Barcelona zdolala Dortmund a postupuje. Dál jde Lipsko, pomohl i Schick

• 13
Fotbalisté Barcelony ve svém pátém utkání v letošním ročníku Ligy mistrů nastříleli Dortmundu tři góly (3:1) a ve skupině F, kde hraje i Slavia, si zajistili postup z první příčku. O druhém osmifinalistovi se rozhodne mezi německým týmem a Interem Milán, který vyhrál v Praze rovněž 3:1. Dalším postupujícím se ve středu stalo Lipsko, stačila mu k tomu remíza 2:2 s Benfikou Lisabon.

Obhájce trofeje Liverpool byl rád za remízu s Neapolí. Ta v posledním kole hostí otloukánka z Genku a když vyhraje, musí Liverpool k postupu uhrát bod v Salcburku. Ten dal v Genku čtyři góly.

Ve slávistické skupině F v posledním kole má postup ve svých rukách Inter. Proti Barceloně potřebuje uhrát stejný počet bodů jako Dortmund proti Slavii.

Barcelona v minulém utkání na Camp Nou překvapivě remizovala 0:0 se Slavií, tentokrát se diváci gólů dočkali. Domácí poslal do vedení ve 29. minutě Luis Suárez po Messiho přihrávce. Už za dvě minuty si hvězdní útočníci role vyměnili a argentinský kapitán zvýšil.

Messi při jubilejním 700. utkání za Barcelonu vstřelil 613. branku. Dvaatřicetiletý kanonýr se v Lize mistrů trefil už proti 34. soupeři, což se ještě nikomu nepovedlo.

V 67. minutě přidal třetí gól střídající Antoine Griezmann po další přihrávce Messiho, jenž po chvilce z přímého kopu ještě trefil spojnici břevna a tyče. Dortmund zápas zdramatizoval, poté co v 77. minutě snížil další náhradník Jadon Sancho, Barcelona ale už větší drama nepřipustila a pošestnácté za sebou si zahraje osmifinále.

Infarktový duel sehrálo Lipsko, s Benfikou prohrávalo 0:2, ale v poslední minutě po faulu na českého útočníka Schicka snížil z penalty Forsberg a v šesté minutě nastavení vyrovnal. Tím německému týmu zařídil postup. S ním mohou jít všechny tři soupeři Benfica, Zenit Petrohrad i Lyon

Zenit poslal do vedení na konci úvodního poločasu Arťom Dzjuba. Olympique, který k postupu potřeboval zvítězit, se do zápasu nevrátil ani po změně stran a v 84. minutě Magomed Ozdojev pojistil domácí triumf. Petrohradský tým na svém hřišti neprohrál ani v sedmém pohárovém utkání se soupeřem z Francie a udržel naději na osmifinále.

Ve skupině H je blízko postupu Ajax, který vyhrál v Lille a v posledním duelu s Valencií mu stačí remíza.

Ve Valencii se hrál napínavý zápas, domácí v sedmiminutovém nastavení měli dvě vyložené šance. Krátce před uplynutím řádné hrací doby mohla dát gól Chelsea, ale při střele Batshuaye se zaskvěl brankář Cillessen.

Dvě velké šance Valencie v úvodní půlhodině neproměnil Maxi Gómez, ve 40. minutě už byl úspěšnější Carlos Soler. Už za minutu srovnal Mateo Kovačič. Chorvatský záložník se dočkal prvního soutěžního gólu za Chelsea při svém 71. zápase.

Hosté vstoupili dobře do druhého poločasu a v 50. minutě otočil skóre Christian Pulisic. Jeho spoluhráč gólman Kepa Arrizabalaga za čtvrt hodiny zlikvidoval penaltu Danielu Parejovi. Postupové oslavy Chelsea ale minimálně odložil Daniel Wass, jehožcentr v 82. minutě překvapivě zapadl do branky.

Úterní zápasy přinesly postup Realu Madrid, Tottenhamu a Manchesteru City. Už dřív měly jistotu Bayern Mnichov, Juventus a Paris St. Germain.

Liverpool FC - SSC Neapol 1:1 (0:1)

Branky: 65. Lovren - 21. D. Mertens. Rozhodčí: Del Cerro Grande – Yuste, Alonso (vš. ESP). ŽK:45+3. trenér Klopp, 90+2. Robertson - 90+2. Koulibaly, 90+4. Allan.

Liverpool FC Alisson – Joe Gomez (57. Oxlade-Chamberlain), Lovren, V. van Dijk, Robertson – J. Henderson (C), Fabinho (19. Wijnaldum), Milner (78. Alexander-Arnold) – M. Salah, Firmino, Mané.

SSC Neapol Meret – Nikola Maksimović, Manolas, Koulibaly (C), Rui – Di Lorenzo, Allan, P. Zieliński (85. Younes), Ruiz – D. Mertens (81. Elmas), Lozano (72. F. Llorente).

Přejít na on-line reportáž

KRC Genk - FC Red Bull Salzburg 1:4 (0:2)

Branky: 85. Samatta - 43. Daka, 45. Minamino, 69. Hwang Hi-čchan, 87. Häland. Rozhodčí: M. Gestranius – J. Aravirta, M. Alakare. ŽK:74. Samatta - 21. Junuzović, 46. Kristensen.

KRC Genk Coucke – Dewaest (C), Cuesta, Lucumi – Maehle, S. Berge, Hrošovský (59. Onuachu), De Norre – Ito (79. Hagi), Paintsil (65. Bongonda) – Samatta.

FC Red Bull Salzburg Miguel – Kristensen, Onguéné, Wöber, Ulmer (C) – Minamino (89. Vallci), Mwepu, Junuzović, Szoboszlai (80. Okugawa) – Daka (62. Häland), Hwang Hi-čchan.

Skupina F

1. FC Barcelona 5 3 2 0 7:3 11
2. Inter Milán 5 2 1 2 9:7 7
3. Dortmund 5 2 1 2 6:7 7
4. Slavia Praha 5 0 2 3 3:8 2

FC Barcelona - Borussia Dortmund 3:1 (2:0)

Branky: 29. L. Suárez, 33. Messi, 67. Griezmann - 77. Sancho. Rozhodčí: Turpin – Danos, Gringore (vš. Francie). ŽK:51. Messi, 71. Busquets - 74. Guerreiro.

FC Barcelona ter Stegen – Roberto, Umtiti, Lenglet, Firpo – Rakitić (78. Arturo Vidal), Busquets, F. de Jong – Messi (C), L. Suárez (90+1. Wagué), O. Dembèlé (26. Griezmann).

Borussia Dortmund Bürki – Ł. Piszczek (76. Zagadou), Akanji, Hummels, N. Schulz (46. Sancho) – Weigl (85. M. Götze), Witsel – Hakimí, Brandt, Guerreiro – Reus (C).

Skupina G

1. Lipsko 5 3 1 1 8:6 10
2. Zenit Petrohrad 5 2 1 2 7:6 7
3. Lyon 5 2 1 2 7:6 7
4. Benfica Lisabon 5 1 1 3 7:11 4

FK Zenit Petrohrad - Olympique Lyon 2:0 (1:0)

Branky: 42. Dzjuba, 84. Ozdojev. ŽK:16. Kuzjajev, 57. Barrios, 73. Ozdojev, 89. Rakyckyj - 29. J. Andersen, 43. Marçal, 44. Dubois.

FK Zenit Petrohrad M. Keržakov – V. Karavajev, Ivanović, Rakyckyj – Driussi (81. Žirkov), Kuzjajev (90+2. Suťormin), Ozdojev, Barrios, Santos – Dzjuba, Azmún (83. Jerochin).

Olympique Lyon A. Lopes – Dubois, Marcelo, J. Andersen (83. Gouiri), Denayer, Marçal (58. Y. Koné) – B. Traoré, Reine-Adélaïde, Tousart, Cornet (74. Cherki) – M. Dembélé.

RB Lipsko - Benfica Lisabon 2:2 (0:1)

Branky: 90. Forsberg, 90+6. Forsberg - 20. Pizzi, 59. Vinícius. Rozhodčí: Gil – Barbero, Nevado (všichni Španělsko). ŽK:52. Taarabt, 89. Rúben Dias.

RB Lipsko Gulácsi (64. Mvogo) – Klostermann, Ampadu (56. Mukiele), Upamecano, Saracchi (70. Schick) – Sabitzer, Laimer, Demme (C), Forsberg – Nkunku, Werner.

Benfica Lisabon Vlachodimos – A. Almeida (C), Rúben Dias, F. Ferreira, Grimaldo – Pizzi (90+3. Caio), Taarabt, Gabriel, Cervi (90+8. Jota) – Chiquinho, Vinícius (82. de Tomás).

Skupina H

1. Ajax Amsterodam 5 3 1 1 12:5 10
2. Chelsea 5 2 2 1 9:8 8
3. Valencie 5 2 2 1 8:7 8
4. Lille 5 0 1 4 3:12 1

Valencia CF - Chelsea FC 2:2 (1:1)

Branky: 40. Soler, 82. Wass - 41. Kovačić, 53. Pulisic. Rozhodčí: Zwayer – Schiffner, Achmüller (vš. Německo). ŽK:32. Wass, 53. Garay, 87. Gabriel - 7. Jorginho, 55. Azpilicueta, 73. Kanté, 78. Arrizabalaga.

Valencia CF Cillessen – J. Costa (67. Gameiro), Garay, Gabriel, Gayá – Torres (74. Coquelin), Parejo (C), Wass, Soler (78. Lee Kang-in) – Rodrigo, Gómez.

Chelsea FC Arrizabalaga – Azpilicueta (C), K. Zouma, Christensen, James – Jorginho (72. Emerson), Kanté, Kovačić – Pulisic, T. Abraham (46. Batshuayi), Willian (80. Mount).

Lille OSC - AFC Ajax 0:2 (0:1)

Branky: 2. Zijach, 59. Promes. Rozhodčí: Felix Brych – Mark Borsch, Stefan Lupp (všichni GER). ŽK:29. Reinildo, 37. Osimhen - 27. Mazraoui.

Lille OSC Maignan – Celik, Djaló, Gabriel, Reinildo – Soumaré, André (C) (77. Sanches) – Ikoné, Yazıcı (82. Rémy), Bamba (72. Araújo) – Osimhen.

AFC Ajax Onana – Dest, Schuurs, Lisandro Martínez, Tagliafico – Mazraoui (46. E. Álvarez), Zijach (85. S. de Jong), van de Beek – Labyad (45+2. Lang), Tadić (C), Promes.