NÁVRAT. Kapitán Dortmundu Marco Reus se do sestavy vrátil po dlouhém zranění a...

NÁVRAT. Kapitán Dortmundu Marco Reus se do sestavy vrátil po dlouhém zranění a dal jeden z pěti gólů Borussie v prvním poločase. | foto: Reuters

Dortmund vyhrál 8:4, Real s Leicesterem a Juventusem postupují dál

• 63
V utkání mezi Dortmundem a Legií Varšava padl historický rekord v počtu branek v Lize mistrů. Domácí Borussia totiž vyhrála 8:4, hattrickem se blýskl Marco Reus. Real Madrid si poradil se Sportingem Lisabon 2:1 a pojistil si postup, do další fáze jdou i Leicester, Juventus, Monako a Leverkusen.

Diváci v Dortmundu se rozhodně nenudili. V desáté minutě sice byli domácí příznivci zaskočení, jelikož skóre otevřel Aleksandar Prijović z Legie; avšak netrvalo dlouho a mohli si hned několikrát zakřičet „gól!“ - během prvního poločasu dokonce pětkrát.

Obrat zařídil dvěma góly během dvou minut Šindži Kagawa, třetí zásah domácích přidal s notnou dávkou štěstí Nuri Sahin, protože do něj brankář hostí vyrazil míč po přímém kopu Marca Reuse. Legii se povedlo snížit a Prijović měl na noze dokonce vyrovnání na 3:3, ale v první půli už přesně mířila jen Borussia.

Trefil se Ousmane Dembélé a po něm kapitán Reus, jenž nastoupil poprvé po půlroční pauze zaviněné zraněním. Gólové hody pokračovaly i po přestávce: Reus ve druhé půli zkompletoval hattrick, když v nastaveném čase uzavíral na 8:4 a zároveň tím vytvořil rekord Ligy mistrů. Dosavadním maximem byl duel Monaka s Deportivem La Coruňa z roku 2003, který skončil 8:3.

K postupu do další fáze dokráčel i obhájce trofeje Real Madrid. V Lisabonu vedl od 29. minuty zásluhou Raphaëla Varana, ale více příležitostí měl v první půli domácí Sporting. Ani jedna ze střel Bruna Césara nicméně za zády Keylora Navase neskončila.

Po změně stran oslabil domácí mužstvo Joao Pereira, který mimo hru strčil do hostujícího Matea Kovačiče a byl vyloučen. I v deseti ale Sporting vyrovnal - běžela 80. minuta, když střídající Fabio Coentrao zahrál nešikovně ve vápně rukou. Adrien Silva penaltu proměnil, vyrovnaný stav však vydržel jen šest minut. Postup Realu stvrdil hlavou Karim Benzema.

Gólman Sevilly Sergio Rico si na penaltu Claudia Marchisia sáhl, ale nedokázal...
Gólman Tottenhamu Hugo Lloris plachtil marně, na pokus Djibrila Sidibeho z...
Útočník Leicesteru Šindži Okazaki (vpravo) oslavuje branku proti Brugám se...

Fotbalisté Leicesteru City zdolali belgické Bruggy 2:1 a při první účasti v Lize mistrů postupují ze skupiny. Anglický mistr vedl už od páté minuty díky Šindži Okazakimu, náskok ještě před přestávkou navýšil z penalty Rijád Mahriz. Hosté sice snížili, ale Leicester si těsné skóre pohlídal.

Juventus otočil zápas se Sevillou, která navíc kvůli červené kartě Franca Vazquéze dohrávala od 37. minuty v oslabení. Španělé tou dobou drželi hubené vedení z úvodu střetnutí, hosté ale v nastavení první půle vyrovnali z penalty a ve druhém dějství rozhodli o kvalifikaci do osmifinále. Šestnáctiletý talent Juventusu Moise Kean, jenž naskočil na závěr, se stal prvním hráčem ročníku 2000 v Lize mistrů.

Díky vítězství 2:1 nad Tottenhamem postupuje ze skupiny E francouzské Monako, naopak londýnskému celku zhasla poslední naděje - dál jde druhý Leverkusen, který v dříve hraném duelu remizoval s CSKA Moskva 1:1.

Základní skupiny Ligy mistrů, 5. kolo

Skupina E

CSKA Moskva - Bayer Leverkusen 1:1 (0:1)
76. Natcho z pen. - 16. Volland. Rozhodčí: Undiano Mallenco - Cabanero, Barbero Sevilla (všichni Šp.). Diváci: 19 164.

AS Monako - Tottenham Londýn 2:1 (0:0)
48. Sidibé, 53. Lemar - 52. Kane z pen. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všichni Niz.). Diváci: 13 100.

Skupina F

Borussia Dortmund - Legia Varšava 8:4 (5:2)
32., 52. a 90.+2 Reus, 17. a 18. Kagawa, 20. Sahin, 29. Dembélé, 81. Passlack - 10. a 24. Prijovic, 57. Kucharczyk, 83. Nikolič. Rozhodčí: Strömbergsson - Gustavsson,Nilsson (všichni Švéd.). Diváci: 55 094.

Sporting Lisabon - Real Madrid 1:2 (0:1)
80. Adrien Silva z pen. - 29. Varane, 87. Benzema. Rozhodčí: Collum - Connor, Ross (všichni Skot.). ČK: 64. Joao Pereira (Sporting). Diváci: 50 046.

Rozhodčí:
Mažič - Ristič, Djurdjevič (všichni Srb.). Diváci: 32 036.

Leicester City - Club Bruggy 2:1 (2:0)
5. Okazaki, 30. Mahriz z pen. - 52. Izquierdo. Rozhodčí: Buquet - Cano, Debart (všichni Fr.). Diváci: 31 443.

FC Sevilla - Juventus Turín 1:3 (1:1)
9. Pareja - 45.+2 Marchisio z pen., 84. Bonucci, 90.+4 Mandžukič. Rozhodčí: Clattenburg - Collin, Bennett (všichni Angl.). ČK: 36. Vázquez (Sevilla). Diváci: 38 942.

Dinamo Záhřeb - Olympique Lyon 0:1 (0:0)
Branka:
72. Lacazette. Rozhodčí: Královec - Nádvorník (oba ČR), Slyško (SR). Diváci: 7834.