Connor Goldson z Rangers startuje na slávistického obránce Ondřeje Kúdelu během vyhroceného závěru osmifinálové odvety Evropské ligy. | foto: Reuters

Kúdela neměl k soupeři přistoupit, omlouvám se, řekl šéf Slavie Tvrdík

  • 963
Fotbalová Slavia trest pro Ondřeje Kúdelu v soutěžích Evropské fotbalové unie (UEFA) na deset zápasů přijala. „Jako klub rozhodnutí respektujeme,“ oznámil předseda představenstva Jaroslav Tvrdík.

Odvolat se proti verdiktu Slavia nemůže, není účastníkem řízení. Kúdela odvolání se svým právním zástupcem zvažují.

Čtyřiatřicetiletý reprezentační stoper nesmí hrát v nadcházejících devíti zápasech evropských pohárů, zastavení činnosti se vztahuje i na červnové mistrovství Evropy.

Jeden zápas si už odpykal, když byl dočasně suspendován pro úvodní čtvrtfinálový duel Evropské ligy na Arsenalu minulý týden.

Disciplinární, kontrolní a etická komise UEFA trestala podle oficiálního vyjádření za rasistickou urážku soupeře Glena Kamary v utkání se skotskými Rangers v osmifinálové odvetě Evropské ligy v polovině března. Český hráč ji však i nadále odmítá. Přiznal jen vulgární nadávku.

Slávistický šéf Jaroslav Tvrdík při utkání Ligy mistrů proti Barceloně.

Slávistický šéf Jaroslav Tvrdík

Ondřej Kúdela v žádném případě neměl přistoupit k hráči soupeře. Lituji toho a omlouvám se Glenu Kamarovi za situaci, která zjevně způsobila utrpení jemu a jeho spoluhráčům i všem spojeným s Rangers a Slavií. Podnikám pozitivní kroky, aby se taková situace v našem klubu už nikdy neopakovala,“ citoval slávistický web Tvrdíka.

Za následné fyzické napadení Kúdely v útrobách stadionu vyfasoval trest i Kamara, nezahraje si tři zápasy. O jeden víc vyfasoval Kemar Roofe za brutální faul na slávistického brankáře Ondřeje Koláře ze stejného utkání. „Tresty pro naše hráče se nám zdají přísné a už jsme informovali UEFA, že se odvoláme,“ oznámili Rangers.

Slavia se několikrát vůči rasistickému chování vymezila. Například nedávno natočila propagační video, v němž rasismus a diskriminaci odsoudila.

„Chceme se ještě více poučit ze současné situace, navázat spolupráci s některou z významných protirasistických organizací a pozvat ji ke spolupráci s klubem formou školení a ještě komplexnějšího nastavení současných vnitřních politik,“ prohlásil Tvrdík.

„Je to pro nás příležitost k organizaci širšího dialogu, který by měl vést k porozumění mezi lidmi v Česku i ve Velké Británii, a to ve prospěch všech hráčů, fanoušků a občanů.“


Mistrovství Evropy ve fotbalu 2021

Fotbalové Euro 2021 se hraje od 11. června do 11. července v jedenácti městech v jedenácti různých zemích. V turnaji se utkává 24 týmů rozdělených do šesti skupin. Zlato obhajuje Portugalsko, které na Euro 2016 ve finále porazilo Francii.

Harry KaneKylian Mbappé,  Andrew Robertson, Mateo Kovačič, Scott McTominay, Jadon Sancho, Marcelo Brozovič, Kieran Tierney, Raheem Sterling

Kvalifikace MS 2022: Wales - Česko, Česko - Bělorusko, Belgie - Česko