Liberec - Kostanaj

Liberečtí zcela selhali, v pohárech tak končí

• 318
Liberec - Liberečtí fotbalisté pro tento ročník v evropských soutěžích končí, a to sezona pořádně nezačala. V druhém kole Intertoto Cupu vypadli s kazažským soupeřem Tobol Kostanaj, do se Poháru UEFA tak neprobojují. Po nadějné remíze 1:1 ze hřiště soupeře liberečtí hráči doma selhali, prohráli 0:2.

Zápas jsme sledovali
v on-line reportáži

Libereckému kouči Michalu Zachovi stále chyběli chystané posily Holeňák a Petroušem i marodi Šinglár, Janů, Matula, Frejlach a Dort. Naopak na lavičku už usedli Brezinský s Blažkem, který měl delší odpočinek po ME jednadvacítek.

Přesto trenér překvapil hned na několika místech základní sestavy. V brance dostal před Hauzrem přednost Bolek, který v lize neodchytal jediný zápas, premiéru v libereckém dresu si odbyl útočník Robin Dejmek.

Papoušek se z tradičního místa na pravém kraji zálohy přesunul doleva a jeho pozici zaujal Hudson. V obraně nečekaně nastoupil Košťál, o něhož usiluje Sparta.

Slovan se nechtěl spokojit s tím, že mu stačí k postupu neinkasovat, a začal aktivně. V 6. minutě napřáhl z dálky Papoušek a pořádně protáhl Petuchova. Za tři minuty stejný hráč centroval na Dejmka, který sice balon možná ani netečoval, ale hostující brankář na míč nedosáhl a div že neinkasoval.

V 16. minutě přišel pro slušně zaplněné tribuny stadionu U Nisy šok. Nurgalijev zleva zacentroval, liberecká obrana odvrátila jen k Žumaskalijevovi a ten těsně za šestnáctkou trefil míč tak přesně, že zapadl přímo k levé tyči.

"Chtěli jsme začít aktivně, ale nedokázali jsme se v úvodu dostat do zakončení do šestnáctky. Soupeře jsme chybou nechali dát branku a posadili ho na koně," řekl trenér Michal Zach.

S Libercem obdržený gól pořádně otřásl. Domácí nebyli schopni překonat spolehlivě pracující obranu Tobolu, navíc kazili přihrávky, a tak přišel další trest.

V 35. minutě centroval ze strany Mukanov, Ostapenko se krásně položil do míče a zvýšil. To už bylo moc i na liberecké publikum, které začalo každou ztrátu balonu doprovázet pískotem.

A když se ve 45. minutě neprosadil Nezmar a po centru Hudsona ani Papoušek, odcházeli Kazaši do kabin s náskokem, s nímž možná ani sami nepočítali. Zach po pauze stáhl beka Krátkého a poslal na hřiště ofenzivního Blažka, ale žádnou útočnou smršť tím neodstartoval.

V třicetistupňovém vedru Kazaši s přehledem drželi své vedení. Pokud jejich obrana přece jen zaváhala, mířil jeden z mála aktivních libereckých hráčů Dejmek nad branku. Po hodině hry jako by Tobolu začaly docházet síly a Slovan přece jen získával trvalejší tlak.

V 64. minutě ukončil povedenou ranou obléhání hostující branky Hodúr, za čtyři minuty před poloprázdnou kazašskou brankou promáchl střídající Blažek.

Sen o postupu do Poháru UEFA, o který by se v dalším kole soutěže utkali s OFI Kréta, se Slovanu rozplynul.

"Hodnocení bude důrazné, abychom si řekli jasnou pravdu. Chtěli jsme být aktivnější při napadání a nenechat soupeře hrát s balonem. Chyběla i větší kompaktnost a v útočné fázi jsme si představovali víc hrát po křídlech," uvedl liberecký trenér.

Liberec - Tobol Kostanaj 0:2 (0:2)
16. Žumaskalijev, 35. Ostapenko. Rozhodčí: Vuorela - Kotinurmi, Koskela (všichni Fin.). ŽK: Irismetov, Jurin, Nurgalijev, Ostapenko (všichni Kostanaj). Diváci: 5125. První zápas: 1:1, postupuje Kostanaj.

Liberec: Bolek - Krátký (46. Blažek), Košťál, Polák (78. Brezinský), Pudil (35. Liška) - Hudson, Bílek, Hodúr, Papoušek - Nezmar, Robin Dejmek. Trenér: Zach.
Kostanaj: Petuchov - Mukanov, Lotov, Dimitrov, Irismetov - Jurin (83. Meškov), Nurdauletov, Skorych, Nurgalijev (79. Sabalakov) - Ostapenko (89. Garkuša), Žumaskalijev. Trenér: Ogay.