a jestli dáme aspoň jednu branku."

Při podrobnějším ohlédnutí za středeční remízovou partií Kotrba mimo jiné pochválil vynikajícího brankáře Blažka, potěšil ho i stoper Jiří Homola, který v podzimní lize neodehrál ani minutu, a teď musel nahradit potrestaného Petra Johanu.

"Z jeho nasazení jsem strach neměl. Byl v pravidelném zápasovém rytmu za druholigové béčko a já věřil, že to zvládne. A on až na jednu chybu při soupeřově neuznané brance obstál," hodnotil Kotrba. "A jsem taky rád, že splnil jeden důležitý pokyn. Totiž aby se nesnažil za každou cenu dokazovat, že do sparťanské sestavy patří. A aby hrál hlavně účelně."

Další pochvalu měl trenér pro kapitána Karla Poborského. "Je úžasné, co Karel uhrál v defenzivě, jak obětavě pomáhal Pavlovi Perglovi, který samozřejmě taky obstál."

Proč z ofenzivních hráčů padla volba právě na Sionka, zatímco Gluščevič, Kincl a Jun zůstali mezi náhradníky?

"Gluščevič měl před několika dny teploty a nebyl s námi ani v Jablonci. Takže by sotva vydržel celý zápas," vysvětloval Kotrba. "A Kincl s Junem? Oba nastoupili od začátku v Jablonci a viděli jste sami. Něco jsme tedy změnit museli. Proto tam šel brejkový hráč Sionko. Pravda, měl mít víc podpory zezadu, jenže proti tak silnému soupeři jsme měli nejvíc práce s bráněním."

Trenér těmito slovy potvrdil, že sparťanská taktika byla postavená především na důsledné defenzivě. Proč tedy šel na hřiště osmnáct minut před koncem místo Michalíka útočník Gluščevič?

"Michalík si o střídání řekl sám, protože už toho měl dost. A Gluščevič šel dopředu místo Sionka, který se stáhl na svou obvyklou levou stranu zálohy. Nechtěl jsem to zabetonovat úplně, protože kdyby nám nějaký protiútok přece jen vyšel, bylo hrotového hráče zapotřebí."

Na poznámku, že leckdo středeční výkon sparťanských fotbalistů označuje za antifotbal, Kotrba nejprve poznamenal: "Na to nemá cenu reagovat."

Poté mu to nedalo a přece jen vysvětloval.

"Je zapotřebí vidět daný poměr sil obou soupeřů reálně. Vždyť jaké byly všeobecné prognózy? Že tam dostaneme šestku. Takže tomu jsme taktiku přizpůsobit museli. Postavit se proti Chelsea s tím, že budeme hrát otevřený fotbal, by prostě byla sebevražda," ujišťoval trenér.

"Jen si vzpomeňte, s jakou taktikou došlo ke stříbrným medailím národní mužstvo na mistrovství Evropy v šestadevadesátém. Ta defenziva dneska už nikoho nezajímá, ale o tom stříbru se bude mluvit vždycky."

Kotrba přitom souhlasil, že mužstvu konečně také pomohlo štěstí. "I když jsem s naší defenzivou celkově spokojený, to štěstí samozřejmě přiznat musím. Například při Crespově břevnu, potom při tyči a taky při sólu Mutua v poslední minutě," vypočítával kouč dary z fotbalových nebes.

Přestože v úterý 9. prosince půjde Spartě o další bytí v tomto ročníku evropských pohárů, trenér Kotrba domácí souboj s Laziem za svůj životní zápas považovat nebude.

"Pro mě byly životními zápasy souboje s Vardarem Skopje v srpnovém předkole. V nich šlo o to, abychom všem českým fotbalovým fanouškům zápasy Ligy mistrů vůbec mohli nabídnout. Což pro mě v dosavadní trenérské kariéře bylo zatím to nejdůležitější."


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko