JSME TAM Fotbalisté Dortmundu (vpravo) se radují z postupu do semifinále Ligy

JSME TAM Fotbalisté Dortmundu (vpravo) se radují z postupu do semifinále Ligy mistrů. | foto: Wolfgang RattayReuters

Dortmund otočil zápas dvěma góly v nastavení, v semifinále je i Real

• 69
Fotbalová Liga mistrů nabídla nevídané drama a dala vzpomenout na čtrnáct let starou historii. Borussia Dortmund v poslední minutě čtvrtfinálové odvety s Málagou prohrávala, ale v nastavení vstřelila dva góly, skóre otočila na 3:2 a je v semifinále. Mezi posledními čtyřmi je i Real Madrid, byť v Istanbulu s Galatasaray prohrál 2:3.

O zbývajících semifinalistech se rozhodne ve středu, Barcelona hostí Paris St. Germain, první zápas skončil 2:2. A Bayern bude na Juventusu hájit náskok 2:0. Los se uskuteční v pátek.

Borussia Dortmund - Málaga 3:2

V Dortmundu se odehrál scénář z Barcelony 1999. Tenkrát ve finále Ligy mistrů jiný německý klub Bayern Mnichov vedl nad Manchesterem 1:0, hrála se první minuta nastavení, když anglický klub vyrovnal. A z další akce dal druhý gól a slavil triumf.

Dortmund byl po devadesáti minutách vyřazen, prohrával 1:2. I po vyrovnávací brance Reuse v první minutě nastavení postupovala Málaga, ale stále nebyl konec. Ale když už za dalších pár vteřin stoper Santana poslal německý tým poprvé do vedení, všechno se otočilo. Jenže při rozhodující akci skotský pomezní přehlédl ofsajd při centru a poté i při dorážce Santany.

Dortmund s Málagou, to bylo zatím nejvyrovnanější čtvrtfinále. Po bezbrankové remíze minulý týden ve Španělsku jako první v souboji skóroval bývalý španělský reprezentant Joaquín. V 25. minutě napřáhl z hranice pokutového území a překonal Weidenfellera.

Krátce před půlí sice vyrovnal Lewandowski, ale stav 1:1 vyhovoval Málaze. Pokud by zápas tak i skončil, šla by dál díky gólu vstřeleného na hřišti soupeře. A všechno k její slávě směřovalo, když osm minut před koncem střídající Eliseu dal druhý gól hostů, přičemž dorážel rovněž z ofsajdu. Jenže strhující zápas měl vrchol teprve před sebou.

Branky: 40. Lewandowski, 90.+1 Reus, 90.+2 Santana - 25. Joaqín, 82. Eliseu. Rozhodčí: Craig Thomson (Skotsko). ŽK: Bender, Schmelzer - Gámez. Poločas: 1:1. Diváků: 66 000. První zápas: 0:0, postupuje Dortmund.
Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Subotič, Santana, Schmelzer - Blaszczykowski (72. Sahin), Gündogan (86. Hummels), Bender (72. Schieber), Götze, Reus - Lewandowski.
Málaga: Caballero - Gámez, Demichelis, Sergio Sanchez, Antunes - Camacho, Toulalan, Joaquin (87. Portillo), Baptista (83. Santa Cruz), Isco - Duda (74. Eliseu).

Galatasaray Istanbul - Real Madrid 3:2

Real Madrid první duel vyhrál 3:0 a ani před hlučným publikem v Istanbulu neponechal nic náhodě. Di Maria v úvodu ještě velkou šanci neproměnil, ale v osmé minutě Cristiano Ronaldo už ano. Domácí sice odvrátili roh, poté i následný Özilův centr, ale na střílenou přihrávku Khediry, na kterou naběhl Ronaldo, už reagovat nedokázali.

Cristiano Ronaldo se na malém vápně rychlými kroky odpoutal od Eboueho, který na znamení zoufalství zvedal ruku a prosil pomezního, aby mávnul ofsajd, i když o žádný nešlo. Pro Ronalda to byl desátý gól v desátém utkání letošního ročníku Ligy mistrů.

Zdálo se, že není o co hrát. Zvlášť když Di Maria zahodil další tutovku a naopak domácí se do vážnější příležitosti nedostali. Jenže hosté to s bohorovností a podceněním přehnali. Zlomem v duelu a málem i v celém souboji bylo další selhání hostů v koncovce, tentokrát Ronalda, který minul z malého vápna. Z protiakce totiž Eboue snížil a tím nastartoval Galatasaray k obratu.

Sneijder zatáhl míč po levé straně, na jeho zpětnou přihrávku naběhl pravý bek a povedenou střelou z hranice šestnáctky pod břevno vyrovnal.

Domácím pomohla střídání, Amrabat i Sabri hru rozhýbali, čímž dostali Real pod tlak. V 70. minutě Sneijder prvním dotykem prohodil míč mezi nohama stopera Varaneho a druhým dotykem - přízemní střelou - překonal Diega Lopéze. A když za pár vteřin Drogba patičkou po centru z pravé strany dal na 3:1, Real se musel o postup bát. Trenér Mourinho na lavičce kroutil hlavou, hráči znervózněli. Neuklidnil je ani Ronaldo, když z dobré pozice přestřelil.

Galatasaray v tu chvíli potřeboval dát k postupu ještě dvě branky, což se mu nakonec nepodařilo, byť šance měl. Naopak v závěru si statistiky vylepšil opět Ronaldo.

Branky: 57. Eboue, 70. Sneider, 72. Drogba - 8. a 90. Ronaldo. Rozhodčí: Stephane Lannoy (Francie). ŽK: Sneijder, Eboue - Arbeloa. ČK: 90. Arbeloa. Poločas: 0:1. Diváků: 52 000.
Galatasaray: Muslera - Eboue (80. Elmander), Gokhan Zan, Semih Kaya, Riera - Hamit Altintop (46. Amrabat), Melo, Sneijder, Selcuk Inan - Bulut (63. Sabri Sarioglu), Drogba.
Real Madrid: Diego Lopez - Essien (30. Arbeloa), Pepe, Varane, Coentrao - Di Maria, Khedira, Özil (81. Albiol), Modrič, Ronaldo - Higuaín (73. Benzema).