SMUTEK Sparťanský záložník Bořek Dočkal a jeho spoluhráči po prohrané kvalifikaci o Ligu mistrů na hřišti Steauy Bukurešť. | foto: www.sparta.cz

Steaua - Sparta 2:0, Liga mistrů zmizela, hosty vyřadil Stanciu

• 1053
Bukurešť (od našeho zpravodaje) - Liga mistrů se fotbalistů Sparty zase týkat nebude. Nejslavnější český klub ani posedmé od roku 2005, kdy mezi elitní společnosti hrál naposled, neuspěl v kvalifikaci. V odvetě 3. předkola prohrál na hřišti Steauy Bukurešť 0:2 a čeká ho jen boj o Evropskou ligu.

Nicolae Stanciu - tohle jméno bude ještě dlouho sparťany děsit. Před týdnem rumunský záložník v Praze zahrál skvěle a doma v Bukurešti jasně ukázal, že to rozhodně nebyla náhoda. Neúnavně sprintoval, střílel, kličkoval a hlavně: zařídil Steaue postup.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Na Letné se trefil jednou, v odvetě hned dvakrát. A když deset minut před koncem střídal, domácí fanoušci vstali a nadšeně aplaudovali.

První trefa? Běžela 31. minuta, Kadlec hlavou odvracel míč z vápna, Brabec ho v tísni jen prodloužil k hvězdě domácích s desítkou na zádech. Maličký záložník se bez váhání opřel do balonu a napálil ho tvrdě pod břevno. Krásný gól jen stvrdil, že Steaua zvládla první půli lépe než Sparta.

Druhý gól přišel po hodině hry a zápas definitivně zlomil. Stoper Tamas vyrazil na výlet k brance soupeře, poslal balon pod sebe a Stanciu znovu tvrdě z voleje prostřelil Bičíka. Sparťanský gólman míč lehce lízl, ale vyrazit ho nedokázal.

Už předtím měla Sparta mockrát namále, ve druhém poločase úplně vypadla z role. Po návratu z kabin ji Steaua přimáčkla, gól visel ve vzduchu. A když šest minut po pauze stoper Brabec hloupě na polovině hřiště fauloval Goluboviče a viděl druhou žlutou kartu, dalo se vytušit, že se blíží konec. V kvalifikaci o Ligu mistrů jak tradiční.

Steaua měla šancí dost. Hamroun z tutové pozice po standardce překopl branku, pak běžel sám na Bičíka, který mu v poslední chvíli skočil pod nohy a zachránil, další brance zabránil zákrok Costy. Stoper Tamas dokonce troufale zkoušel přehodit vyběhnutého brankáře Bičíka z vlastní poloviny a chyběly centimetry, aby se to povedlo. Balon letěl dlouho a nakonec narazil do břevna...

Trenér Ščasný musel poskládat sestavu bez zraněného Holka, který si natáhl sval, ani na lavičce nebyl kvůli zdravotním problémům také Matějovský. Do základní sestavy se naopak vrátili Vácha s Costou a sparťanský kouč zkusil zaskočit soupeře rozestavením se čtyřmi obránci.

Sparťané se ale hledali. Steaua byla živější, od prvních vteřin se hnala dopředu. Rychle kopala standardku i první roh, několikrát vystřelila vedle. Fanoušci, kterých přišlo na Národní stadion 37 tisíc, při každém náznaku šance křičeli a tleskali a naopak pískali, kdykoli byli u míče sparťané.

Ty jako by bouřlivé prostředí svazovalo. Byli až moc zatažení, jen čekali na protiútoky. Několik možností ale opravdu přišlo a kdyby přesněji zakončovali, aspoň jeden gól vstřelit mohli.

Slušnou šanci měl po dvanácti minutách Lafata, kterému ve vápně přiťukl míč Dočkal. Sparťanský kapitán zůstal na chvíli nepokrytý, střela se mu ale moc nepovedla - letěla po zemi do rukavic brankáře Nity. V nadějné pozici byl i Šural, kterého na zadní tyči našel přesným centrem Zahustel. Volej sparťanského útočníka ale prosvištěl nad břevnem.

Vůbec největší závar přišel v závěru poločasu. Série zblokovaných střel ještě gólem neskončila, ale pak míč od Frýdka doputoval k Lafatovi, který zblízka dorazil do sítě. Rozhodčí ale rychle zvedl nad hlavu praporek, hraniční situaci posoudil jako ofsajd.

Ve druhé půli střílel kousek vedle Konaté, z dobré pozice pálil nepřesně Dočkal, ještě před druhým inkasovaným gólem protáhl Nitu Zahustel. Ale v deseti si už Sparta žádnou tutovku nevytvořila a zaslouženě prohrála.

Liga mistrů se jí znovu týkat nebude - jako by tahle diagnóza byla neléčitelná. Další pokus přijde nejdřív za rok.