Sioni Bolnisi - Levski Sofia

Sioni Bolnisi - Levski Sofia - Eric Memedji Evoche (vpravo) z gruzinského týmu Sioni Bolnisi bojuje o míč s Valerijem Domovčinskýnm. | foto: Reuters

Liberec narazí na Spartak Moskva

• 67
Praha - Fotbalisté Liberce už znají svého soupeře v boji postup do hlavní soutěže Ligy mistrů. Nastoupí proti Spartaku Moskva, který se štěstím uhájil postup přes moldavský Šeriff Tiraspol 0:0. Do třetího předkola prošel i Ružomberok; slovenského mistra zachránil dvě minuty před koncem gól českého útočníka Nezmara.

Spartak Moskva remizoval doma s moldavským Šeriffem Tiraspol 0:0, což mu po výsledku 1:1 na soupeřově hřišti stačilo k postupu.

Dále čtěte:
Lavička sledoval, jak se Spartak strachoval

Ruský vicemistr dnes své fanoušky na stadionu v Lužnikách, kam zavítal na špionáž i liberecký kouč Vítězslav Lavička, napínal až do samého konce.

Obrana Spartaku, v níž odehráli celý zápas i čeští reprezentanti Radoslav Kováč s Martinem Jiránkem odolala i závěrečnému náporu Tiraspolu.

Šeriff, který triumfoval v posledních šesti ročnících moldavské ligy, se tak znovu loučí s evropskými poháry předčasně.

Kováč s Jiránkem se tak mohou těšit na prestižní zápas proti svým krajanům. Duel bude pikantní hlavně pro pravého beka Jiránka, který v Liberci v minulosti působil.

Liberec začne doma
První zápas třetího předkola Ligy mistrů sehraje Liberec se Spartakem Moskva na domácím hřišti. Hrát se bude příští středu 9. srpna od 20.15 v Liberci.

Podle původního rozlosování se sice měl úvodní duel hrát v Moskvě, ale kvůli termínové kolizi domácích zápasů Spartaku a CSKA dala UEFA přednost mistrovskému CSKA, který se v třetím předkole utká s Ružomberkem.

Liberecký klub zahájí předprodej vstupenek v pokladnách svého stadionu už ve čtvrtek od 10 hodin.

Nezmar dal postupový gól

Český útočník Jan Nezmar posunul svojí brankou v 88. minutě Ružomberok do další fáze soutěže. Úřadující slovenští šampioni, které vede český kouč František Komňacký, ve středeční odvetě před vlastními diváky vedli nad Djurgaardenem už 2:0 díky rychlým brankám Zofčáka a Tomčáka, ale hostující Kusi-Asare čtvrt hodiny před koncem snížil na rozdíl jedné branky.

To v tu chvíli posouvalo dál švédský tým, který v tu chvíli už hrál v oslabení bez vyloučeného Johanessona. První zápas ve Švédsku totiž skončil výhrou Djurgaardenu 1:0. Dvě minuty před koncem však udeřil Nezmar a rozradostnil zaplněný stadion v Ružomberku.

Postup si tak mohli vychutnat i další čeští hráči ve službách Ružomberku - obránci Josef Dvorník s Jiřím Pospíšilem a záložník Jiří Rychlík, na kterého ale dnes místo v základní sestavě nezbylo. Ružomberok se o hlavní soutěž Ligy mistrů utká s ruským mistrem CSKA Moskva.

V dalším zápase si hladký postup do třetího předkola zajistil bulharský celek Levski Sofia, který po dvou výhrách 2:0 přešel přes gruzínské Bolnisi. Levski se o Ligu mistrů utká s italským Chievem.

Účast v třetím předkole si zajistil i ukrajinský vicemistr Dynamo Kyjev, který porazil lotyšský klub Metalurgs Liepaja 4:0 a po minulém vítězství 4:1 bezpečně vykročil za postupem. V další fázi se Kyjev utká s Fenerbahce Istanbul.

Také Salcburk si zahraje o hlavní soutěž milionové ligy. Rakouský klub, kde působí i Češi Vratislav Lokvenc, Patrik Ježek a Karel Piták, dnes na domácím hřišti dokázal porazit FC Curych 2:0 a smazal tak jednobrankové manko z prvního utkání.

Trenéři rakouského týmu Lothar Matthäus s Giovannim Trappatonim dali v základní sestavě šanci pouze Ježkovi, kterého 20 minut před koncem vystřídal Piták.

Útočník Lokvenc znovu zůstal jenom mezi náhradníky. Domácí vedli od konce první půle, pojistku pak v 56. minutě z penalty přidal někdejší kanonýr Bayernu Mnichov Alexander Zickler. Salcburk v třetím předkole narazí na španělskou Valencii.

Skotským vicemistři z Hearts k postupu bohatě stačila bezbranková remíza na hřišti bosenského Širokého Brijegu.

V Bosně si na hrotu útoku skotského klubu společně zahráli i čeští kanonýři Roman Bednář s Michalem Pospíšilem, ale tentokrát se střelecky neprosadili. Nyní se ale mohou těšit na souboje s AEK Atény.

Brankové hody a šest gólů během druhé půle viděli diváci v Záhřebu. Místní Dinamo rozstřílelo litevský Panevežys 5:2, když se hattrickem blýskl Ljubojevič, a potvrdilo tak týden starou výhru 4:1. Dinamo si v příštím kole zahraje s Arsenalem.

Legia Varšava vyřadila Hafnarfjördur a čeká ji souboj s ukrajinským mistrem Šachtarem Doněck.

O utkání Valerenga Oslo - Mladá Boleskav čtěte ZDE

Výsledky odvetných zápasů 2. předkola Ligy mistrů

Spartak Moskva - Šeriff Tiraspol 0:0
Rozhodčí:
Gumienny (Belg.). První zápas 1:1, postupuje Spartak Moskva. V 3. předkole se utká s Libercem.

Sestava Spartaku:
Kowalewski - Jiránek, Kováč, Stranzl, Rodríguez - Mozart, Bystrov (57. Torbinskij), Kaliničenko, Titov (52. Owusu-Abeyie, 67. Kovalčuk) - Pavljučenko, Cavenaghi.

Sioni Bolnisi (Gruz.) - Levski Sofia 0:2 (0:1)
18. Domovčiski, 90. Angelov. ČK: 64. Alambidze (Bolnisi). Rozhodčí: Dereli (Tur.). První zápas: 0:2, postupuje Levski Sofia. V 3. předkole se utká s Chievem.

Dynamo Kyjev - Metalurgs Liepaja 4:0 (1:0)
37. a 89. Rotan, 66. Korrea, 85. Rebrov. Rozhodčí: Weiner (Něm.). První zápas 4:1, postupuje Dynamo Kyjev. V 3. předkole se utká s Fenerbahce
Istanbul.

MyPa 47 Myllykoski - FC Kodaň 2:2 (1:1)
41. Peltonen, 79. Puhakainen - 12. Berglund, 73. Linderoth. Rozhodčí: Jegorov (Rus.). První zápas 0:2, postupuje FC Kodaň. Ve 3. předkole se utká s Ajaxem Amsterodam.

Ružomberok - Djurgaarden 3:1 (2:0)
15. Zofčák, 18. Tomčák, 88. Nezmar - 75. Asare. Rozhodčí: Piccirillo (Fr.). ČK: 66. Johanesson (Djurgaarden). První zápas 0:1, postupuje Ružomberok. Ve 3. předkole se utká s CSKA Moskva.

Rabotnički Skopje - Debrecín 4:1 (3:1)
35. a 55. Pejcič, 22. Nedzipi, 41. Trajcov - 20. Sidibe. Rozhodčí: Slomina (Slovin.). ČK: 42. Halmosi, 49. Sidibe (oba Debrecín). První zápas 1:1, postupuje Rabotnički. Ve 3. předkole se utká s Lille.

Steaua Bukurešť - NK Nova Gorica 3:0 (1:0)
Branka:
44. Bostina, 68. Iacob, 87. Ochirosii z pen. Rozhodčí: Královec (ČR). První zápas 2:0, postupuje Steaua. Ve 3. předkole se utká se Standardem Lutych.

Red Bull Salcburk - FC Curych 2:0 (1:0)
39. Tiffert, 56. Zickler z pen. Rozhodčí: Vink (Niz.). První zápas 1:2, postupuje Salcburk. Ve 3. předkole se utká s Valencií.

Crvena Zvezda Bělehrad - Cork City 3:0 (2:0)
34. a 59. Žigič, 3. Milovanovič. Rozhodčí: Kircher (Něm.). První zápas 0:1, postupuje CZ Bělehrad. Ve 3. předkole se utká s AC Milán.

Dinamo Záhřeb - Ekranas Panevežys (Lit.) 5:2 (1:0)
2. a 62. a 90. Ljubojevič, 48. Vukojevič, 89. Vugrinec - 65. Savenas, 69. Luksys. Rozhodčí: Styles (Ang.). První zápas: 4:1, postupuje Dinamo Záhřeb. Ve 3. předkole se utká s Arsenalem.

Legia Varšava - FH Hafnarfjördur 2:0 (1:0)
39. Vukovič, 90. Edson. Rozhodčí: Briakos (Řec.). První zápas 1:0, postupuje Legia. Ve 3. předkole se utká s Šachtarem Doněck.

Široki Brijeg (Bosna) - Heart of Midlothian 0:0
Rozhodčí:
Kassai (Maď.). První zápas 0:3, postupují Hearts. Ve 3. předkole se utkají s AEK Atény.

Hráno v úterý

B36 Tórshavn - Fenerbahce Istanbul 0:5 (0:1)
  44. Tuncay, 55. Yozgatli, 79. Arat, 84. Semih, 90. Hacioglu. První zápas 0:4, postupuje Fenerbahce.