Chelsea slaví. Anglické finále Ligy mistrů proti City rozhodl Havertz

  • 232
Nebyli favoritem, právě naopak. A přesto fotbalisté Chelsea po finále Ligy mistrů jásají. Jediný gól německého šikuly Kaie Havertze rozhodl o tom, že klub z Londýna přetlačil v ryze anglickém souboji v Portu Manchester City.

Pro Chelsea jde o druhý úspěch při historicky třetí účasti ve finále. To Manchester City, který se do závěrečného zápasu prestižní soutěže dostal poprvé v dějinách a na desátý pokus, zažívá hluboké zklamání.

ONLINE

Finále Ligy mistrů jsme sledovali minutu po minutě.

Proti urputně hrajícímu soupeři se nedokázal prosadit. Tradiční hra plná krátkých a rychlých přihrávek, dynamických kombinací na Chelsea neplatila. Zejména ve druhém poločase, kdy londýnský klub hájil těsné vedení, měl Manchester City, anglický šampion, výrazný tlak. I když spíš platonický.

Pár centrů, náznaků i závarů, ale tutovka žádná.

Nepomohlo, že kvůli srážce se stoperem Rüdigerem přišlo City půl hodiny před koncem o kreativního záložníka De Bruyneho, největší oporu. I Chelsea zápas dohrávala bez zkušeného stopera Silvy, jenž odstoupil pro svalové zranění, a poradila si.

Rozhodl moment ze závěru první půle: fantastická přihrávka Mounta mezi řady, míč převzal Havertz, obešel brankáře Edersona a střílel do prázdné brány. Pro svůj první gól v Champions League si vskutku nemohl vybrat lepší příležitost....

Pět minut před pauzou to bylo logické vyústění dosavadního průběhu. Zasloužené vedení. Chelsea měla od začátku navrch, jen Werner, další německý reprezentant, měl dvě slušné šance, ale podobně jako celou sezonu v zakončení i ve finále selhával. Jednou trefil boční síť, podruhé brankáře.

Hrál se živelný fotbal, napínavé utkání, jemuž pomohla atmosféra, kterou v hledišti vytvořilo čtrnáct tisíc fanoušků. Zejména Thomas Tuchel, trenér Chelsea, neustále tábor z Londýna hecoval a povzbuzoval.

Do finále se jako první kouč historie dostal podruhé za sebou s jiným klubem. Loni se hrálo také v Portugalsku, v bublině v Lisabonu tenkrát byly stadiony prázdné a Tuchel se s Paris St. Germain musel sklonit výjimečnému Bayernu. 

I tentokrát tušil, že proti sobě má mimořádného protivníka. „V devadesáti minutách ale můžeme rozdíly smazat,“ věřil před finále. A měl pravdu; proti Guardiolovi, od nějž se jako trenér-začátečník učil, připravil opět správnou taktiku.

Chelsea pod jeho vedením na Manchester City v posledních týdnech vyzrála už potřetí. Poprvé v dubnu v semifinále Anglického poháru, podruhé v květnu lize a potřetí nyní: na největší fotbalové scéně. 

Poražený Guardiola: Vrátíme se silnější. Tenhle tým bude nejlepší na světě

Zatímco předchozí dvě finále Champions League, do kterých Chelsea postoupil, rozhodovaly vždy pokutové kopy, tentokrát se prodlužovat nemuselo. I díky pevné defenzivě, na níž Tuchel, jenž do klubu přišel v lednu místo Franka Lamparda, svůj úspěch založil. 

Byla to už čtrnáctá trenérská změna v éře zámožného majitele Romana Abramoviče - a byla dost možná ze všech nejvydařenější. 

Chelsea během skvělého jara skočila do první čtyřky v Premier League a i když nezvládla finále Anglického poháru proti Leicesteru, všechno si vynahradila v sobotu večer v Portu. 

Podruhé v historii vyhrála Ligu mistrů.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko